Omámený tygr Paris poté, co dostal dávku z uspávací pušky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Při útěku tygra v zoo chybovali asi ošetřovatelé, on zabíjet nechtěl

  • 117
Bílý tygr Paris, který ve čtvrtek zranil tři ošetřovatele v liberecké zoo, utekl z výběhu zřejmě kvůli jejich chybě. Pravděpodobného viníka celé situace vedení zoo přeřadilo prozatím na jiné pracoviště. Ředitel David Nejedlo vyloučil technickou závadu i to, že by šelma chtěla zabíjet.

"Je to pro nás obrovské ponaučení a návštěvníci se nemusí bát, že by se něco podobného opakovalo. Jsme samozřejmě otřeseni, ale na druhou stranu nás těší, jak šťastně všechno dopadlo a jak rychle jsme kritickou situaci zvládli," uvedl šéf zahrady.

K napadení došlo zřejmě kvůli chybě jedné z ošetřovatelek. "Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že svým osobním nasazením a za cenu vlastního ohrožení odvedla pozornost šelmy od zraněných kolegů," podotkl Nejedlo.

Tygr Paris se dostal z výběhu poté, co zranil asi šestnáctiletého praktikanta a dvě ošetřovatelky. Mladíka dokonce chvíli vláčel v tlamě. Ošetřovatelky kolegu zachránily tím, že tloukly tyčemi o mříže, aby tygra rozptýlily. Dokonce po něm hodily kbelík.

Když zvíře mladíka pustilo, utekli se všichni schovat do klece, kde jim záchranáři poskytli první pomoc. 

Tygr neměl důvod jít za plot zahrady, míní ředitel

Dva a půl metráku vážící samec se poté necelou hodinu volně pohyboval okolo pavilonu šelem, útočil přes sklo na lvy. Pak ho zasáhla trojnásobná uspávací dávka z narkotizační pušky. Zoo musela být asi na tři hodiny uzavřená.

I když hrozilo nebezpečí, že by tygr mohl přeskočit dvoumetrový plot dělící zahradu od ulic Liberce, podle Nejedla k tomu zvíře nemělo žádný důvod.

"Plot by pravděpodobně překonal, ale i venku se choval jako ve výběhu. Zajímali ho sice tučňáci v sousedním bazénku, ale nechal je být, poněvadž dostal ránu od elektrického ohradníku. Celou dobu se zdržoval u lvů," doplnil.

Zabíjel by jen v ohrožení nebo velmi vyhládlý

Případ je teď v rukou policistů. Nikdo zatím nebyl obviněn. Je ale jasné, že dveře oddělující tygra od uklízejícího personálu měly zůstat zavřené. "Tygr se s ošetřovateli neměl setkat," uvedl ředitel.

Přitom podle něj u situace byly velmi zkušené zodpovědné a opatrné ošetřovatelky. Tygr by je chtěl zabít v případě, že by se cítil být v ohrožení, nebo měl velký hlad.

Podle Štěpána Machka, zoologa z brněnské zahrady, se skoro každému, kdo pracuje v zoo se šelmami, může stát malér. 

"Nelze nikdy úplně vyloučit, že se ošetřovatel dostane do situace, kdy ho od šelmy neoddělují ani železné mříže a ani dveře," popsal.

Dle Machka se tak nebezpečné události jako v Liberci odehrávají ve světě naštěstí zřídka. "Když už se ale přihodí, tak v devadesáti devíti procentech případů skončí dobře," prohlásil Machek.

"Ošetřovatel však nesmí zpanikařit. Většina šelem se nechá odradit od útoku křikem nebo jiným rámusem. Případně tím, že po nich hodíte kbelík nebo koště. Pokud se ale někdo obrátí k šelmě zády a utíká, skončí špatně. Prchající kořist znamená pro šelmu výzvu k lovu."

Kdyby se událost stala u levhartů, asi by skončila tragicky

Zoolog považuje za štěstí, že se mladík ocitl ve výběhu s tygrem, a nikoliv s levhartem.

"Tygrovi je jedno, kde vás chytí - jestli za hlavu, za ruku, nebo za rameno," konstatoval zoolog. "Levhart útočí výhradně na krk nebo na hlavu a zlomí člověku vaz, případně mu prokousne lebku." Liberecká zoo levharty také chová.

Mladík utrpěl mnohočetná povrchová poranění na hlavě, zádech a v podpaží. Leží v liberecké nemocnici. "Zůstane tu ještě několik dnů, je ale v dobrém stavu," informoval mluvčí liberecké nemocnice Lukáš Gibiec.

Obě zraněné zaměstnankyně zoo byly ošetřeny ambulantně a jsou v tuto chvíli na nemocenské. Na další postup vedení zoo vyčká do doby, až skončí policejní vyšetřování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video