Peter Stevens je tvůrcem legendárního McLarenu F1.

Peter Stevens je tvůrcem legendárního McLarenu F1. | foto: Autoblog

Učitel nejlepších autodesignérů bude v Praze. Peter Stevens oblékl i subaru

  • 9
Peter Stevens, hvězda automobilového designu dorazí do Prahy. Tvůrce formulí, lotusů a dalších nejen britských sporťáků míří do role hlavního hosta na konferenci AutoDesign Prague 2012, která proběhne 18. října v Národní technické knihovně v Praze.

Radkovi Laubemu, šéfredaktorovi specializovaného magazínu AutoDesign & stylinga a spolupracovníkovi Auto.iDNES.cz se už druhý rok po sobě podařil husarský kousek. Na konferenci věnovanou autodesignu přilákal největší hvězdy současnosti.

Loni na prvním ročníku konference okouzlil Fabio Filippini, šéfdesignér věhlasného studia Pininfarina. Letošní superstar je anglický designér Peter Stevens. "Peter Stevens je ve světě automobilového designu jednou z nejuznávanějších a nejrespektovanějších osobností, byť možná není mediálně tak známý jako někteří jiní tvůrci," popisuje Radek Laube.

Jedním z nejznámějších a nejceněnějších Stevensových děl je McLaren F1, nejrychlejší auto své doby a dnes superdrahý a velmi vzácný vůz, který se příští rok dočká následovníka. Znalci ocení také MG X-Power SV.

Osud měl jasně daný

Peter Stevens se narodil v roce 1943 do umělecké rodiny. Jeho zájem o automobily již v ranném dětství podnítil strýček, Denis Jenkinson, který působil jako motoristický novinář a v roce 1955 v roli spolujezdce dovedl Stirlinga Mosse a jeho Mercedes-Benz 300 SLR k vítězství v závodě Mille Miglia.

Peter nejprve studoval sochařinu a malbu. Později, v roce 1973, absolvoval kurz automobilového designu na Royal College of Art v Londýně, kde poté zůstal jako učitel. Byl jedním z prvních přednášejících tohoto kurzu a působí v něm i dnes jako hostující profesor.

Mezi jeho žáky patřilo mnoho uznávaných designérů, například Ian Calluma, tvůrce Aston Martinu DB7 a současný ředitel designu Jaguaru, Peter Horbury, šéfdesignér Geely, pod nějž spadá Volvo, či Martin Smith, nyní šéf designu Ford Europe.

Fabio Filippini

Exkluzivní rozhovor pro Auto.iDNES.cz - čtěte zde

Horbury (mimochodem, další z loňských hostů pražské konference) o Stevensovi říká: "Milovali jsme ho, protože byl naprostým automobilovým fanatikem. Své znalosti a nadšení na nás dokázal přenášet ohromným způsobem. Bylo to doslova nakažlivé. Peterova cesta učení je inspirovat a dělat návrhy, nikoliv dávat příkazy." Rozhovor s Peterem Horburym čtěte tady

V roce 1985 se Stevens začal věnovat práci pro značku Lotus. V roce 1987 přestylizoval Giugiarův Lotus Esprit a o vizáž tohoto modelu pečoval až do druhé poloviny devadesátých let.  Ze všech restylingů, uskutečněných po dobu výroby espritu, označil Giugiaro za nejlepší právě Stevensův.

Za návrh nástupce legendárního Lotusu Elan obdržel Peter Stevens řadu prestižních ocenění. Navzdory líbivým tvarům bylo od roku 1985 vyrobeno pouze několik tisíc kusů. Když se ho zeptáte, zda lituje něčeho ve své kariéře, zmíní právě Lotus Elan. "Chtěl jsem užší záď a prodloužení rozvoru o dva palce (51 mm), což naši inženýři omylem odstranili. Tím také znemožnili doplnit řadu Elan o verzi 2+2."

Krabice plné drátů

Peter Stevens o počítačích v designu

Počítače jsou krabice plné drátů a polovodičových součástek. Neobsahují nápady a už vůbec žádnou inspiraci, mohou však šetřit čas během navrhování a modelování a při prezentaci dokáží projektu dodat ohromný lesk.

V letech 1989–1990 pracoval Stevens pro Jaguar Sport, kde v roli šéfdesignéra vytvořil cestovní verzi závodního speciálu XJR9, který v roce 1988 zvítězil ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Cestovní verze nazvaná XJR-15 využívala komponenty závodního vozu, stavěla jej přímo divize Jaguar Sport v Coventry. Během dvou let bylo vyrobeno 50 exemplářů.

V té době již, s ohledem na své znalosti aerodynamiky, platil Stevens za odborníka přes sportovní vozy. Lamborghini jej oslovilo při tvorbě speciálních verzí Diablo Jota a SV.

McLaren F1

Peter Stevens však ze všeho nejvíce toužil pomáhat britskému průmyslu, a tak se s chutí pustil do další práce, kterou představovalo místo šéfdesignéra u McLaren Automotive a návrh nejlepšího supersportu, jaký kdy svět spatřil, McLarenu F1. Vize duchovního otce projektu, profesora Gordona Murraye, nebyla zrovna konvenční, vůz měl mít kompozitový skelet i všechny díly karoserie a s ohledem na plánovanou rychlost kolem 400 km/h také skvělou aerodynamiku.

McLaren F1

Gordon Murray o Stevensově návrhu říká: "Peter projevil obrovské schopnosti, když vytvořil tak pohledný vůz, navzdory obrovským požadavkům, které jsem stanovil. Pochopil, co chci, dříve, než jsem to vůbec vyslovil." Jeho návrh také zcela zvrátil všechny dosavadní představy o vzhledu supersportu.

Stevens navrhl skutečně neobyčejně zajímavé vozidlo, které zcela popřelo všechny dosavadní představy o supersportech. Murray přidal koncepci kokpitu pro tři cestující a ventilátory na podvozku odsávající mezní vrstvu, BMW dodalo špičkový vidlicový dvanáctiválec. Vůz si vystačil díky skvělé aerodynamice bez spoilerů a přítlačného křídla na zádi, a to i v rychlostech atakujících hodnotu 400 km/h. Mimoto byl a stále zůstává jedním z nejkrásnějších vozů svého druhu. Navzdory vysoké pořizovací ceně, spartánské výbavě a nesmlouvavým, doslova brutálním závodním schopnostem byl zájem značný. O McLarenu F1 čtěte tady

Jeho ideovým pokračovatelem je McLaren P1, který se v podobě konceptu představil na přelomu září a řijna na autosalonu v Paříži.

Ve Stevensově portfoliu najdeme několik vozů formule 1, jako konzultant realizoval s BMW závodní prototyp BMW LM 12, který v roce 1999 zvítězil v Le Mans, s firmou Prodrive spolupracoval na úpravách soutěžních vozů Subaru Impreza a s Toyota Team Europe stavěl závodní prototyp GT One.

Když již byla řeč o značce Subaru, zmínku zaslouží restyling imprezy pro modelový rok 2003 a návrh předchozí generace legacy.

Turbodieselové Subaru Legacy
Turbodieselové Subaru Legacy

Subaru Legacy

V roce 2000 začal Stevens působit u MG Rover, kde se později stal i šéfdesignérem. Byl u konce této tradiční britské značky, ale právě v jejích posledních letech života si postavil pomník v podobě nepřehlédnutelného agresivního sportovního MG X-Power SV. Úžasný karbonový sporťák vznikl podle neoficiálních údajů v 82 kusech (perličky pro labužníky: přední světla jsou z Fiatu Punto II a zadní z Fiatu Coupé). Více o supersportu MG čtěte zde

Sběratel

Peter Stevens zanechal stopy také v designstudiích značek Aston Martin, Chrysler, Bentley, Volvo, Nissan i Rolls-Royce.

Kromě automobilů navrhuje rovněž motocykly, lodě, letadla a helikoptéry a několik projektů vytvořil i pro filmový průmysl.

Peter Stevens žije se svou rodinnou v Suffolku blízko řeky Deben, kde udržuje svou třináctitunovou ocelovou plachetnici z roku 1913, závodní model Ford T z roku 1927, Hot Rod Ford B z roku 1932 s vidlicovým osmiválcem Daimler, originální Fiat 500 a řadu plachetnic, člunů, kol, pneumatik a stovky náhradních dílů.

Přední světoví designéři míří do Prahy

Konference AutoDesign Prague 2012

Přední světoví automobiloví designéři se 18. října setkají v Praze na druhém ročníku konference AutoDesign Prague. Mezi přednášejícími budou například tvůrci automobilových ikon jako je porsche, jaguar, McLaren F1, nebo ultimativní KTM X-Bow a další špičkoví odborníci.

AutoDesign Prague je unikátní akce otevřená pro profesionály i širokou veřejnost a světem automobilového designu návštěvníky provedou sami tvůrci a přední osobnosti tohoto nejkreativnějšího odvětví automobilového průmyslu.

Akce se uskuteční ve čtvrtek 18. října v Národní technické knihovně v Praze-Dejvicích a na programu je deset přednášek a doprovodný program.

"K vidění bude i několik exkluzivních vozů a na stáncích partnerů konference si budou moci návštěvníci vyzkoušet virtuální navrhování, clay modeling a seznámit se s řadou nejmodernějších špičkových designérských nástrojů od softwaru až po stavbu prototypů a 3D tisk," láká Radek Laube, jeden z hlavních organizátorů konference.

Kromě Petera Stevense dorazí také Tony Hatter, tvůrce designu Porsche 911 (993). Radek Laube slibuje ještě jednu designérskou superstar. Jméno ale zatím tají.