Poštovní holub doručil tajnou zprávu z války po sedmdesáti letech

  • 15
Neobvyklý nález objevil ve svém domě muž z Velké Británie. Při rekonstrukci krbu na něj z komína vypadly ptačí kosti s připevněnou schránkou skrývající zašifrovanou zprávou. Až o třicet let později zjistil, že se jedná o ostatky uhynulého poštovního holuba z druhé světové války. Nyní na rozluštění tajné zprávy pracují experti.

Tajemství pocházející z druhé světové války spatřilo po sedmdesáti letech světlo světa zcela náhodou. Při běžné rekonstrukci krbu ve svém domě narazil v roce 1982 David Martin z Bletchingly ve Velké Británii na podivné ptačí ostatky v komíně.

David podle svých slov začal z komína tahat jednu kůstku po druhé, dokud nenarazil na ptačí pařát. "Mysleli jsme si, že by to mohl být závodní holub, dokud jsme nespatřili červenou kapsli," uvedl čtyřiasedmdesátiletý David. Schránka připevněná na holubím pařátu v sobě po desítky let ukrývala zašifrovanou zprávu.

Manželé Martinovi ale svůj nález nezveřejnili, a tak zůstal pozoruhodný obsah červené kapsle až do nedávna utajen. V osmdesátých letech, kdy zuřila válka o Falklandy, na to podle jejich slov nebyla vhodná doba. Dešifrátoři měli moc práce na to, aby se mohli zajímat o holubí kosti, uvedl v rozhovoru pro New York Times David.

Holub depeši možná nesl samotnému generálu Montgomerymu

Tajemství skryté ve zprávě se až nyní snaží rozluštit vládní experti z dešifrovacího oddělení v Gloucesteru poblíž Londýna. Domnívají se, že depeše pochází z pera seržanta, který v ní dával pokyn k bombardování.

Spekuluje se o tom, že ji tehdy voják dokonce možná adresoval samotnému generálu Montgomerymu. Zpráva by prý také mohla obsahovat informace o sabotážních akcích na Němci okupovaném území.

Holub se do Martinovic komína nejspíš dostal ve čtyřicátých letech minulého století, když nesl tajné informace z nacisty okupované Francie do britského dešifrovacího ústředí v Bletchey Park. Zvíře se pravděpodobně buď ztratilo, nebo uhynulo po náročné cestě přes lamanšský průliv, a následně spadlo do komína.

S podobným nálezem se v novodobé historii Bletchey Park dosud nesetkali. Colin Hill, kurátor výstavy, která v britském dekódovacím centru ukazuje přínos poštovních holubů ve válečných letech, považuje objev takovéto zprávy za výjimečný. "Máme zde více než třicet zpráv z druhé světové války dopravených holuby, ale žádná z nich není zakódovaná," uvedl pro server cwns.com.

Nedávno nalezený text obsahuje dokonce 27 kódů, každý sestavený z kombinací pěti číslic a písmen.

Za druhé světové války se používali poštovní holubi zcela běžně kvůli své rychlosti. Byli totiž schopní uletět až 120 kilometrů za hodinu. Jen v britské armádě sloužilo více než 250 tisíc speciálně vycvičených ptáků přepravujících primárně tajné depeše. Některá zvířata se dokonce dočkala za své zásluhy ocenění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue