Studentka drží během protestu v pákistánském městě Láhaur fotografii Malály...

Studentka drží během protestu v pákistánském městě Láhaur fotografii Malály Júsufzajové (14. října 2012) | foto: Reuters

Neznámí lidé se dobývali do nemocnice, kde léčí postřelenou Pákistánku

  • 38
V britském Birminghamu zastavila policie dvojici, která se snažila dostat k postřelené pákistánské dívce Malále. Ta je léčena po pondělním leteckém přesunu ze své země právě v tamní nemocnici. Taliban, jehož člen útok na dívku podnikl, již dříve oznámil, že se ho pokusí zopakovat. Dvojice však pouze chtěla dívce popřát dobré zdraví.

Policie z West Midlands oznámila, že má záznam o dvou lidech, kteří se snažili do birminghamské nemocnice Královny Alžběty k dívce dostat, aby jí popřáli všechno dobré. Přístup jim samozřejmě umožněn nebyl.

"Byli zastaveni ve veřejně přístupné části nemocnice a vyslechnuti policií. Ta si zaznamenala jejich údaje a vysvětlila jim, že Malálu nyní vidět opravdu nemohou," uvedl policejní mluvčí dle serveru Sky News. "Nedošlo k žádnému zatčení, protože Malále nehrozilo žádné nebezpečí," dodal.

První zprávy přesný počet lidí neupřesňovaly a uváděly, že se zadržení pokoušeli vniknout do nemocnice jako falešní příbuzní. Policie později popřela i původní informaci, že by byl někdo zatčen.

Dle ředitele birminghamské nemocnice doktora Davea Rossera byl noční ruch pro nemocnici nepříjemnou událostí, ale k žádnému ohrožení dívky nedošlo. Nemocnice je prý po bezpečnostní stránce velice dobře připravena.

"Myslíme, že šlo spíš o zvědavce," uvažoval původně Rosser. Malála prý přesto strávila pernou noc v nejlepším pohodlí. Doktoři jsou nyní s jejím zlepšujícím se zdravotním stavem spokojeni.

Hrozba Talibanu trvá

Dívku transportovali do Velké Británie poté, co byla ve své zemi postřelena útočníkem z řad Talibanu. Mladá školačka je po celé zemi známá jako bojovnice za právo dívek chodit do školy.

Na Malálu ozbrojenci zaútočili minulé úterý, když se vracela spolu s dalšími děvčaty autobusem ze školy (více čtěte zde). Prý se po Malále výslovně ptali a následně ji střelili do hlavy a do krku, čímž jí způsobili těžké zranění, připomíná ČTK.

Nechtěná dívka

Malála si vysloužila nenávist extremistů, když prosazovala právo dívek na vzdělání a ve svém deníku popisovala praktiky Talibanu, který ovládl její domovské údolí Svát, když jí bylo 11 let. Deník psaný pod pseudonymem zveřejňovala zpravodajská stanice BBC.

Zdroj: ČTK

Taliban později uvedl, že útok na dívku bude opakovat. I proto způsobil zájem nezvaných hostů v birminghamské nemocnici takové pozdvižení.

Pákistánští lékaři ve vojenské nemoci v Rávalpindí odstranili kulku, která Malále pronikla do hlavy a mířila k páteři. Její zotavování označili za uspokojivé a uvedli, že po snížení dávek sedativ již byla pacientka schopna pohnout nohama a rukama.

Zatím však není jasné, zda kulka dívce nepoškodila mozek či nezanechala jiné trvalé následky.

Přesto, že se Malála uzdravuje, komise lékařů doporučila její přesun do specializovaného centra v Británii, které poskytuje všestrannou péči dětem, jež utrpěly vážná zranění. Dívka se tak do Británie přesunula vojenským speciálem přes Spojené arabské emiráty v pondělí (více zde).

Pákistánské školačce zachránili v nemocnici život

10. října 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video