Lehké bitevníky L-159 českého letectva

Lehké bitevníky L-159 českého letectva | foto: 21. základna taktického letectva Čáslav

Irák koupí 28 letounů L-159 za miliardu dolarů, většinou nové stroje

  • 671
Irák souhlasil s nákupem 28 českých bitevních letounů L-159 přibližně za jednu miliardu dolarů. Celkem 24 strojů bude zbrusu nových, zbylé čtyři dodá ministerstvo obrany z nepotřebných zásob.

"Jsem rád, že mohu oznámit, že jsme se dohodli na dodávce celkem 28 letounů L-159 iráckým vzdušným silám," oznámil ministr obrany Alexandr Vondra po jednání se svým  iráckým protějškem Sádúnem al-Dulejmím.

Fotografie

Zabalené bitevníky české armády L-159 na letišti ve Vodochodech.
Lehké bitevníky L-159 českého letectva
Lehké bitevníky L-159 českého letectva
Lehké bitevníky L-159 českého letectva

Výsledek dvouletého jednání Vondra označil za "průlomový". Prodej  tak bude podle jeho slov dobrou referencí pro český zbrojní průmysl. "Chceme zpevnit kontakty se starými přáteli, s nimiž jsme měli dobré vztahy," potvrdil irácký ministr Dulejmí.

Letouny podle Vondry budou vybaveny potřebnou výzbrojí a součástí dodávek má být i logistické zabezpečení a výcvik iráckého personálu.

K předání prvního ze čtveřice už existujících letadel, kterými nyní disponuje armáda, dojde sedm měsíců od uzavření smlouvy. Nové stroje pro Irák začne vyrábět Aero Vodochody.

První kusy by pak irácké letectvo mělo dostat přibližně za dva roky. V nejbližší době by také měla do Česka přicestovat z Iráku skupina odborníků, kteří doladí technické parametry, aby mohl být podepsán kontrakt. Nejtěžší bylo podle Vondry vyjít Iráku vstříc ohledně rychlosti dodávek. "Chápeme potřebu Iráku zajistit svou bezpečnost a mír v oblasti vlastními silami poté, co se stáhla cizí vojska," konstatoval Vondra.

Podívejte se na bitevníky L-159 v akci

21. března 2011

O detailech kontraktu přibližně za miliardu dolarů, tedy 19,2 miliardy korun, jednal Vondra v pátek. Společně navštívili i výrobce Aero Vodochody.

Rozhovory o prodeji L-159 vedla Praha s Bagdádem déle než rok a bylo to také jedno z hlavních témat nynější cesty početné irácké delegace do Česka. Podle Vondry se budou čeští experti podílet také na výcviku iráckých pilotů.

Premiér Petr Nečas v reakci označil prodej letadel L-159 do Iráku za velmi významný a má podporu celé vlády. Nečas věří, že se kontrakt podaří úspěšně dokončit.

L-159 Alca

L-159 Alca je kvalitní a moderní stroj, navržený jako lehký bitevník. O tuto třídu letadel není v dnešní době příliš velký zájem. Ke střežení vzdušného prostoru není dost rychlý. Pro tyto účely ale nebyl navržen. České ministerstvo obrany jich v roce 1997 objednalo 72. Obchod tehdy stál 52 miliard Kč. Stroje L-159 se česká armáda snažila neúspěšně prodat od roku 2004.

  • Maximální rychlost: 936 km/h
  • Maximální stoupavost: 48 m/s
  • Praktický dostup: 13 200 m
  • Dolet - bez přídavných nádrží: 1 570 km
  • Dolet - s přídavnými nádržemi: 2 530 km
  • Dráha pro vzlet: 440 m
  • Dráha pro přistání: 725 m
  • Rozpětí: 9,54 m
  • Délka: 12,73 m
  • Výška: 4,77 m

Obrana nabídne další stroje soukromníkům

Armáda má nyní pět dvoumístných letounů L-159. Jeden z nich získala jako kompenzaci za nedostatky v dodávce dopravních letadel CASA ze Španělska. Podle informací ČTK zřejmě dostane zpět i druhý stroj z výměnného obchodu s konsorciem EADS. Dva vrácené stroje by podle mluvčího úřadu Jana Pejška mohly být odeslány do Iráku.

Další dva dvoumístné letouny obrana nechá vyrobit z jednomístných verzí, které má uskladněny a nevyužívá je. Češi sami plánují mít v budoucnu osm dvoumístných bitevníků pro vlastní účely.

Na další zakonzervované letouny ve skladech vypíše ministerstvo obrany 24. října veřejnou soutěž. Zájemcům nabídne zatím osm nepotřebných letounů L-159. Podle zájmu by pak ministerstvo pokračovalo v prodeji až do vyčerpání zásob. "Naše snaha o prodej letounů L-159 z inventáře, který nemá zatím využití, zdaleka nekončí," uvedl Vondra s tím, že prvotní indicie svědčí o zájmu.

Irák křísí své vojenské letectvo

Irák už zkušenosti s českým letouny má. V minulosti měl ve výzbroji desítky strojů L-29 Delfín a L-39 Albatros. Nákup letounů L-159, které byly měly sloužit pro výcvik, zapadá do plánů na obnovu iráckých vzdušných sil. Irák fakticky přišel o svoje vojenské letectvo při invazi vedené USA v roce 2003, při níž byl svržen diktátor Saddám Husajn.

Alky naložené v dusíku

Exkluzivní reportáž z hangáru, kde bitevníky čekají na kupce

Irácké vzdušné síly přitom v minulosti patřily mezi nejsilnější v regionu. Zapojily se do válek proti Izraeli v letech 1967 a 1973, ale v obou utrpěly velké ztráty. Díky pomoci Sovětského svazu a později i Francie se podařilo jejich sílu obnovit.

Podstatně lépe než proti židovskému státu si irácké letectvo vedlo ve válce proti Íránu v 80. letech a dokázalo vzdorovat i modernějším íránským stíhačkám americké výroby.

Na přelomu 80. a 90. let minulého století měl irácký vůdce Saddám Husajn šesté největší vzdušné síly světa s více než 950 stroji a velezkušenými letci. První válka v Perském zálivu a střet s mezinárodní koalicí v roce 1991 ale znamenaly pro irácké letectvo doslova katastrofu, ze které už se kvůli mezinárodnímu embargu a izolaci nedokázalo nikdy vzpamatovat. Do konfliktu v roce 2003 se již irácké vzdušné síly vůbec nezapojily a přestaly prakticky existovat.

, natoaktual.cz

Video