Mirek Topolánek při svém projevu na 23. kongresu ODS v Brně | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nezměnila se, říká o ODS Topolánek. Odchodem možná napodobí Klause

  • 194
Ochota Mirka Topolánka k placení dalších členských příspěvků v ODS se prý "blíží k nule". Důvodem je směřování strany, které kritizoval už na listopadovém kongresu.

"Obávám se, že moje ochota zaplatit v březnu příštího roku další členské příspěvky, a tím demonstrovat pokračování svého členství, se bude limitně blížit nule," řekl týdeníku Euro Topolánek. MF DNES nicméně napsal, že to nyní neřeší.

Bývalý předseda na nedávném kongresu kritizoval současné vedení a směřování partaje. Přirovnal ji k potápějícímu se Titaniku nebo Lužickým Srbům; blíží se prý ke svému konci. "Řítíme se k hranici volitelnosti. Není mi osud ODS lhostejný," prohlásil (celý článek si můžete přečíst zde).

Na kongresu se ovšem postavil za Nečasovu vládu, snahu rebelů o její položení označil za "zhůvěřilost". Vyzval k navolení krizového vedení a novému kongresu. Týdeníku nicméně řekl, že kongres podle něj dopadl tak, jak čekal: bez zásadní změny, bez ustavení krizového managementu, který by řešil situaci a svolal skutečně regulérní kongres odrážející skutečný názor členské základny.

Topolánkův kritický projev na kongresu ODS v listopadu 2012

3. listopadu 2012

Topolánek do ODS vstoupil v roce 1994 a v listopadu 2002 se po Václavu Klausovi stal jejím předsedou. Z čela strany odešel před volbami v roce 2010, a to i po nátlaku z řad spolustraníků. Nahradil ho nynější předseda Petr Nečas.

ODS opustil i její zakladatel, utíká se však i odjinud

Topolánek by tak mohl následovat kroky samotného zakladatele strany. ODS totiž v prosinci 2008 opustil Václav Klaus, kdy se na kongresu vzdal pozice čestného předsedy. "Je pro mě nemalým problémem identifikovat se s celou řadou postojů, kterou ODS, nebo snad její vedení, zastává. Je to tak již delší dobu, ne od katastrofálně prohraných krajských a senátních voleb," řekl tehdy v projevu.

S odchody bývalých předsedů má však zkušenost i opoziční ČSSD. V březnu 2007 v ní skončil expremiér a nynější kandidát na prezidenta Miloš Zeman. Důvodem byl Jiří Paroubek, který měl stát za trestním oznámením, které bylo na Zemana podáno v kauze Altner.

V Lidovém domě nakonec v říjnu 2011 skončil i Jiří Paroubek, kvůli výhradám k vedení strany. Stal se předsedou nového uskupení LEV-21, které letos neúspěšně kandidovalo v krajských a senátních volbách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video