Na místo tragické nehody v obci Lopeník lidé nosili svíčky i drobné dárky. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ať pořadatel rallye v obci omezí rychlost, vybízí ministerstvo dopravy

  • 462
V obcích a na těžkých úsecích rapidně snížená rychlost a omezení i v krajině. Tak zní jeden z návrhů náměstka ministra dopravy Jiřího Žáka, jak by se po další smrtelné havárii mohla do automobilových rallye vrátit bezpečnost.

Náměstek ministra dopravy totiž připouští, že bez radikálních opatření může stát závody v Česku i zakázat.

"Rallye se stala sportem bohatých lidí, kteří přijdou, koupí si drahé silné auto a pak jedou, co to dá," upozorňuje Žák, který o bezpečnosti při závodech aut něco ví. Sám je bývalý jezdec rallye a pětkrát jel velmi nebezpečnou Rallye Dakar.

Při podnicích rallye umírá v Česku příliš mnoho lidí. Je to jen souhra nešťastných náhod, nebo je někde systémová chyba?
Rozhodně to není souhra náhod. Jako bývalý jezdec rallye a stále velký fanoušek motoristického sportu sleduji poslední události s velkým znepokojením a jsem přesvědčen, že se to děje vinou více okolností. Tento krásný sport prošel velkým vývojem, na který však pořadatelé závodů nedokázali reagovat.

Vše o tragédii při rallye

Mohl byste být přesnější?
V 70. a 80. letech, kdy jsem jezdil, byly závody lépe organizované. U každého bylo jasně stanoveno, kdo a s jakým vozem se může přihlásit. Soutěže byly lépe pořadatelsky zabezpečené, byly zřetelně vytyčené zakázané divácké zóny. Nechci se nikoho dotknout, ale dnes se tomu podle mého názoru tolik pozornosti nevěnuje. A to se dříve jezdilo ve slabších autech a menší rychlostí.

Změnila se česká rallye i co do zkušeností a schopností řidičů?
Opět se nechci do nikoho trefovat. Je však pravdou, že dnes se rallye stala sportem bohatých lidí, kteří přijdou, koupí si drahé silné auto a pak jedou, co to dá. Problém je, že se jezdí po obyčejných silnicích. Jet 140 km/h není problém, ale jen pár řidičů umí zvládnout auto, které se v takové rychlosti dostane do smyku na šotolině.

Mluvčí Federace automobilového sportu Josef Pátl v souvislosti s nehodou v Lopeníku prohlásil, že lidé by neměli stát ani na vlastní zahradě, pokud ji pořadatelé neoznačí za diváckou zónu. Je to tedy vina těch zemřelých?
Neznám podrobně okolnosti té tragédie. Souhlasím s tím, že diváci rallye jsou dnes méně erudovaní. Odpovědnost za bezpečnost účastníků a diváků ale jednoznačně nese organizátor závodu.

Měl by se přijmout zákon, který by pořádání rallye zpřísnil?
Není nutné zaplevelovat náš právní řád novými zákony. Účinná opatření může přijmout autoklub, případně svaz rallye.

Jaká?
Stačí dvě jednoduchá pravidla, která jsou běžná při velkých mezinárodních podnicích typu Rallye Dakar. V nebezpečných úsecích a v obcích zavést omezenou rychlost. Druhé opatření je stanovit maximální rychlost na celé trase. Za porušení těchto pravidel trestat závodníky finanční penalizací nebo vyřazením ze závodu. Hlídat se to dá jednoduše pomocí GPS.

Autoklub však nepořádá všechny závody v Česku. Jak zajistit, aby tato pravidla platila i při "soukromých" rallye?
Už dnes platí, že jezdec, který se účastní závodů, které nepořádá národní federace, přijde o licenci a do oficiálních závodů nesmí. To je dost velká hrozba.

Každopádně zavedení takových pravidel závisí jen na tom, zda k nim organizátoři dobrovolně přistoupí. Není to málo?
Organizátoři musí pro větší bezpečnost závodů něco udělat, nebo tento sport v Česku zanikne. Pokud se nebude dělat nic, stát nebude mít jinou možnost než automobilové závody zakázat na celém území, jako tomu bylo například ve Švýcarsku.

10. listopadu 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video