Demisi, volaly tisíce lidí v centru Prahy. Vládě na odchod cinkaly klíče

  • 1863
Na hlavní protivládní demonstraci na výročí 17. listopadu dorazilo na Václavské náměstí zhruba patnáct až dvacet tisíc lidí. Za 23 let je to nejvíce, co se kdy na oslavách Dne boje za svobodu a demokracii sešlo. Odboráři, zdravotně postižení, studenti ale i mladí komunisté s vlajkami Sovětského svazu požadovali demisi vlády.

Krátce před druhou hodinou zastavila policie provoz na magistrále, která prochází mezi Václavským náměstím a prostranstvím před Národním muzeem. Řidiči tak po dopravní tepně centrem metropole nemohli projet. Po půl čtvrté policisté provoz obnovili.

Co se dělo 17. listopadu jsme sledovali on-line

Mezi prvními řečníky vystoupil na pódiu iniciativy Stop vládě odborářský předák Jaroslav Zavadil. "Chceme majetková přiznání. Chceme, aby se to tu přestalo rozkrádat tak, jak se rozkrádá," hřímal z pódia. Publikum ho odměňovalo hlasitým pískáním a potleskem. Počet demonstrujících Zavadil odhadl na dvacet až pětadvacet tisíc. Po demonstraci řekl, že na to, že odboráři demonstranty nesváželi autobusy, to není špatné číslo. Reportér iDNES.cz odhadl počet účastníků na patnáct tisíc.

"Přál bych si generální stávku, ale lidé v podnicích ji nechtějí," prohlásil Zavadil. Vláda si podle něj nezaslouží další existenci. Na pódiu pak dostali prostor i další řečníci, mezi nimi Jérémie Bédard-Wiena ze Studentské odborové asociace Kanady. Kanadští studenti se nedávno také pustili do protestů.

"Pořád nám tvrdí, že platíme málo. Jak to, že v Německu teď zrušili poplatky u lékaře? Jak to, že v Německu na to mají, a my ne?! Student z Kanady to řekl přesně. Musíme vydržet! Jsme zklamaní, ale ne zlomení! Musíme chodit trvale demonstrovat. Musíme říkat jsem občan a mám právo nenechat si tohle líbit," řekl předseda Rady zdravotně postižených Václav Krása.

Ekonomka Ilona Švihlíková zakončila svůj projev slovy: "S gaunery se nevyjednává, gauneři se trestají."

Plejádu řečníků ukončil slovy "Nashle, vládo!" šéf odborového svazu Kovo Josef Středula. I on narážel na to, že Nečasův kabinet by měl odejít. Po jeho projevu volali lidé na adresu vlády: "Demisi, demisi!" A došlo i na cinkání klíči, stejně jako v listopadu 1989.

S transparenty "Odbory a 17. listopad? Chybí už jen Lidové milice" a "Odborokracie = vyšší stupeň demokracie" přišel na sobotní mnohatisícovou protivládní demonstraci na pražské Václavské náměstí Petr Weisser se ženou. Čelili nejprve slovním útokům demonstrantů, muže potom napadli i fyzicky. O transparenty přišli.

"Jsme svobodní lidé ve svobodné zemi, máme právo svobodně vyjadřovat svůj názor, to k demokracii patří," komentoval protivládní demonstraci premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Protest narušoval aktivista Ponert, pouštěl Kryla

Zdeněk Ponert

Ve známost vstoupil tím, že protestoval proti nařízení pražského magistrátu limitujícímu cenu taxislužby na 28 korun za kilometr (veřejně tehdy nabízel jízdné 99 Kč/km).

V lednu 2007 přišel o licenci, protože dostal tři pokuty a 33x byl přistižen při přestupku.

Své akce označuje za "osmý odboj" a v poslední době se realizuje protesty proti vládě.

Protest odborářů a občanských iniciativ se pokoušel hned od počátku narušit taxikář Zdeněk Ponert. Před polednem přistavil pod sochu svatého Václava svou dodávku a z aparatury se náměstím linuly písně Karla Kryla, svatováclavský chorál a projevy Ponertových stoupenců. Nevzdával se ani během hlavní demonstrace Stop vládě. 

Ponert svůj protest, který na magistrátu ohlašuje pravidelně už několik měsíců a na který mu skoro nikdo nechodí, oficiálně ohlásil i na tento den. Nikoliv však u sochy, ale u Národního muzea (na oznámená shromáždění se podívejte zde).

Na přání odborářů obklopili ještě před demonstrací Ponertův nelegálně stojící vůz policejní těžkooděnci a zajistili jeho odtažení. Vzduchem přitom létala ostrá slova Ponertových sympatizantů.

Protestovalo se i v Brně, kde se sešli příznivci krajní pravice

V sobotu se protestovalo i v jiných městech než v Praze. Brnem prošel průvod příznivců krajní pravice. Demonstrovali "proti vládě peněz a za opravdovou demokracii" (více o situaci v Brně čtěte zde).

Anarchisté se sešli u pražské pankrácké věznice na "Tykadlovém randálu", který pořádali na podporu odsouzeného olomouckého řidiče Romana Smetany, který přimalovával politikům na billboardech tykadla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue