DRES MUSEL DOLŮ. Báječný večer prožil švédský útočník Zlatan Ibrahimovic.

DRES MUSEL DOLŮ. Báječný večer prožil švédský útočník Zlatan Ibrahimovic. Anglii dal čtyři góly, po posledním si v emocích svlékl dres. Žlutá karta mu jistě radost nezkazila. | foto: Reuters

Ibrahimovic čtyřmi góly zničil Angličany, Italové nestačili na Francii

• 7
Ani jeden z hlavních soupeřů českého týmu v kvalifikaci o MS 2014 nedokázal v přátelském zápase zvítězit. Itálie v prestižním souboji podlehla Francii, Dánové remizovali v Turecku a Bulhaři doma nestačili na Ukrajinu.

Z výher se tak radovaly jen týmy, se kterými se v postupové matematice skupiny B příliš nepočítá - Arménie zdolala Litvu a Malta těsně přehrála Lichtenštejnsko.

Favorité skupiny se vítězství nedočkali. Bulharsko prohrálo doma s Ukrajinou brankou Kučera ze 34. minuty, Dánsko sice nad Tureckem vedlo po Bendtnerově proměněné penaltě, soupeř ale už po čtyřech minutách vyrovnal a utkání nakonec remízou i skončilo.

Vicemisty světa z Itálie čekal atraktivní souboj s Francií a také oni začali dobře - po gólu El Shaarawyho šli ve 35. minutě do vedení. Rychle ale vyrovnal Valbuena a ve druhé půli skóre otočil střídající Gomis. Další očekávaný zápas mezi Nizozemskem a Německem skončil bez branek.

Ocenění pro hlavní hvězdu středečního večera by si rozhodně zasloužil švédský kapitán Zlatan Ibrahimovic. Kanonýr pařížského St. Germain se proti Anglii trefil už v prvním poločase, pak soupeř góly Caulkera a Welbecka strhnul vedení na svou stranu. Ve druhé půli ale začal Ibrahimovic řádit a dalšími třemi trefami během pouhých třinácti minut připravil fanouškům na nově otevřeném stadionu ve Stockholmu parádní zážitek.

Pokud někdo z diváků odešel pár minut před závěrečným hvizdem, musel hodně litovat. Poslední gól totiž Ibrahimovic vstřelil už v nastaveném čase - a byla to trefa, na jakou se bude dlouho vzpomínat. Anglický gólman Hart kousek za vápnem odhlavičkoval míč, ale jen ke švédskému střelci, který kopem přes hlavu z velké dálky zamířil do opuštěné branky. V euforii pak ze sebe strhnul dres a užíval si ovací publika.

Ani dva góly bývalého sparťanského útočníka Nejce Pečnika nestačily Slovincům, kteří prohráli v Makedonii. Vítězství si připsala i Bosna a Švýcarsko, oba týmy rozhodly o výhrách až v nastaveném čase. Rusko doma dvakrát vedlo nad Spojenými státy, nakonec ale soupeř v závěru vyrovnal gólem Diskeruda.

Portugalcům nevyšel zápas s Gabonem, dvakrát inkasovali z penalty a museli skousnout remízu 2:2. Zklamaní odcházeli domů i fanoušci Rakouska, které doma ve Vídni nestačilo na Pobřeží slonoviny a prohrálo jasně 0:3.

Argentinské hvězdy nedaly gól Saúdské Arábii

V útoku Messi a Agüero, za nimi Mascherano, Di María nebo Zabaleta. Proti nim třeba Al-Šamrání, Charírí nebo Atíf. Sestava Argentiny byla v přátelském utkání proti Saúdské Arábii nabitá hvězdami, na tým plný neznámách jmen to však nestačilo - Jihoameričané uhráli jen bezbrankovou remízu.

Messi v probíhajícím kalendářním rokem vstřelil už 76 gólů a argentinští příznivci doufali, že v přátelském utkání hraném v Rijádu přidá další. Tentokrát ale kouzla malého Argentince na soupeře nezabrala a když rozhodčí hostům v nastaveném čase upřel penaltu, museli se smířit s bezbrankovou remízou.

Výsledky přátelských utkání

Saúdská Arábie - Argentina 0:0

Rusko - USA 2:2 (1:0)
9. Smolov, 84. Širokov z pen. - 76. Bradley, 90. Diskerud

Alžírsko - Bosna a Hercegovina 0:1 (0:0)
Branka: 90. Svraka.

Kypr - Finsko 0:3 (0:2)
14. Pukki, 28. Hetemaj z pen., 86. Kolehmainen.

Makedonie - Slovinsko 3:2 (2:0)
Branky: 27. Tasevski, 41. Jahovič, 51. Ibraimi - 49. a 63. Pečnik.

Tunisko - Švýcarsko 1:2 (0:1)
Branky: 59. Davádí - 40. Derdiyok, 90.+6 Shaqiri.

Arménie - Litva 4:2 (1:0)
Branky: 7. Manučarjan, 49. Mkrtčjan, 55. Mchitarjan, 72. Ozbiliz - 66. a 83. z pen. Rimkevičius

Andorra - Island 0:2 (0:1)
14. Gudmundsson, 59. Sigurjónsson.

Izrael - Bělorusko 1:2 (1:1)
Branky: 19. Damari - 45. Kisljak, 46. Balanovič.

Chile - Srbsko 1:3 (0:1)
Branky: 88. Henriquez - 21. Markovič, 54. Djordjevič, 65. Djuričič. ČK: 78. Vidal (Chile).

Turecko - Dánsko 1:1 (0:0)
Branky: 69. Erding - 65. Bendtner z pen.
Sestava Dánska: Andersen - Wass, Kjaer, Stadsgaard, Conboy - Stokholm, Sloth (47. Poulsen) - Lorentzen (47. Larsen), Eriksen, Krohn-Dehli (66. Fischer) - Bendtner (77. Helenius).

Rumunsko - Belgie 2:1 (1:1)
Branky: 23. Maxim, 66. Torje z pen. - 32. Benteke.

Lucembursko - Skotsko 1:2 (0:2)
Branky: 47. Gerson - 11. a 23. Rhodes.

Rakousko - Pobřeží slonoviny 0:3 (0:1)
Branky: 44. Ya Konan, 61. Drogba, 76. Traoré.

Švédsko - Anglie 4:2 (1:2)
Branky: 20., 78., 85. a 90.+1 Ibrahimovic - 35. Welbeck, 38. Caulker.

Maďarsko - Norsko 0:2 (0:1)
Branka: 38. Nielsen, 79. Abdellaoue.

Nizozemsko - Německo 0:0

Gabon - Portugalsko 2:2 (1:1)
Branky: 33. Madinda z pen., 69. Biyogo Pocko z pen. - 35. Pizzi z pen., 60. Almeida.

Irsko - Řecko 0:1 (0:1)
Branka: 29. Cholevas.

Polsko - Uruguay 1:3 (1:2)
Branky: 64. Obraniak - 21. vlastní Glik, 34. Cavani, 66. Suárez.

Itálie - Francie 1:2 (1:1)
Branky: 35. El Shaarawy - 37. Valbuena, 67. Gomis.

Albánie - Kamerun 0:0

Panama - Španělsko 1:5 (0:3)