Odklízení trosek polského letadla v ruském Smolensku (14. dubna 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Při tragédii letounu u Smolensku slyšel výbuchy. Teď ho našli oběšeného

  • 345
Muže, který zpochybnil oficiální verzi letecké havárie u Smolensku, našli oběšeného v jeho domě. Tvrdil, že z letadla, v němž zemřel polský prezident Lech Kaczynski, se ozvaly dva výbuchy ještě před pádem stroje na zem. Vyšetřování tragédie tak přišlo o klíčového svědka.

Dvaačtyřicetiletý letecký inženýr Remigiusz Mus si podle vyšetřovatelů sáhl na život sám. Našli ho oběšeného v suterénu domu v rezidenční čtvrti poblíž Varšavy, kde žil se svou ženou.

Mus byl jedním z klíčových svědků vyšetřování leteckého neštěstí u západoruského města Smolensk. V dubnu roku 2010 se tam zřítil polský vládní letoun Tu-154, na jehož palubě seděly desítky vrcholných představitelů polské vlády a ozbrojených sil v čele s prezidentem Lechem Kaczynským.

Polský letecký inženýr se v okamžiku pádu stroje nacházel v kokpitu letadla
Jak-40, které přistálo na smolenském letišti hodinu před tragédií. Prostřednictvím palubního rádiového přijímače vyslechl rozhovor mezi posádkou polského letounu a letovými kontrolory.

List se omluvil za zprávu o výbušninách

Polští vyšetřovatelé údajně našli na vraku havarovaného Tupolevu stopy výbušnin. Bez udání zdroje to v úterý napsal deník Rzeczpospolita. List tvrdí, že na troskách stroje experti objevili známky nitroglycerinu a trinitrotoluenu.

Tyto stopy se údajně našly i v okolí místa havárie. Chemikálie na vraku ovšem podle vyšetřovatelů mohou pocházet i z výbušnin z dob druhé světové války, kterých se v okolí místa havárie nachází velké množství.

Varšavská vojenská prokuratura však na mimořádné tiskové konferenci jakékoli nálezy výbušných látek popřela. Premiér Donald Tusk prohlásil, že se ještě kvůli údajnému nálezu sejde s generálním prokurátorem.

List se později za neozdrojovanou zprávu omluvil. "Aby se skutečně zjistilo, zda to byly výbušné látky, je potřeba asi půl roku laboratorních testů," napsal deník. Dodal, že teprve tehdy bude jasné, zda na palubě prezidentského speciálu došlo k explozi.

Zdroj: ČTK

Později vypověděl, že letová kontrola dala polskému stroji pokyn začít klesat na 50 metrů i přes hustou mlhu, která toho dne halila přistávací plochu. Podle oficiální verze ovšem řídící důstojník povolil Tupolevu klesnout pouze na 100 metrů. Letecký inženýr stanovisko úřadů vyvrátil s tím, že i jeho stroji nařídila kontrola o hodinu dříve klesnout na 50 metrů.

Před zřícením letadla slyšel dva výbuchy

Nejkontroverznější částí Musovy výpovědi je ovšem bod, ve kterém tvrdí, že několik sekund před pádem letadla slyšel dvě exploze. Toto prohlášení nahrává zastáncům konspirativních teorií, kteří se domnívají, že vládní letoun nehavaroval nedopatřením, ale že politické špičky na jeho palubě nechal někdo záměrně zlikvidovat.

Naposledy v září podpořila toto tvrzení polská opoziční strana Právo a spravedlnost, jejímž šéfem je bratr zesnulé hlavy státu Jaroslaw Kaczynski. Stosedmdesátistránkový text, který strana uveřejnila na svých webových stránkách, nabízí vlastní vysvětlení neštěstí ve Smolensku, které se rozchází s oficiální verzí vyšetřovatelů (více o případu zde).

V dokumentu PiS, který vypracovala speciální komise vedená poslancem Antonim Macierewiczem, stojí, že výbuch na palubě je jediným logickým vysvětlením osudné události. Zpráva připomíná, že havárie se stala "na pozadí" sporu mezi prezidentem Kaczynským a premiérem Donaldem Tuskem.

Strana v textu rovněž obviňuje polské úřady, že vyšetřování pádu vládního Tupolevu přenechaly ruské straně. Zkoumání příčin tragédie, jehož se ujal Mezivládní letecký výbor (MAK) kontrolovaný Ruskem, podle PiS doprovázely chyby.

Smrt klíčového svědka celého případu by tak mohla vyšetřování ještě více zkomplikovat. Maceriewicz prohlásil, že okolnosti úmrtí leteckého inženýra jsou podezřelé. "Smyčka se utahuje kolem každého, kdo by mohl říct pravdu o tom, co se ve Smolensku stalo," dodal.

Maceriewicz pro server BBCRussian.com uvedl, že by druhému hlavnímu svědkovi případu, pilotovi letounu Jak-40, který dosedl na ranvej hodinu před havárií, měla být poskytnuta ochrana.

Odklízení trosek polského letadla

13. dubna 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video