Aleš Trpišovský u Vrchního soudu v Praze | foto: Mikuláš Klang, iDNES.cz

„Pirát 2222“ Trpišovský dostal u odvolacího soudu za vybržďování podmínku

  • 285
Podmínka pro Aleše Trpišovského, který si vybržďováním aut na D1 vysloužil přezdívku "pirát 2222", platí. Vrchní soud, ke kterému se podnikatel odvolal, potvrdil červnový rozsudek. Neuspěl ani žalobce, který žádal přísnější trest. Trpišovský si také sedm let nezařídí. Verdikt je pravomocný.

Státní zástupce Zdeněk Topinka v závěrečné řeči požadoval pro Trpišovského pět let vězení a desetiletý zákaz řízení. Připomněl, že nešlo jen o vybržďování, ale v jednom případě i ublížení na zdraví. "Jednání obžalovaného Trpišovského není rozdílné od jednání obžalovaného Laciny," prohlásil s odkazem na případ jiného bezohledného řidiče, který dostal za vytlačení auta z D1 pět let.

Obhajoba si přivezla znalce z Žiliny, který vypracoval další posudek na údajné vybržďování. Soudce Jiří Lněnička však žádné další důkazy nepřipustil. Obhájce Michal Pacovský v závěrečné řeči žádal buď osvobození klienta, nebo vrácení ke krajskému soudu, který by další důkazy projednal.

Aleš Trpišovský zopakoval, že k žádnému vybrždování nedošlo. Pokud přesto kvůli němu musel někdo brzdit, tak v tom nebyl žádný úmysl, ujišťoval.

Lněnička nakonec v usnesení zamítl argumenty jak žalobce, tak i Pacovského. Podle něj totiž Krajský soud v Praze v ničem nepochybil. Případy Trpišovského a Laciny nicméně nepovažuje za podobné.

Středeční usnesení je pravomocné a státní zástupce i Trpišovský si mohou podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Jestli se na něj obrátí, však ani jeden nechtěl říci.

Agresivní, impulzivní a nespolehlivý

Trpišovskému už koncem června vyměřil dvouletý trest se čtyřletou podmínkou krajský soud. Kromě toho mu zakázal na sedm let sednout za volant. Podnikatel, který ve svém terénním mercedesu trestal řidiče ostatních aut za pomalou jízdu, se proti tomu odvolal. Stejně jako žalobce, podle kterého byl trest příliš mírný.

Soudce krajského soudu Ivo Zelinka totiž změnil kvalifikaci skutku. Místo až dvanácti let v kriminále tak Trpišovskému hrozily tři roky.

Trpišovského mercedes, ve kterém ohrožoval další šoféry na dálnici D1.

Podle Zelinky je Trpišovský agresivní, nespolehlivý řidič, který věděl, co může způsobit. Přesto se prý jeho chování nedá označit za kriminální. "Ale tento případ nelze srovnávat s panem Lacinou. Myslím, že zájem veřejnosti a médií má na pana Trpišovského dostatečně výchovný efekt," zdůvodnil Zelinka podmíněný trest.

Trpišovskému v průběhu procesu nepomohly výpovědi znalců - ti se shodli, že jeho intelektové schopnosti jsou podprůměrné a má sklony k impulzivnímu jednání (co ještě řekli znalci, čtěte zde). Za nevěrohodnou označil Zelinka i výpověď Trpišovského asistentky, která se prý snažila svému bývalému šéfovi pomoci.

Předjel a prudce zabrzdil

Problémy Aleše Trpišovského začaly v prosinci 2010, kdy na dálnici D1 nejdříve "vybrzdil" řidiče červeného Fordu Escort. Ten však na manévr podnikatele stihl zareagovat. "Předjížděl jsem a za mě se nalepilo velký auto. Chtěl jsem mu uhnout, ale on mě zprava předjel a zařadil se na doraz přede mě. Sundal jsem nohu z plynu a najednou jsem viděl červená brzdová světla, tak jsem taky dupnul na brzdu," popsal před soudem.

Jen o několik kilometrů dál pak "pirát 2222", jak se Trpišovskému začalo přezdívat kvůli poznávací značce na jeho autě, zopakoval manévr i před řidičem tmavého mercedesu. Ten už však dobrzdit nestihl a do Trpišovského narazil. Podnikatelova verze se ovšem liší - brzdil, ale jen kvůli autu před ním. Řidiči mercedesu prý dokonce tvrdil, že ho vyboural.

28. června 2012

Trpišovský od začátku tvrdil, že je nevinný. Na druhou stranu ale uvedl, že dostatečným trestem pro něj byl zájem médií, který ho poškodil jak v osobním, tak i profesním životě. V tom mu nakonec dal za pravdu i soud.