Bohuslav Sobotka říká, že udělá vše pro to, aby v krajích nevznikly patologické koalice s ODS. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sobotka: Zákaz vlády s komunisty je v rozporu s přáním našich voličů

  • 2892
Výsledek voleb je podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky jasným debaklem vládních stran, které by teď měly přistoupit na rozpuštění Sněmovny. Sobotka udělá vše pro to, aby nikde v krajích nevznikly koalice s ODS, které v rozhovoru pro iDNES.cz označil za patologické. Čím dál více v rozporu s přáním lidí je podle něj usnesení zakazující vládu s komunisty.

Ve čtyřech krajích jste oproti posledním volbám nezvítězili, někde ztratíte hejtmany. Posiluje výrazně komunistická strana, přesto jste v Lidovém domě slavili. Jste si opravdu jistý, že můžete ty volby tak jednoznačně označit za úspěch?
Volby jsou debaklem vládní koalice. Chtěli jsme, aby občané vyslali jasný vzkaz současné vládě a to se myslím povedlo. Druhým úspěchem je, že sociální demokracie obhájí vedení ve většině krajů České republiky a třetím úspěchem je, že postupujeme do druhého kola senátních voleb jako nejsilnější strana. I v krajských volbách jsme dostali nejvíc hlasů a uhájili jsme také naši pozici na levici oproti konkurenčním projektům jako je Lev 21, který zkrachoval, a SPOZ, která zdaleka nedosáhla těch cílů, které si před volbami stanovila.

Uvažujete o nějaké generální dohodě s komunisty o sestavení koalic v krajích, kde je to možné?
O nějaké generální dohodě neuvažujeme. Jednání budou probíhat v krajích samostatně. Předpokládám, že mohou vznikat různé koalice, které by ale měly být programově sourodé a měly by umožňovat realizaci sociálnědemokratických priorit. Nevylučuji, že v některých krajích uzavřeme koalici s lidovci, stejně jako v jiných krajích můžeme uzavřít koalice s KSČM, nebo KSČM podpoří menšinovou radu sociální demokracie.

Patologické koalice s ODS se opakovat nebudou

Když jste uspěli minule, vznikly v několika v krajích přes doporučení od tehdejšího vedení ČSSD i koalice s ODS nebo duhové koalice více stran. Očekáváte, že se něco takového může stát i letos?
Nezakázali jsme našim organizacím, aby uzavírali koalici se kteroukoli stranou, která se dostala do zastupitelstva, ale signál, který vyslali voliči, je jasný. ODS a TOP 09 jsou poraženými stranami. Lidé si nepřejí, aby vedli kraje v příštích letech, a proto budu jako předseda sociálně demokracie velmi silně usilovat o to, abychom uzavírali programově blízké koalice s komunisty a lidovci.

Vaši kandidáti do Senátu postoupili do druhého kola ve 23 obvodech, tam je jasné, koho budete prosazovat. Ve zbylých obvodech se mimo jiné dvakrát utká komunista s občanským demokratem. Proč jste se tak jasně rozhodl podpořit oba komunistické kandidáty v těchto soubojích?
Já si myslím, že vládní politika společnost v minulých letech do té míry polarizovala a sociálně rozdělila, že je vcelku logické, že sociální demokraté doporučí v obvodech, kde proti sobě budou stát vládní a opoziční kandidáti, podporu opozičního kandidáta.

Pamatujete si ještě okolnosti, za nichž dříve pan Jiří Dolejš rezignoval na post místopředsedy strany? Byl ochoten přijmout peníze pro stranu za to, že bude lobbovat za změnu loterijního zákona. Když to MF DNES zveřejnila, tak rezignoval. Teď ho v senátních volbách podporujete proti současné senátorce Filipiové, je to tak správně?
Pro nás není představitelná podpora paní Filipiové. Hlasovala pro všechny sociálně nepřijatelné reformy, které poškodily velkou část důchodců, zdravotně postižených. Myslím, že ta volba je v této situaci jasná. My bychom byli rádi, kdyby postoupil sociálnědemokratický kandidát do druhého kola, ale to se bohužel nestalo.

V Ústí a Liberci, kde jsme prohráli, jsou nutné personální změny

Posilování komunistů přičítáte počínání vlády. Cítíte nějakou vinu sociální demokracie na tom, že mnozí voliči nespokojení s vládou nešli volit vás, ale právě komunisty a mohutně posílili vašeho konkurenta na levici?
Pokud se podíváte na kraje, kde k tomu velmi silně došlo, tak je to zejména Ústecký a Liberecký kraj a my nebudeme hledat vinu v médiích, ve voličích nebo v našich politických konkurentech, ale budeme hledat odpovědnost sami u sebe. Organizace ČSSD udělaly v těchto krajích chybu při sestavování listin, možná i z hlediska některých personálních kroků v posledních čtyřech letech a měli by z toho vyvodit politickou odpovědnost.

Není to tak, že v Ústeckém kraji voliči tímto způsobem "ocenili" dlouholetý politický kartel ČSSD a ODS v Ústeckém kraji, kdy prakticky nezáleželo na tom, kdo právě vyhraje volby, ale bylo dopředu jasné, že určití lidé z těchto dvou stran stejně uzavřou koalici a budou si ten kraj mezi sebe porcovat?
Víte, on to byl kraj našeho bývalého předsedy Jiřího Paroubka. Já přesně nevím, za jakých okolností tam po posledních krajských volbách vznikla koalice mezi ODS a sociální demokracií. Já se jako předseda ČSSD snažím dělat všechno pro to, aby podobné patologické koalice už po těchto volbách nevznikly. A sociální demokracie v Ústeckém i v Libereckém kraji potřebuji zásadní personální obnovu.

Usnesení zakazující přímou vládu s KSČM voličům nevyhovuje

Naznačil jste, že se v ČSSD teď a hlavně na sjezdu povede i debata, zda je do budoucna pro vaši stranu nejlepší varianta vlády na celostátní úrovni váš menšinový kabinet podporovaný komunisty. Je to vámi osobně preferovaná varianta?
Je to jedna z možných variant. Musím říci, že ze strany voličů existuje poměrně silná poptávka po tom, abychom tuto diskusi ve straně vedli. Striktní požadavek Bohumínského usnesení, abychom vyloučili jakoukoli spolupráci s komunisty na centrální úrovni, se dostává stále více do rozporu s názory voličů a členů ČSSD, je logické, že takovou debatu povedeme, ale jestli to bude priorita číslo jedna nebo dvě, o tom rozhodnou voliči. Jde o to, jaké politické strany se do Poslanecké sněmovny dostanou a jaká vláda bude schopna získat dostatečnou většinu. Problémy, které bude muset řešit příští vláda, budou velké a její pozice nebude jednoduchá.

Radost i zklamání. Politici komentují výsledky voleb

Z krajských a senátních voleb jste chtěli udělat referendum o vládě Petra Nečase. Teď, když jste v této věci z vašeho pohledu uspěli, jak si s tím počnete. Nabídli jste ODS a TOP 09 dohodu o předčasných volbách. Když nebude přijata, vyvoláte znovu hlasování o nedůvěře vládě?
Ve většině krajů skutečně nejvíce mandátů získaly opoziční strany. Pokud sečteme mandáty pro ČSSD, komunistickou stranu a KDU-ČSL, tak je to drtivá převaha oproti mandátům pro ODS a TOP 09. Ten signál je jasný, vláda by měla odejít a dohodnout se s opozicí na nových volbách a rozpuštění Poslanecké sněmovny. Pokud jde o vyvolání hlasování o nedůvěře, je v této chvíli zbytečné, protože vláda si to hlasování připravila sama s tím, že premiér opakovaně vyhlásil, že spojuje bytí a nebytí vlády s tím, jestli projde vládní zdražovací balíček. Vláda musí projít několika hlasováními, které rozhodnou velmi rychle o jejím osudu. Půjde o zdražovací balíček, o technické parametry pro důchodovou reformu a leží tady také církevní restituce, na jejichž schvalování také vládní koalice zatím neměla odvahu. Je možné, že vládní koalice nebude schopna najít 101 hlasů, pak by měla odejít a my budeme jednat o nových volbách.

Takže se dá říci, že "důvěřujete" tomu, že se vláda porazí sama vnitřními rozbroji v ODS a nepředpokládáte, že vláda tato hlasování ustojí, ale že padne zásluhou nespokojených poslanců v ODS?
Očekáváme, že koalice teď projde několika silnými otřesy. Tím prvním otřesem prochází teď, další může přijít po druhém kole senátních voleb, pokud lidé přijdou a ten třetí přijde, když koalice nebude schopna shromáždit 101 hlas pro přehlasování veta Senátu. My nabízíme rozpuštění Sněmovny a nové volby, které by byly buď spolu s prezidentskými nebo krátce po nich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue