Kde si užívají korejské studentky: svůj ráj mají pod zemí

  • 12
Korejské studentky v Soulu jsou hýčkané. Multifunkční budova s obchody, fitness centrem, kavárnami, ale i garážemi nebo učebnami jim nabízí veškeré pohodlí. Je však skrytá pod zemí.

Autorem stavby postavené v letech 2003 až 2008 je francouzský architekt Dominique Perrault. Ve finále soutěže, kterou univerzita na stavbu vypsala, porazil nakonec i slavnou Zahu Hadid. Svou budovu "studentského života" univerzity Ewha v Soulu pojal jako zelený "pahorek", který nenápadně začlenil mezi dalších 70 budov.

Budova stojí v místě bývalého stadionu, musela se pro ni vyhloubit jáma o rozměrech 200 × 65 × 25 metrů. Neobvyklé stavbě je věnován další díl francouzského dokumentárního cyklu Architektura (ČT2 v sobotu 1. prosince ve 14:15).

"Údolí" dlážděné kameny se zařezává do budovy, dva trakty budov tak stojí proti sobě. Pod kamennou cestou (i pod budovami) jsou dvě podlaží určená pro parkování.

Městečko pro studentky

Multifunkční stavba vznikla na pozemku nedalekou Soulu, který koupila v roce 1898 americká metodistická misionářka pro školu korejských dívek.
Teprve od třicátých let minulého století se začalo městečko rozrůstat, budovy ve stylu tudorovské gotiky připomínající Anglii jsou tu dodnes typické.

Dominique Perrault umístil podle zadání stavbu na místo, kde byl původně stadion. Propojuje ji s městem pomocí prodloužení hlavní ulice (městečko už dnes stojí v centru města, tak se Soul rozrostl), která se mění v kamennou cestu procházející mezi dvěma trakty. Tudy chodí studentky dál do kampusu, pokud ovšem nevyužijí stezky procházející zahradami.

Kamenná cesta pokračuje monumentálním schodištěm, které vede k administrativní budově. Můžete tak projít cestou a vyjít schody, a vůbec si nemusíte uvědomit, že jste vlastně prošli budovou.

Tvoří ji totiž dva proti sobě stojící trakty, z nichž je však vždy vidět pouze jediná prosklená stěna. Uvnitř je šest podlaží, páté a šesté (zespodu) patří parkovišti pro 750 vozů, čtvrté nabízí obchody, banku, kino, fitness a další zázemí pro zábavu.

Třetí obsadily kanceláře a kolektivní pracovní prostory, ve druhém jsou učebny, prostory pro studentky a kanceláře. V prvním převažují učebny.

Aby stěny odolaly zdejším proslulým tajfunům, jsou obloženy kovovými pláty, celkem 400 tun oceli tvoří kostru fasád.

Silné tajfuny, které Soul trápí, přivedly architekta Perraulta k vytvoření kovového obložení prosklených stěn. Toto fasádní vyztužení představuje 400 tun oceli. Aby do učeben proudilo co nejvíce světla a zároveň nedocházelo ke zbytečnému rušení studentek okolím, použil architekt dvojité průsvitné prosklení.

Mléčné sklo má v sobě drobné bílé čočky. Nejvíce je jich od jednoho do dvou metrů od podlahy, tedy ve výši očí. V horní části stěn je už sklo zcela čiré.

Tím, že je stavba umístěna z velké části pod zem, nabízí příjemný chládek v horkém létě a teplo v zimě. Kovové komíny nasávají venkovní vzduch, ten sestupuje mezi dvěma betonovými zdmi dolů, podle ročního období se buď vlivem okolí ochladí, nebo oteplí. Tento systém umožňuje až čtyřicetiprocentní úsporu energie.