Utržená římsa polikliniky SPEA na náměstí Národních hrdinů v Olomouci | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc chce po pádu zdi v centru vlnu kontrol, má se týkat 123 budov

  • 3
Historické jádro Olomouce čeká kvůli utržení části zdi polikliniky Spea z minulého pondělí vlna kontrol. Ta první může zasáhnout přes sto budov včetně kostela svatého Mořice a čeká i domy, jež patří městu. Radní také budou jednat o možných úpravách provozu tramvají v centru, které teď kolem polikliniky jezdí pomaleji než obvykle.

Nejdříve se statici podívají do ulic Pavelčákova, Riegrova, 28. října, 8. května a Opletalova. "Vlastníkům tady nabídneme stavebně technický průzkum, včetně posudků statika na náklady města," uvedl tajemník olomoucké radnice Jan Večeř.

"Záležet bude na nich, jak se k tomu postaví. Jsem ale přesvědčen, že ti, kteří to se svým majetkem myslí dobře, tento návrh přijmou," dodal.

Město na první část prohlídek ještě letos ze svého rozpočtu dá 400 tisíc korun, v příštím roce to bude rovný milion. "Jde zde o 123 objektů, včetně kostela svatého Mořice," nastínil Večeř. Kdy ale město bude mít první výsledky těchto kontrol, to si v tuto chvíli netroufá odhadnout.

"Uvidíme, jak dopadne výběrové řízení na firmu, jež se tímto bude zabývat. Ale kterýkoli statik, který bude dělat sondu, na to potřebuje tři až čtyři dny. Takže jsme minimálně při této první etapě na jednom roce," přemítá tajemník. Závěry statiků však budou na radnici nejspíše chodit průběžně.

Město prověří všechny své domy včetně radnice

Po mimořádném jednání rady města Olomouc prověří i všechny své domy v památkové rezervaci. "Chceme tyto průzkumy provést bezodkladně," uvedl Večeř. Kontroly se budou týkat třeba i olomoucké radnice. "Už se nějaké problémy objevily, takže zde budeme sondy dělat bezprostředně," doplnil tajemník.

24. října 2012

Vedle toho v úterý radní projednají i případných úpravy provozu tramvají, jež historickým jádrem projíždějí. Otázku, jestli hromadná doprava za pád stěny může, nechávají otevřenou. "Je potřeba klást ji odborníkům," řekl primátor Martin Novotný s tím, že ani statici se na tomto neshodnou.

S přísnějším režimem pak po jednání rady města musí v Olomouci počítat i majitelé domů, kteří se chtějí pustit do jejich oprav.

"V případě úprav, které by mohly negativně ovlivnit stabilitu stavby či její části, a v případě, že se zasahuje do nosných konstrukcí, bude stavební úřad vyžadovat vyjádření statika," přibližuje mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.

V případě pochybností bude město vždy chtít posudek statika

Město zde bude především zajímat, jestli opravy nenaruší odolnost a stabilitu atik či říms. Na jejich stav se olomoučtí úředníci budou moci nově zaměřit i v tom případě, kdy se majitel domu v městské památkové rezervaci rozhodne opravit například jen fasádu či střechu.

Pokud budou mít lidé ze stavebního úřadu pochybnosti o stabilitě římsy či atiky, budou moci souhlas s opravami podmínit posudkem od statika. A nyní to vypadá, že i v těchto případech budou mít statici oproti dřívějšku více práce.

"Předpokládám, že pravděpodobnost pochybností našich referentů bude, řečeno diplomaticky, velmi vysoká," doplnil tajemník Večeř.