Potrubní pošta je unikátem. Po cestě do šrotu ji čeká znovuzrození

  • 163
Praha skrývá pod povrchem chodníků klenot, který jí mohou ostatní metropole jen závidět. Nejzachovalejší potrubní pošta na světě byla až do povodní 2002 posledním fungujícím městským systémem tohoto způsobu dopravy zásilek. Před cestou do šrotu ji loni zachránil nadšený soukromník.

V rámci Světového dne pošty přináší iDNES.cz videoreportáž z centrály potrubní pošty v Jindřišské ulici.

První trasa pražské potrubní pošty vznikla již v roce 1887 a vedla z hlavní pošty v Jindřišské ulici na poštovní úřad na Malostranském náměstí. Později byla tato trasa prodloužena na Pražský hrad, její celková délka v té době měřila přes pět kilometrů. Systém sloužil hlavně k přepravě telegramů.

Hlavní rozvoj nastal v letech 1927 až 1932, vznikaly další trasy a systém přepravoval přes 400 tisíc pouzder ročně.

Za druhé světové války sehrála potrubní pošta důležitou úlohu při zásobování obléhané budovy rozhlasu. Ještě v 90. letech 20. století bylo potrubní poštou přepravováno 9 tisíc pouzder měsíčně, provoz však postupně slábl a ničivé povodně v roce 2002 udělaly za fungováním 55 kilometrů dlouhé sítě tečku.

Záchrana za pět minut dvanáct

Mapa pokrytí Prahy potrubní poštou

Potrubní poštu vlastnila po roce 1989 firma Telefónica O2, od které ji na konci loňského roku koupil Zdeněk Dražil prostřednictvím své firmy Wind.com. Předcházelo tomu dlouhé jednání, cena byla podle informací iDNES.cz v řádu milionů korun.

"Koupil jsem ji za pět minut dvanáct, jinak by nejspíš skončila ve šrotu," říká Dražil, který se teď snaží sehnat peníze na zprovoznění alespoň jedné z původních 26 tras.

Oprava potrubí z centrály v Jindřišské na Hrad bude stát kolem pěti milionů. "Na této trase víme o třech přerušeních potrubí a nejzávažnější a nejhůř odstranitelné je na místě Malostranského náměstí, kde prochází pod trasou tramvaje, tam tu opravu vidíme komplikovanou," vysvětluje.

Dražil tak shání sponzory, kteří by mu s nákladnou rekonstrukcí pomohli. "Hledáme partnery, budeme oslovovat pražské firmy a doufáme, že nám pomohou," říká majitel potrubní pošty.

Poprvé ji viděl před 20 lety a zamiloval se do ní, nejen pro technickou dokonalost a jednoduchost, ale i pro její krásu. Památkáři chtějí, aby ji nechal zapsat jako národní technickou památku.

Kapsle ujela deset metrů za vteřinu

Od centrály nedaleko Václavského náměstí vede pošta hvězdicovitě pod celou Prahou. Rychlost dopravy dosahovala až 10 metrů za sekundu.

Potrubím proudí krev i peníze

I když poslední městský systém potrubní pošty zničily povodně, vnitřní systémy v Česku stále fungují. Nemocnice v Karlových Varech nebo Ústřední vojenská nemocnice v Praze používá potrubní poštu pro dopravu krve mezi transfuzní stanicí a operačním sálem, ale také pro transporty léčiv či laboratorních vzorků.

Nemocnice Motol dopravuje potrubní poštou rentgenové snímky, dokumentaci a vzorky krve.

V některých supermarketech se potrubní pošta používá pro odvádění tržby z pokladen.

Vnitřní potrubní poštu donedávna používal i Úřad vlády.

Potrubí je uloženo zpravidla pod pražskými chodníky v hloubce 80 až 120 cm a je chráněno asfaltovou skleněnou tkaninou proti vlhkosti. 

Systémem se pohybovala hliníková pouzdra o průměru 48 mm a délce 200 mm, na zadní straně opatřená plastovým kroužkem a vějířkem z měkkého plastu, který těsnil pouzdro v potrubí.

Rychlost pouzdra se mohla regulovat, aby třeba nedošlo k poškození křehkého předmětu. Každá trať potrubní pošty je vybavena vlastním pohonným agregátem, to znamená dmychadlem, umožňujícím vytvářet podtlak i přetlak, a elektromotorem.

Vydělá si potrubí na svůj provoz?

Nový majitel pošty nepočítá s tím, že by mu trubky mohly někdy vydělávat. Po opravě by si však klíčová trasa na svůj provoz vydělat měla.

A jak vypadá potrubní byznysplán? Zdeněk Dražil by do centrály chtěl vodit studenty, aby viděli, že Pascalovy zákony nejsou jen nuda a něco abstraktního, ale že se pomocí nich dají přenášet tělesa na velké vzdálenosti.

Na Pražském hradě by pak chtěl předvádět potrubní poštu turistům. "Tam to zapadá do kontextu historie Pražského hradu, Japonci či Američané by z toho měli být nadšeni," plánuje. Součástí návštěvy by mělo být poslání pozdravu svým známým a přátelům.

, ,