Utržená římsa polikliniky SPEA na náměstí Národních hrdinů v Olomouci | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pád zdi olomoucké polikliniky zpozdí tramvaje, při jízdě kolem zpomalí

  • 4
Pád části zdi z budovy olomoucké polikliniky Spea z minulého týdne zasáhne i do jízdních řádů místních tramvají. Byť radnice odmítá, že by jejich provoz mohl za utržení dvacetimetrového úseku atiky, centrem budou tramvajové soupravy nově projíždět pomaleji. V nejbližších dnech tak zřejmě budou mít oproti časům v jízdních řádech zpoždění.

"Vedení města je přesvědčeno, že tramvajový provoz nebyl příčinou pádu atiky. Podobný názor předběžně vyjádřili i statici, kteří to prověřují. Tento názor opíráme i o dříve prováděný seismický průzkum," uvedl změny v olomoucké hromadné dopravě, které na svém posledním jednání schválili radní, náměstek primátora Ivo Vlach.

Cílem opatření je podle Vlacha omezit i ta nejmenší rizika. "Rozhodli jsme se tak snížit maximální rychlost tramvají v ulici 8. května na dvacet kilometrů v hodině," dodává.

Doposud, před zřícením zhruba dvacetimetrového kusu atiky z polikliniky Spea, tramvaje k tomuto zdravotnickému zařízení jezdily ulicí 8. května třicetikilometrovou rychlostí. Nově mají řidiči na tachometru při průjezdu kolem maximálně deset kilometrů v hodině.

24. října 2012

"To jsme zavedli bezprostředně po tom pádu, tato rychlost zůstává v platnosti," podotýká Vlach. "Tyto změny budou mít delší trvání. Nepředpokládám, že by se to například za měsíc mělo vracet zase zpět," dodal s tím, že tramvaje mohou mít v nejbližších dnech dvě až tři minuty zpoždění. "Poté připravíme změnu jízdního řádu," doplňuje Vlach.

Dříve jezdily tramvaje centrem častěji, připomněl náměstek

Přesvědčení města, že tramvaje za pád atiky nemohou, Vlach doplňuje i tím, že ještě do poloviny devadesátých let byl jejich provoz v centru Olomouce více než dvakrát hustší. Změna přišla v roce 1997 po dokončení trati na třídě Kosmonautů.

"Do té doby centrem tramvaje jezdily v intervalu kolem dvou minut. Dnešní frekvence jsou čtyři minuty ve špičce a pět minut mimo ni," srovnává náměstek.

Vedle snížení rychlosti nicméně město počítá i s novým měřením otřesů, které v jádru města při průjezdu tramvají vznikají. Takzvaný seismický průzkum se bude týkat ulice 1. Máje a také Denisovy s Pekařskou.

"Tyto dvě komunikace jsme v roce 2007 zrekonstruovali, tramvajové koleje jsou tady uložené do pryžového lože. Rádi bychom věděli, jaký vliv tato modernizace má na otřesy, které se tady přenášejí na okolní zástavbu. To, že nějaké vznikají, to je bez diskuzí," přiblížil další z olomouckých náměstků Martin Major.

Město chce zjistit jak moc pomohla rekonstrukce části tratě

Vzápětí však připomněl závěry rok starého seismického měření z ulice 8. května. Jeho autoři magistrát ubezpečili, že zde průjezd tramvají okolní budovy nepoškozuje. Nyní tak bude pro vedení města klíčové porovnání dat z ulic, kde je již tramvajová trať zrekonstruovaná, a z míst, kde se jezdí ještě 'postaru'.

"Chceme zjistit, co se stane, pokud by i tyto koleje byly uložené do tohoto pryžového lože. V našem dlouhodobém plánu je rekonstrukce ulic 8. května a 1. Máje. Pokud by se ukázalo, že vliv této modernizace trati je velký, tak bychom určitě urychlili přípravu těchto rekonstrukcí," říká Major.

Výsledky tohoto dalšího měření by podle něj vedení města mohlo mít do šesti týdnů. Otázkou pak zůstává, která z doposud nepřebudovaných ulic se své proměny dočká jako první.

"Primárně asi půjde o ulici 8. května, kde jsou ty statické poruchy zřejmě silnější než v ulici 1. Máje. Ta je ale v horším stavu. Mohou zde proto projíždět jen starší typy tramvají. Těm nejnovějším to komplikuje problematické uložení kolejí," uzavírá Major.