JE TAM. Teplický útočník Aidin Mahmutovič se raduje ze své trefy v utkání proti...

JE TAM. Teplický útočník Aidin Mahmutovič se raduje ze své trefy v utkání proti Liberci. Skóroval po 21 vteřinách. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Teplice - Liberec 3:0, zkáza obhájce titulu začala po 21 vteřinách

• 18
Nejrychlejší gól v letošním ročníku první ligy začal zkázu obhájce titulu. Poslední tým tabulky se v utkání 14. kola dostal do vedení už po jedenadvaceti vteřinách po průniku Mahmutoviče. Do poločasu náskok zvýšil mladík Lüftner a debakl Liberce završil v 76. minutě Jarolím.

Utkání Teplice versus Liberec ve videoreportáži

Teplice zvítězily teprve potřetí v letošním ročníku a z poslední příčky se posunuly na čtrnáctou, tedy mimo sestupové pozice.

V jejich těžké chvíli byl Liberec pro Teplice nejpříjemnějším možným soupeřem, v posledních sedmi zápasech tam nedal gól a šest jich prohrál. Teď se série, o kterou nestojí, ještě prodloužila.

"Abych řekl pravdu, vůbec nepřemýšlím o nějaké obhajobě titulu. Máme dost starostí se sebou, po vypadnutí z pohárů se nám to sesypalo a horko těžko se dáváme dohromady," řekl liberecký kouč Jaroslav Šilhavý.

"Dostali jsme tři góly, ale troufám si říct, že herně jsme byli o něco lepší. Někdy jsem nechápal, jaké šance dokázali kluci nedat. Taky jsme ale dělali hodně chyb. Při prvním gólu jsme ještě spali v kabině, to samé při té standardce, hráč na tu první tyč běžel snad dvacet metrů," dodal Šilhavý.

Za 16 let v první fotbalové lize Teplice nikdy nespadly na poslední příčku ligové tabulky. Před zápasem s Libercem ale na samé dno dosedly a vedení klubu začalo vymýšlet, jak ze svízelné situace ještě před příchodem zimy ven. Mělo pomoct i volné vstupné, v deštivém a studeném odpoledni ale dorazily jen tři tisíce diváků. Od první minuty se jim na poměry podzimního teplického trápení dostávalo výborného fotbalu.

Časomíra odpočítala jen 21 sekund a domácí vedli. Mahmutovičovi se vyplatilo napadat libereckou rozehrávku, po níž se dostal k míči, utekl soupeřům a jeho střela ze strany zapadla přesně k tyči.  Nejrychlejší gól v historii ligy to ale nebyl, sparťan Lustrinelli se v roce 2006 trefil ještě o 10 sekund dřív.

Liberec mohl rychle odpovědět, jenže Delarge po závaru ve čtvrté minutě trefil před brankou jen bránícího Vondráška.

Na mokrém terénu se hrál běhavý fotbal a oba týmy se dostávaly hodně rychle přes střed hřiště. Ve 23. minutě se protlačil na malém vápně ke sražené střele Kerič a těsně minul bližší tyč, na druhé straně vzápětí položil do střely po rohovém kopu Blažek a těsně přestřelil.

Teplice byly na pohled o nebezpečnější a ještě do pauzy daly i druhý gól. Jarolímovu ránu z 25 metrů k tyči brankář Bičík ještě vyrazil, jenže týž hráč kopnul parádně i roh, na který si na bližší tyči naskočil teprve osmnáctiletý stoper Lüftner a usměrnil ho do sítě. Hráč, kterého si trenéři vytáhli z dorostu, se trefil už ve čtvrtém ligovém zápase.

Liberec dal v Teplicích poslední gól v lize 21. května 2005 a od té doby odváží jen samé prohry. Nezlepšilo se to ani tentokrát, i když okolo pauzy jeho hráči přitvrdili v soubojích a začali domácí tlačit před vápno. Tam ale většinou jejich akce pohořely a co prošlo, zneškodnil Grigar.

V 55. minutě vychytal Bosančiče, pak i střídajícího Mustaphu. Hostům citelně chyběl Štajner, kterého před zápasem vyřadily svalové problémy. Nebezpečné byly i brejky domácích. Mahmutovič nejprve neuspěl, ale jeho další sprint v 76. minutě už marný nebyl. Míč ještě posunul doprava na Jarolíma, který se trefil přesně nad Bičíkovo rameno.

"Chtěli jsme strašně moc vyhrát a myslím, že to bylo na hřišti vidět. Snad teď budeme mít v dalších zápasech víc klidu," hodnotil vítězství teplický trenér Zdeněk Ščasný.

"Hráli jsme s mužstvem, které předvádí jeden z nejlepších fotbalů. Hodně to ovlivnila rychlá branka, navíc nás za stavu 2:0 hodně podržel Grigar. Museli jsme hlavně eliminovat libereckou sílu, to je kombinace zezadu přes středové hráče," dodal.