Fotograf R. Umar Abbasi (vpravo) pořídil snímek muže v kolejišti krátce před tím, než ho srazila souprava newyorkského metra. | foto: New York Post

Proč mu fotograf nepomohl? řeší Američané snímek tragédie v metru

  • 186
Ve Spojených státech se strhla debata o etice žurnalistiky. Vyvolal ji snímek muže, kterého po hádce shodil muž na koleje metra a on se zoufale pokoušel dostat zpět na peron, zatímco se na něj řítil vlak. Nepovedlo se mu to. Fotograf ho zachytil okamžik před smrtí a fotku pak otiskl New York Post na titulní straně.

V zemi se po otištění fotografie rozhořela diskuse, která je stará jako sama žurnalistika. Kdy je fotograf ještě profesionál, který jen zachycuje skutečnost, a kdy by měl být hlavně člověk a někomu v nouzi místo focení pomoci? Zatímco u fotografa se názory liší, do bulvárního listu se kritici zakousli neúprosně. Proč snímek zachycující tragédii vůbec zveřejnil, a to na své titulní straně?

Ale vraťme se na začátek. Tragédie se odehrála v pondělí po poledni místního času ve stanici metra na 49. ulici nedaleko Times Square v New Yorku. Mezi dvěma muži tam vypukla kvůli čemusi hádka, kterou částečně zachytil na video jeden kolemjdoucí, jenž pak nahrávku poskytl policii.

Doufal jsem, že řidič uvidí blesk, řekl fotograf

Jedním z mužů byl osmapadesátiletý Kim Suk Han z newyorské čtvrti Queens, druhým je Naeem Davis, 30letý pouliční prodavač, který Hana později údajně shodil do kolejiště. Na videu je slyšet, jak kleje a říká: "Nech mě být... postav se do řady, počkej na vlak R a to je všechno."

Policie později v souvislosti s tragédií zadržela třicetiletého Newyorčana. Prý si před potyčkou mumlal sám pro sebe a detektivové tak nevylučují, že je mentálně postižený. Po výslechu ho obvinila z pokusu o vraždu. Laura Kaplanová, jež scénu viděla a Hanovi poskytla první pomoc, mrtvého označila za hrdinu, který se snažil ochránit ostatní pasažéry.

Ať už se to odehrálo jakkoliv, tak důležité je, že v jednom okamžiku muž Hana shodil do kolejiště. Nedaleko incidentu byl i fotograf na volné noze R Omar Abbasí, který jel zrovna fotit pro list New York Post. Jak útočník shodil Hana do kolejiště, viděl podle svých slov periferním viděním.

"Rozběhl jsem se, běžel a doufal, že řidič uvidí můj blesk," popsal později. V kritické chvíli několikrát zmáčkl spoušť a zachytil nešťastného muže nejprve, jak otřeseně sedí na kolejích a pokouší se vstát.

Na dalším snímku Han stojí na kraji kolejiště a evidentně se snaží vyškrábat zpět nahoru na peron. Jen kousek od něj už ale zlověstně září světla blížícího se metra. Souprava podle svědků údajně přibrzdila, nicméně ho smetla a on později v nemocnici zemřel. Právě tento snímek pak deník otiskl.

Lidé obviňují New York Post z krutosti

Po jeho zveřejnění se lidé na sociálních sítích obořili na deník i fotografa. "NY Post by se měl stydět za své zneužití lidskosti, když použili na titulní straně fotografii muže, který byl zabit metrem. Kdy skončí krutost," napsal dle televize CNN jeden z uživatelů Twitteru.

Jiné kontroverze

Snímek z Newyorského metra není prvním ani jediným, jenž vyvolal diskuzi o morální odpovědnosti fotografů a kde jsou hranice novinařiny.

Jihoafrického fotografa Kevina Cartera v 90. letech minulého století kritici přirovnali k supovi. Právě toho totiž vyfotil, jak sleduje hladem zmírající súdánskou dívku, aniž by jí poté zvedl a pomohl jí. Co se s ní nakonec stalo, už nikdo nezjistil. Carter tvrdil, že dravce odehnal (přečíst si o něm můžete zde)

Podvyživené dítě v hladomorem postiženém Súdánu, se plazí k táboru OSN. (březen 1993)
Třináctiletá Omayra Sánchezová byla uvězněna po krk ve vodě tři dny než zemřela. (13. listopadu 1985)

Jinou kontroverzní fotografií byl záběr třináctileté Omayry Sanchezové, která před téměř třiceti lety zůstala po erupci kolumbijské sopky uvězněná pod troskami vlastního domu. Dívka ve vodě čekala na smrt téměř tři dny (příběh fotografie najdete zde).

Server iDNES.cz příběhy obou snímků přinesl v rámci svého seriálu Slavné fotografie.  

"Vyvolávat pozornost řidiče pomocí blesku - a možná ho navíc tak oslepit - nevypadá jako způsob, jak pomoci někomu, kdo se snaží vyšplhat na peron," napsal pro změnu na webu Atlantic Wire Alexander Abados Santos.

Profesionálové ale upozorňují, že Abbasího nelze tak jednoduše soudit. "Morální problém profesionálních fotografů v takovýchto situacích je: Zaznamenat, nebo pomoci?" řekl agentuře AP odborník na etiku žurnalistiky Kenny Irby z Floridské školy fotografie Poynter Institute.

Novináři na zodpovězení této otázky mají kolikrát jen několik sekund. "Co se stalo, nebylo nezbytně neetické. Záleží na člověku v určité chvíli. Záleží, jestli byl fotograf dostatečně silný, aby toho muže vytáhl, anebo jestli byl blízko," dodal.

Podobně se vyjádřil John Long, který je předsedou etického výboru v Národní asociaci novinářských fotografů. "Nemůžu toho muže soudit. Nevím, jak daleko byl, jestli mohl vůbec něco udělat," uvedl.

Long i Irby ale zároveň podotkli, že fotografové by z morálních důvodů měli dát přednost pomoci před snímkem, pokud je to možné. "Řekl bych, že jste lidská bytost a pak teprve novinář," dodal Irby.

Samotný Omar Abbasí se hájí tím, že vše se seběhlo příliš rychle. Prý ani nejdříve nevěděl, co fotí. "Od okamžiku, kdy jsem uslyšel křik, do chvíle, než vlak narazil do muže, uběhlo tak 22 sekund (...) Oběť byla ode mě příliš daleko (...) Vlak do muže narazil ještě před tím, než jsem se k němu mohl dostat," uvedl na webových stránkách listu New York Post.

Zachoval se fotograf správně, když se jako profesionál snažil především fotit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 26. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 8337
ANO
ANO 623

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video