Prezidentské volby v USA zahájila vesnička v New Hampshiru remízou

  • 44
V USA začaly prezidentské volby. Američané rozhodnou, zda v Bílém domě zůstane další čtyři roky současná demokratická hlava státu Barack Obama, nebo zda ho nahradí jeho republikánský rival Mitt Romney. Volební místnosti se otevřely už na většině území. Jako první odvolili občané malé vísky ve státě New Hampshire. Souboj Romneyho proti Obamovi tam dopadl nerozhodně.

Nového amerického prezidenta vybírají voliči již v 36 státech, včetně New Yorku, Virginie, Floridy či Ohia. V dalších státech se začne volit postupně během odpoledne SEČ. V Kalifornii se například začne hlasovat v 16:00 našeho času.

Volební místnosti se postupně budou uzavírat od půlnoci do středeční šesté ranní. Zda vyhrál dosavadní prezident Barack Obama, nebo republikán Mitt Romney, by mohlo být známo již nad středečním ránem středoevropského času. Ale vzhledem k tomu, že souboj je podle průzkumů velmi těsný, je možné, že americká média budou vyhlášení vítěze na základě odhadů odkládat a čekat na přesnější údaje ze sčítání v rozhodujících státech.

Remíza v první vesničce

Podle tradice jako první hlasovali o místní půlnoci občané ve vísce Dixville Notch ve státě New Hampshire. Letos bylo v obci u hranic s Kanadou deset oprávněných voličů, odvoleno bylo po 43 vteřinách, napsal portál huffingtonpost.com. Úterní remíza je vůbec první v historii vesnice. V předchozí volbě v roce 2008 zde Obama získal 15 hlasů, zatímco jeho republikánský protivník John McCain pouze šest.

Současně s Dixville Notch se otevřela volební místnost i v další newhampshireské vesničce Hart's Location, kde Obama s přehledem vyhrál.

Ze 33 voličů jich 23 odevzdalo během pěti minut a 42 vteřin hlas současnému prezidentovi. Romney zde získal podporu devíti lidí a jeden hlas si připsal libertariánský kandidát Gary Johnson.

Očekává se, že souboj o prezidentské křeslo bude mimořádně těsný. Poslední pondělní průzkumy potvrzují, že souboj je vyrovnaný, ale Obama má mírný a stálý náskok v rozhodujících státech. V průběhu dne pak prezidenta začali vybírat voliči celého východního pobřeží, hlasují už například v New Yorku či Virginii.

Obama končil kampaň v slzách, Romney jede do poslední chvíle

Americký prezident Barack Obama zakončil svou kampaň v pondělí večer ve státě Iowa. Po zastávkách ve Wisconsinu a Ohiu zakončil svou kampaň v iowském Des Moines, kde vítězství v roce 2008 v tehdejších demokratických primárkách zahájilo jeho tažení do Bílého domu.

"Ještě jednou jsem přijel do Iowy, abych vás požádal o hlas. Přišel jsem vás požádat, abyste mi pomohli dokončit, co jsme začali. Protože právě tady naše hnutí změny začalo," řekl asi 20 000 příznivců.

Obvykle vždy vyrovnaný Obama byl na závěr vystoupení nezvykle emotivní. Když děkoval lidem, kteří mu v kampani pomáhali, zlomil se mu hlas a z obličeje si setřel slzy.

Mitt Romney uzavřel den po mítincích ve Floridě, Virginii a Ohiu na shromáždění v New Hampshiru, kde letos vyhrál republikánské primárky a vrátil se do hry o republikánskou kandidaturu. "Jsme den od nového začátku," řekl asi 12 000 stoupenců a přislíbil přinést změnu, o které Obama prý jen mluvil.

Reportáže z USA

Romneyho volební štáb v pondělí oznámil, že oproti původním plánům kandidát ještě v den volby navštíví Cleveleand v Ohiu a Pittsburgh v Pensylvánii poté, co odvolí doma v Massachusetts. Chce prý poděkovat dobrovolníkům a vyzvat občany, aby šli volit. Podle listu The Washington Post je rozhodnutí projevem buď sebedůvěry, nebo obav.

Chicago stále stojí za Obamou

Chicago jako domovské město současného amerického prezidenta stojí pevně za Barackem Obamou. Podle posledních průzkumů tu pro něj budou hlasovat více než čtyři pětiny obyvatel. Z náhodných rozhovorů s obyvateli města ale vyplývá, že nadšení pro šéfa Bílého domu z roku 2008 je pryč.

"Jsem na něj stále hrdá, je to můj vzor," řekla ČTK černošská studentka Yolanda, jejíž kabát zdobil odznak s podobiznou současného amerického prezidenta. Jedním dechem ale dodává, že čekala, že Obama bude dělat více pro černošskou komunitu.

"Hodně mých příbuzných nemůže zavadit o práci a nejsem moc optimistická, že se to brzy změní," říká. Zároveň ovšem prohlašuje, že by v životě nemohla hlasovat pro republikána Mitta Romneyho, který podle ní na obyčejné lidi nemyslí vůbec.

Podobný názor má i černoch Domingue, který pracuje jako poslíček v hotelu nedaleko centra Chicaga. "Po univerzitě jsem nesehnal lepší práci a po pravdě řečeno jsem už dost zoufalý, protože tohle jsem si nepředstavoval. Romneyho bych ale přesto nikdy nevolil, to prostě nejde," řekl ČTK.

Průzkumy těsně favorizují Baracka Obamu

I když průzkumy ukazují nadále na velmi vyrovnaný souboj, dynamika průzkumů se v posledních dnech zdánlivě přiklání k Obamovi. Analytik listu The New York Times Nate Silver napsal, že tento vývoj oslabuje Romneyho šance. Zatímco Romneyho vzestup vyvrcholil v polovině října, nyní získává Obama, napsal Silver. Ve 12 celostátních průzkumech vedl Obama v pondělí v průměru o 1,6 procentního bodu. Důležitější však je, že získal 1,5 bodu ve srovnání s minulým vydáním stejných průzkumů, dodal Silver. V amerických volbách se nicméně hlasy nesčítají dohromady z celé země, ale v jednotlivých státech. Vítězný kandidát získá všechny volitele státu, kterých je tolik, kolik má stát senátorů a kongresmanů, což zhruba odpovídá počtu obyvatel. Ke vstupu do Bílého domu je zapotřebí 270 volitelů.

Zdroj: ČTK

Republikána nepodpoří ani taxikář Ravi, který se do Chicaga jako malý chlapec přistěhoval s rodiči z Indie.

Z Obamy sice není příliš nadšený, Romney však na jeho vkus příliš často mění názory. Volby ale v každém případě vítá. "Budu celou noc vozit lidi, kteří budou sledovat hlasování v barech, takže určitě nepřijdu zkrátka," vysvětluje.

"Magie doby je pryč"

Změnu lze vysvětlit přísnějšími bezpečnostními opatřeními kvůli ochraně prezidenta, ale i střízlivější atmosférou v zemi. "Magie tehdejší doby je prostě pryč," říká holička Addy pracující ve čtvrti Wicker Park. "Tehdejší volby byly výjimečné, to prostě nelze opakovat," dodává. Addy podobně jako mnoho ostatních Američanů využila možnosti volit dříve.

V roce 2008 slavilo Obamovo vítězství pod širým nebem v chicagském Grantově parku kolem 200 tisíc lidí. Na místě panovala elektrizující atmosféra hodná historického okamžiku, kdy se prezidentem Spojených států poprvé stal muž tmavé pleti.

Letos se případná oslava znovuzvolení Obamy uskuteční v McCormickově centru, kde se konají veletrhy a konference a kde bude ani ne desetina počtu lidí z Grantova parku - kolem 18 000 hostů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue