GRATULACE STŘELCI. Fotbalisté Plzně se radují z gólu, který vstřelil Daniel

GRATULACE STŘELCI. Fotbalisté Plzně se radují z gólu, který vstřelil Daniel Kolář (vpravo). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň - Olomouc 3:0, bitva o první místo byla jednoznačnou záležitostí

• 39
Bitva o první místo ve fotbalové lize se stala jednoznačnou záležitostí. Plzeň ve 14. kole smetla Olomouc 3:0 a poprvé od poloviny září se probila do čela tabulky. Na prvním místě vystřídala právě olomoucký tým.

Utkání Plzeň versus Olomouc ve videoreportáži

Plzeň očekávaný šlágr ovládla od úvodních minut. V 11. minutě po centru Limberského hlavou skóroval Kolář, do půle přízemní technickou střelou z vápna zvýšil Darida.

Po přestávce sice plzeňský tlak při vědomí komfortního náskoku opadl, ale i tak domácí zápas kontrolovali. A dvacet minut před koncem dosavadního lídra definitivně dorazil střídající Hora. Skóroval hlavou po pěkné akci Řezníka s Ďurišem.

"Plzeň vyhrála zaslouženě, snažila se hrát svůj kombinační fotbal po stranách. My jsme se na to připravovali, ale nebyli jsme schopní jejich hráče bránit. Plzeň je tak kvalitní mužstvo, že to potrestá. Bereme to jako ponaučení do dalších zápasů," řekl olomoucký kouč Roman Pivarník.

Plzeň tak vyhrála páté soutěžní utkání za sebou a počtvrté za sebou neinkasovala, celkem 431 minut. Zároveň Olomouci oplatila jarní domácí porážku 0:4.

"Jsem velice spokojený. Porazili jsme mužstvo, co dosud vedlo tabulku. Navíc jsme utkání zvládli velmi dobře. Ukázali jsme kvalitu techniky i taktiky," řekl plzeňský trenér Pavel Vrbu.

Do utkání od začátku nastoupilo hned devět hráčů, kteří mohou ve středu vyběhnout na trávník v přípravném reprezentačním utkání mezi Českem a Slovenskem. Šest z nich bylo na straně Plzně a trojici reprezentantů ze Sigmy výrazně zastínili.

Plzeň navázala na výkon ze čtvrtečního duelu Evropské ligy s Hapoelem Tel Aviv (4:0) a od začátku bavila fanoušky atraktivním fotbalem. Sigmě se nedařilo v předfinální fázi, ztrácela míče a pouštěla tak Plzeň do brejků. Už ve třetí minutě vybojovala Viktoria přímý kop, z něhož centroval Horváth a Bakoš na zadní tyči jen těsně nedosáhl na míč. V jedenácté minutě už udeřilo. Při brejku Plzně se dostal na levé straně k míči Limberský a poslal před branku parádní centr. Na něj si naskočil Kolář a zaznamenal svůj třetí gól hlavou během tří dnů.

O chvíli později Limberský místo centru zvolil zasekávačku, uvolnil se do středu a tvrdou střelou vyzkoušel brankáře Zlámala, který míč vyrazil jen před sebe, kde však nebyl nikdo z plzeňských hráčů na dorážku.

Po půlhodině se zastřeloval Darida, ovšem chvíli slávy si nechal až na 38. minutu. To mu po Zemanově centru přistrčil míč Ďuriš, Darida zachoval chladnou hlavu a umístěnou střelou k tyči zvýšil na 2:0.

Olomouc se k ohrožení domácí branky dostávala sporadicky. Dlouho to byla jen hlavička Ordoše po přímém kopu, která však šla přesně na Kozáčika, který neměl problém míč chytnout. Jinak se Sigma do zakončení nedostávala a větší tlak si nedokázala vytvořit ani po změně stran.

Plzeň v klidu kontrolovala hru a přecházela do rychlých protiútoků. Po jednom z nich se dostal ke střele Ďuriš, ale Zlámal jeho střelu reflexivně vyrazil. V 71. minutě se Ďuriš změnil v nahrávače, na malém vápně našel osamoceného Horu, který po dvou minutách na trávníku rozvlnil hlavou síť potřetí.

Sigma se nakonec mohla dočkat alespoň snížení, když Kozáčik chyboval v rozehrávce a nejlepší střelec ligy Ordoš se před ním ocitl zcela sám, jenže vysoko přestřelil.