Odborníci kritizují výběr rostlin pro obří truhlíky, které se stěhují

  • 4
Radnice Prahy 5 ve svých ulicích "šíbuje" s obřími betonovými truhlíky. Lidem na původních místech překážely. Zároveň odborníci zkritizovali výběr rostlin, které podle záměr měly zejména v zimě chránit lidi před smogem. Podle expertů jsou některé opadavé a jiné náročné na údržbu.

Radnice truhlíky přesunula z míst, která lidem nejvíce vadila. Neměla na výběr. Proti původnímu umístění protestovali někteří obyvatelé Prahy 5, radnice tak vyhlásila akci "Stěhujeme to" a vyzvala lidi, aby navrhli přijatelnější umístění.

Květináče

Lidé se koupou v betonových truhlících na pražském Smíchově.

Recesisté se v betonových truhlících koupali.

Cena: 245 květníků za 19 milionů korun většinou zaplacených EU.

Původní datum dokončení: září 2012

Co v květináčích roste:

 kolkvitzie krásná
 tavola kalinolistá
 bobkovišeň lékařská
 vajgélie
 javor mléč a javor babyka
 habr obecný
 líska turecká
 platan javorolistý
 jeřáb prostřední

V uplynulých třech víkendech se přestěhovala zhruba polovina z celkem 245 květníků. Zmizely mimo jiné z Hořejšího nábřeží, z ulice Svornosti a smíchovského nádraží.

"Přestěhovali jsme je například do Kartouzské ulice, do Nádražní a k Ženským domovům, kde si květníky vyžádali sami majitelé objektů," řekla mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová.

Radní dostali od místních desítky tipů na nová rozmístění zeleně a stovky připomínek. Nejvíce vadily zúžené chodníky. "Dále zastíněné výlohy a lidé chtěli zachovat dostatek prostoru před domy a obchody," vypočítala další důvody ke stěhování Kratochvílová.

Z některých míst musely květníky zmizet, aby tam mohla zastavit například sanitka. Přesuny městskou část podle Kratochvílové nic nestojí, jsou hrazeny z rezervy, která zbyla z přidělené evropské dotace.

Odborníci: výběr stromů je špatný

Důležitou podmínkou pro získání dotace je snížení imisní zátěže v ulicích. Ta byla podle mluvčí splněna. Odborníci oslovení MF DNES s tím však příliš nesouhlasí. Zahradní architektka Barbora Trojanová má výhrady hlavně k výběru zeleně.

"Viděla jsem tam například platany, to mi nepřijde jako dobrý nápad. Stromy v umělých květináčích totiž nebudou tak kvalitní, aby mohly nějak výrazně zabránit smogu. V zimních měsících, když je smogu nejvíc, navíc většina z nich opadá a holé větve ničemu nezabrání a keře také ne," řekla.

Údržba stromů a keřů bude podle ní velmi nákladná. "Aby stromy prospívaly, musely by být vsazeny do speciálního výživného substrátu," uvedla Trojanová.

V létě navíc podle Trojanové na rozpáleném betonu budou muset být prakticky denně zalévány. Podobně mluví i architekt Jan Jehlík. "V uzavřeném květináči není požadovaná vlhkost ani dostatečné živiny," řekl.

Radnice však nesouhlasí. Do květníků podle Kratochvílové byly vybrány takové dřeviny, které odolávají zimnímu počasí a jsou schváleny dendrologickým ústavem.

20. srpna 2012