Češi byli z EU jediní proti novému statusu Palestiny v OSN, všímá si list

  • 217
První reakce na hlasování Valného shromáždění OSN, které Palestině přiznalo status nečlenského pozorovatelského státu, zdůrazňují změnu postoje mnoha evropských zemí ve srovnání s loňským hlasováním o přijetí Palestiny do UNESCO. Proti posílení palestinského postavení v OSN nyní z evropských států hlasovalo jen Česko.

Palestina získala v noci na pátek SEČ status nečlenského pozorovatelského státu OSN na žádost palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Většina států jeho prosbu vyslyšela. Pro bylo 138 členů, proti devět včetně České republiky, 41 zemí se zdrželo. Úspěch Palestiny zvýší její prestiž ve světě.

List The Washington Post vnímá čtvrteční hlasování zejména jako významnou změnu postoje Evropanů. "Dvacet sedm hlasů Evropské unie nikdy nemohlo změnit výsledek, ale je to důležitý indikátor potenciální změny v globální diplomacii v souvislosti s izraelsko-palestinskými vztahy," píše deník na svém webu.

Palestina v OSN zvítězila

Přes odpor USA i ČR

Postoj evropských států přitom srovnal na přehledných mapách, z nichž je patrné, že tři ze zemí, které ještě loni jasně hlasovaly proti členství Palestiny v UNESCO (Litva, Německo a Nizozemsko), se ve čtvrtek zdržely. A jedna - Švédsko - dokonce přešla od loňského NE k letošnímu ANO.

V tomto srovnání pouze ČR vychází jako země, která se drží své původní pozice. "Česká republika je přesvědčena, že společného cíle, kterým je Stát Izrael a nezávislý, demokratický, souvislý a životaschopný Stát Palestina, žijící vedle sebe v míru a bezpečí, může být dosaženo pouze přímými jednáními," uvedlo ministerstvo zahraničí po hlasování v OSN s tím, že status nečlenského pozorovatelského státu by mohl vyústit v další odklad obnovení mírového procesu.

Mluvčí ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonové Michael Mann nechtěl v pátek hlasování Česka jakkoli komentovat. Odkázal pouze na čtvrteční prohlášení, v němž Ashtonová podotkla, že jedině politické řešení konfliktu může přinést trvalou bezpečnost, mír a prosperitu Palestincům i Izraelcům.

Podobně se vyjádřila i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová, i ona hovořila o výsledku hlasování jako o "překážce na cestě k míru" mezi Palestinci a Izraelci. Na tiskové konferenci ve Washingtonu označila rezoluci OSN o palestinském statusu za "nešťastnou a kontraproduktivní".

Dodala, že Spojené státy považují za jedinou cestu k míru mezi Palestinci a Izraelci přímá bilaterální jednání. "Dva státy pro dva národy, se suverénní, životaschopnou a nezávislou Palestinou žijící bok po boku v míru a bezpečí s židovským a demokratickým Izraelem," řekla.

Palestinský smír?

Palestinci hlásí, že po úspěchu na půdě OSN se blíží smír mezi hnutím Fatah, které vládne Západnímu břehu Jordánu a militantním Hamasem, který vládne v Pásmu Gazy. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se údajně chystá navštívit Gazu. Bude to jeho první cesta do pásma od roku 2007, kdy zde vládu nad jeho Fatahem převzal radikální Hamas.
Politický vůdce Hamasu Chálid Mišal tvrdí, že nastala chvíle pro smíření obou skupin. Nedávné boje v Gaze, které stály životy 162 Palestinců, označil za strategii, která je ve shodě s Abbásovou úspěšnou žádostí o uznání Palestiny jako nečlenského státu OSN.

Její kanadský protějšek John Baird tvrdí, že OSN vybočila ze svých dosavadních pozic k izraelsko-palestinskému konfliktu. "OSN sama formulovala pravidlo, podle něhož lze k míru na Blízkém východě dospět jedinou cestou, a to vyjednáváním - přijetí palestinské samosprávy jako nečlenského pozorovatelského státu je porušením tohoto pravidla," řekl.

Palestinci slavili, Izraelci poděkovali věrným

Tisíce Palestinců mezitím oslavovaly na Západním břehu Jordánu i v Pásmu Gazy. Největší oslavy se konaly v Ramalláhu, politickém a hospodářském centru Západního břehu. Lidé vyšli do ulic s vlajkami a za zvuků vlastenecké hudby. Projíždějící řidiči troubili, podle agentury DPA se ozývala i oslavná střelba.

Oslavy začaly už ve čtvrtek ráno, tedy řadu hodin před hlasováním Valného shromáždění OSN. Na náměstí Jásira Arafata v Ramalláhu vystupovali lidoví tanečníci a tradiční palestinské kapely. Palestinská televize po celý den vysílala programy věnující se hlasování v OSN. Většina obchodů ve čtvrtek zavřela dříve a školy předčasně ukončily vyučování.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vydal v reakci na hlasování děkovné prohlášení adresované osmi zemím, které byly ve čtvrtek v OSN spolu s Izraelem otevřeně proti posílení palestinského statusu. Vedle Česka do osmičky patří Spojené státy, Kanada, Panama, Nauru, Marshallovy ostrovy, Palau a Mikronésie.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue