Nečas: Přestal jsem být srozumitelný a ODS je spojovaná s korupcí

  • 373
Sebekritikou zahájil premiér Petr Nečas volební kongres ODS, na němž závisí i to, zda vydrží či padne jeho vláda. "Pojímal jsem reformy příliš technokraticky, přestal jsem být srozumitelný pro členskou základnu i pro voliče," prohlásil Nečas. Přihlásil se k odpovědnosti za porážku ODS v krajských a senátních volbách.

"Působíme jako chladná politická strana, které jde možná o principy, ale ne o osudy jednotlivých lidí," řekl předseda občanských demokratů necelým šesti stovkám delegátům. Strana je podle něj spojovaná s korupcí. ODS podle něj ztrácí podporu elit, které dokáží přesvědčit voliče, koho mají volit. "Musíme tyto lidi znovu přitáhnout k sobě," uvedl Nečas.

Voliči podle Nečase dali ODS žlutou kartu, ale červenou zatím ne. "Jsem přesvědčen, že je znovu získáme a že nás podpoří ve volbách do Poslanecké sněmovny," burcoval stranické kolegy.

Spolupracujme více s TOP 09, vybídl delegáty premiér

Kriticky se vyjádřil k tomu, jak konfrontačně se vůči sobě chovají pravicové strany ODS a TOP 09, což obě poškodilo.  Nečas chce, aby občanští demokraté navázali užší spolupráci s TOP 09. Měla by mít formu dohody, na základě které by nastal na pravici v ČR klid zbraní. Po parlamentních volbách by pak měly jít obě strany buď společně do vlády, nebo společně do opozice.

Kongres ODS

"Voliči odmítají chápat, že působíme jako rozhádaná rozhašteřená strana," kritizoval stranické rebely, kteří ohrožují vládu a odmítají podpořit její daňový balíček. Nečas dodal, že nikoho netěší zvyšovat daně.

Uznává námitky proti navrženému zvýšení DPH, ale od začátku podle něj nejde o spor o daně, ale o záminku pro zápolení v ODS, kterou si berou za rukojmí, stejně jako celý stát.

"Já jsem na kompromis připravený, chci všechny hlasy občanských demokratů pro kompromis a pro vyjednávání s partnery," řekl předseda vlády ve svém projevu už hodně zvýšeným hlasem.

Na Nečasovu omluvu za snahu zvýšit daně kriticky reagoval pražský poslanec Boris Šťastný. "Nečasova omluva dalšího zvyšování daní tím, že je naše vlády zvyšovaly už třikrát a nikdo v ODS neprotestoval, je stejně nevěrohodná, jako kdyby přistižený nevěrník doma tvrdil, že on dříve podváděl proto, že manželka dost hlasitě nekřičela. Navíc, protestovali jsme, žádali, prosili, ale nikdo nás nechtěl slyšet. A když se protesty vyhrotily, je to označeno za rebelii," sdělil iDNES.cz Šťastný.

Pásek dolů, velela ochranka

Nezvyklá pro stranické akce byla po začátku kongresu důkladná kontrola. Novináři procházejí bezpečnostními rámy, což je věc, kterou lidé znají z kontrol na letištích a novináři například z parlamentu.

Z kapes musí všechny kovové předměty a muži si musejí sundavat i opasky. Na stranických kongresech je to věc značně neobvyklá. Všudypřítomná je ochranka a kuloáry pro setkávání s delegáty se smrskly na minimum, na chodbičku, která vede k toaletám.

Výkonná rada ODS v pátek večer těsnou většinou odhlasovala, že by významná část kongresu, politická debata delegátů před volbou vedení, měla být pro média i veřejnost uzavřená. Proti tomu protestoval senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera. Svým kolegům dokonce řekl, že pokud by měl být kongres uzavřený, mohl by se rovnou konat na Mírově, tedy v místě, kde je jedna z nejstřeženějších věznic. Politická debata nakonec uzavřena nebyla, delegáti proti tomu protestovali.

Premiér dorazil na kongres s deseti nominacemi z krajů

Nečas přijel na kongres s deseti nominacemi na předsedu od krajských sněmů, nepodpořily ho jen ODS v Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém a Středočeském kraji. "Nebude to nuda v Brně," zahájil stranický kongres.

Právě ze Středočeského kraje pocházejí tři z pěti rebelů v klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. První dva jejich kraj nominoval do výkonné rady, třetího na místopředsedu.

Co dobrého jedli

Přímo proti Nečasovi se nechtějí postavit ministři Martin Kuba a Pavel Blažek, ani bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, a tak před kongresem premiér nedostal silného soupeře. Situace se ale může změnit přímo během jednání v Brně. A hlavně v případě, kdyby Nečas v tajném hlasování podporu nezískal.

"Tenhle kongres nebude voňavý zážitek," předvídal rozhovoru pro sobotní MF DNES ministr obrany Alexandr Vondra, který ve vedení strany končí stejně jako Pavel Drobil. Oba byli dosud místopředsedy.

Přijme kongres usnesení na podporu daňového balíčku?

Právě o posty místopředsedů bude zřejmě velká bitva. Očekává se, že i když Nečas jako předseda projde, mohou mu delegáti navolit zbytek vedení, jaké nebude úplně podle jeho gusta. Nečas jde totiž na kongres v oslabené pozici dané právě volebním propadem pravice i tím, že vládní koalice postupně ztrácí poslance ve Sněmovně.

ODS tento týden opustil jeden z rebelů Radim Fiala a koalice momentálně disponuje 99 poslanci ODS, TOP 09 a vznikající strany LIDEM plus poslancem Milanem Šťovíčkem, který byl vyloučen z Věcí veřejných. Jenže tento počet, který sám o sobě nedává většinu, zahrnuje pět rebelů v klubu ODS.

Očekává se, zda kongres přijme nějaké usnesení, jímž by se snažil všechny poslance ODS donutit k tomu, aby podpořili vládní balíček s vyšší DPH, start důchodové reformy už od příštího roku a církevní restituce. Rebelující poslanec Tluchoř už dal najevo, že by takové usnesení nerespektoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue