VIDEO: Unikátní operace, která pomůže parkinsonikům

  • 3
Je jen devět míst v Evropě, kde se provádí unikátní operace při léčbě Parkinsonovy choroby. A jedním z nich je Fakultní nemocnice Olomouc, kde byl právě operován teprve třetí Čech.

Takzvaná terapie hluboké mozkové stimulace není novinkou a v Česku ji kromě Olomouce poskytují rovněž ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Nové v terapii je to, že operatéři neupevňují na hlavu pacienta stahující titanový rám, ale nahrazují ho několika drobnými šrouby.

Metoda hluboké mozkové stimulace (deep brain stimulation) se používá při léčbě pacientů s Parkinsonovou chorobou či dystonií, u nichž už na zmírnění projevů onemocnění nestačí standardně užívané léky.

Parkinsonova choroba

* Je pojmenovaná po londýnském lékaři, který ji poprvé popsal v roce 1817.

* Od té doby se vědcům nepodařilo zjistit, co nemoc způsobuje.

* Jde o degenerativní onemocnění určitých buněk ve střední části mozku, které se podílejí na tom, aby se z mozku převáděly informace dále do těla, například do pohybu.

* Nemoc se zatím nedá vyléčit, je možné jen potlačovat projevy.

Parkinsonovu chorobu měl například papež Jan Pavel II., boxer Muhammad Ali, Adolf Hitler nebo jí trpí například herec Michael J. Fox.

"Tam, kde je stereotaktická chirurgická léčba správně předepsána, nastává zlepšení po provedeném výkonu velmi výrazně, jakoby mávnutím kouzelného proutku. Pacienta jeho nemoci nezbavíme, vyléčit ji současná medicína bohužel neumí. Dokážeme však odstranit invalidizující projevy pokročilého onemocnění a můžeme tak výrazně zlepšit kvalitu pacientova života," říká profesor Petr Kaňovský, přednosta neurologické kliniky FN Olomouc.

Nová metoda je pro pacienta mnohem příjemnější. Místo těžkého rámu má posledně operovaný devětapadesátiletý muž jen šest drobných šroubků v lebeční kosti, které se tam zaváděly při lokálním znecitlivění.

Šrouby jsou šetrnější

"Pro pacienta je tato metoda šetrnější a přináší mu větší komfort i tím, že operaci i její přípravu zvládneme v kratším čase. Navíc zavedení šroubků a všechna přípravná vyšetření (magnetická rezonance, počítačový tomograf) provádíme už den předem, takže v den operace už je pacient víc v klidu," říká David Krahulík, zástupce přednosty pro vědu a výuku neurochirurgické kliniky FN Olomouc, který všechny tři unikátní operace provedl.

Léčba hlubokou mozkovou stimulací spočívá v zavedení elektrod do mozku pacienta. Elektrody jsou spojovacími vodiči vedenými pod kůží napojeny na stimulátor chirurgicky vložený do podkožní kapsy pod klíční kostí. Celé zařízení funguje velmi podobně jako kardiostimulátor.

"Slabé elektrické impulzy stimulují mozková jádra a zmírňují projevy onemocnění, k nimž patří především neovladatelný třes končetin, zpomalené nekoordinované pohyby nebo svalová ztuhlost," poznamenal primář neurologické kliniky a vedoucí lékař neuromodulační laboratoře Pavel Otruba.

Olomoučtí lékaři získali na novou metodu hloubkové stimulace mozku s pomocí šroubů certifikát v italském Udine, v Česku ani východní Evropě ji zatím nikdo před nimi nepoužil.