Plzeň - Hapoel 4:0, Horváth a spol. jsou první, ale ještě nepostupují

• 65
Tři hlavičky, jedna dorážka. Plzeňští fotbalisté čtyřikrát rozebrali soupeřovu obranu a zvítězili nad Hapoelem Tel Aviv v utkání základní skupiny Evropské ligy vysoko 4:0. Český tým využil přesilovku a přiblížil se postupu do jarních vyřazovacích bojů.

V souběžně hraném utkání skupiny B třetí Coimbra porazila doposud první Atlético Madrid 2:0. Plzeň se tak na Atlético bodově dotáhla a díky lepšímu skóre se posunula do čela tabulky.

Postup do vyřazovací části ještě slavit nemůže, ale hodně se mu přiblížila. V příštím kole stačí Západočechům remíza v Coimbře. O postup mohou přijít, jen když prohrají oba zbývající zápasy a naopak portugalský celek oba vyhraje.

4.Hapoel Tel Aviv40132:101

"Kdybychom mohli už dnes slavit postup, byl bych ještě spokojenější, ale i tak se mi dnešní zápas hodnotí velice příjemně, protože jsme zaslouženě vyhráli 4:0," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba. "Musím hráče pochválit za bezchybný výkon. Konečně jsme vyhráli o víc než jeden gól, divákům se utkání líbilo a ocenili to dlouho trvajícím potleskem."

V porovnání s minulým zápasem, který Plzeň vyhrála v Tel Avivu 2:1, udělali Izraelci šest změn. Nově poskládané mužstvo se od počátku soustředilo především na obranu.

Plzeňští zkraje trpělivě hledali cestu, jak se dostat přes dobře organizovaný defenzivní blok. Před pokutovým územím si vyměnili desítky přihrávek, než se jim podařilo najít vhodné palebné postavení.

Tahle šachová partie trvala dvacet minut, pak telavivská defenzíva polevila. Kombinací na pravém křídle si domácí získali prostor pro centr, Řezník poslal přesný míč na Koláře, a ten hlavou zajistil svému týmu vedení.

Gól české mužstvo povzbudil a rázem jejich hra mnohem efektivněji směřovala k ohrožení soupeřovy branky.

Největší starosti měl Hapoel s rohovými kopy, po kterých obránci těžko stíhali blokovat nažhavené střelce. Ve 29. minutě se dvakrát postavili Řezníkovi do střely, aby do třetice vypálil Darida. Jeho pokus vykopl z brankové čáry obránce Antebi. O minutu později hlavičkoval Ďuriš těsně nad.

Z devátého rohu pálil Čišovský do obránců, z desátého dala Plzeň druhý gól. Horváthův centr sklepl Ďuriš k opačné tyči připravenému Štípkovi, a ten zblízka skóroval.

Před přestávkou viděli hráči Hapoelu v dvojutkání s Plzní už druhou červenou kartu. Za faul na Daridu ve středu hřiště byl vyloučen Djemba-Djemba.

Šmrnc, který měla hra v závěru prvního poločasu, se po pauze vytratil. Izraelci povolali do boje svého kapitána Badiera, který z místa stopera znovu velmi dobře zorganizoval obrannou hru. Početní převaha hráčů Plzně se promítla jen do držení míče, ale šancí na zvýšení náskoku bylo málo.

Vděčné publikum si však užívalo dobře rozehranou partii a potleskem odměnilo i lehkou Horváthovu střelu, která ani nemířila mezi tyče. Kapitán brzy poděkoval přesnou přihrávkou na volného Koláře, který hlavou snadno vstřelil třetí gól.

Ještě lehčí to měl šest minut před koncem Bakoš, který jen lehce trkl hlavou do Řezníkova centru a zvýšil na 4:0. Plný stadion tak nakonec oslavil vysoké vítězství českého mužstva.

Domácí trenér Pavel Vrba byl spokojen s produktivitou svého týmu, který několikrát rozebral soupeřovu obranu a skóroval vždy z bezprostřední blízkosti. "V kombinaci jsme byli velice silní, gólové akce jsme dohrávali z malého vápna dorážkou do prázdné brány. Darida s Horvtáthem odvedli ve středu hřiště skvělou práci, další jim pomáhali, některé individuální výkony byly nadstandardní," těšilo kouče.