Vítězslav Lavička | foto: Michal Sváček, MAFRA

Jen račte, zvou soupeři. Třetí šanci už jsme nepustili, těší Lavičku

• 54
Chcete se dotáhnout na první místo? Prosím, tak račte. Až po třetí velkorysé nabídce od soupeřů ve fotbalové lize Sparta skočila. "Jsme rádi, že jsme to dokázali," oddechl si její trenér Vítězslav Lavička.

Jeho tým ve 12. kole porazil úřadující šampiony z Liberce (2:1) a dotáhl se na Jablonec s Olomoucí, protože oba vedoucí týmy remizovaly.

Sparta není první. Vede Jablonec, který má o tři branky lepší skóre. Olomouc, jež má rovněž třiadvacet bodů, při stejném brankovém rozdílu jako Sparta vstřelila o dva góly méně.

"Ale i tak se nám na tabulku dívá hezky," usmíval se gólman Tomáš Vaclík.

Nabídka od soupeřů poprvé přišla v 8. kole, do té doby vedoucí Plzeň remizovala se Slováckem a Sparta v případě výhry nad Olomoucí mohla jít do dvoubodového trháku. "Ale nezvládli jsme to," připomněl Lavička porážku 1:2.

Utkání Sparta versus Liberec ve videoreportáži

Podruhé soupeři vyzvali Spartu k první příčce před týdnem, když do té doby vedoucí Jablonec remizoval v Plzni. "Ale zase to nevyšlo, bylo to velké zklamání," vzpomínal Lavička na remízu v Jihlavě (1:1).

Když Jablonec v sobotu neporazil Slavii (0:0) a Olomouc chvíli před duelem na Letné hrála 1:1 v Teplicích, naskytla se sparťanům třetí možnost. "Výsledky jsme znali a po těch dvou promarněných šancích na první místo jsme měli velkou motivaci," přiznal trenér Lavička.

Proti obhájci titulu předvedla Sparta velmi dobrý výkon v první půli, měla několik šancí a po půlhodině dala gól po rohu. Po hodině hry ze stejné standardní situace přidala druhý. Ale když v 75. minutě Liberec snížil, o vítězství se bála. Chybělo málo, aby ani třetí nabídku od soupeřů nevyužila.

"Ke konci nám pomohly zákroky brankáře Vaclíka," řekl Lavička. "Jinak se hrál hodně zajímavý fotbal. V první půli jsme byli aktivnější my, ve druhé soupeř. Vítězství je dílem pracovitosti celého mužstva," prohlásil kouč.

Čím si vysvětlujete ten rozdíl v obou poločasech?
Možná na nás dolehla únava, přece jen jsme hráli po necelých třech dnech. A pak taky kvalitou soupeře. Ve druhé půli Liberec tempo vystupňoval, dal tam čerstvé hráče. My jsme z brejků mohli dát třetí gól, ale jinak jsme ke konci byli hodně pod tlakem.

Obě branky jste dali ze standardních situací. V minulosti to bývalo naopak, spíš jste z nich inkasovali. Co jste změnili?
Je to paradox, přestali jsme standardky pečlivě trénovat. Někdy to tak bývá. Při našem nabitém kalendáři nebyl prostor to drilovat a otočilo se to.

Ani v příštích dnech si neodpočinete. Ve středu domácí pohár na Žižkově, v sobotu liga v Boleslavi, za další čtyři dny odlet k Evropské lize do Izraele...
Horší by bylo, kdybychom měli hodně volných termínů, což by znamenalo, že bychom nehráli Evropskou ligu. A to by byl problém. V sestavě na Žižkov uděláme změny, možná i zásadnější.

Už vzhledem k tomu, že proti Liberci kapitán Matějovský opět utrpěl  zranění kotníku, i když na druhé noze než v předchozích případech. Jak to s ním vypadá?
Hrál velmi dobře, pro mužstvo byl velmi platný v důležitých momentech. Teď nedokážu říct, jak je to vážné. Chci věřit, že na příští zápase bude pořádku.

A co Kweuke? Ve čtvrtek v poháru proti Kirjatu Šmona se vrátil po nemoci a proti Liberci nenastoupil vůbec.
Má naražená žebra, potřebuje několik dní klid. Podle prognóz lékařů by však mohl být k dispozici co nejdřív.