V nejlepší sci-fi poslední doby střílí Bruce Willis sám na sebe

  • 51
Looper znamená anglicky smyčka. Ve filmu Looper jde o nájemného vraha, jehož oběti pocházejí z budoucnosti.

Velmi chytré, originální a vítané. Překvapivě překvapivé. Či dokonce nejlepší sci-fi roku. Takové charakteristiky fanoušků na síti provázejí snímek Looper a kritika s nimi vzácně souhlasí. Total Film shrnul své hodnocení následovně: "Nejlepší sci-fi od snímku Moon, nejlepší příběh o cestování časem od Dvanácti opic a jeden z nejlepších filmů roku 2012. Rozhodně ho budete chtít vidět znovu."

Zlí jazykové ovšem dodávají, že potřeba opakovaného zážitku se nerodí ze síly filmu, nýbrž z nutnosti utřídit si zmatek, jejž v hlavě zanechal. Také některé recenze se zaštiťují upozorněním, že existuje více možných výkladů filmu aneb "takhle nějak jsme to pochopili my, ale může tomu být i docela jinak". A následuje přehled teoretických variant při cestách do budoucnosti a zpátky.
Což zní ctitelům žánru jako rajská hudba. Přitom na první pohled by člověk čekal běžný thriller s futurologickými berličkami.

Za loopery film označuje nájemné zabijáky ve službě zločineckých organizací. Mají tradiční úkol: nepohodlné osoby zastřelit, vzít si tučnou odměnu, již najdou přímo na místě, a zbavit se mrtvol. Pouze jediné pravidlo je svazuje: nikdy a za žádnou cenu nesmí jejich cíl uprchnout.

Zabiják, jehož hraje Joseph GordonLevitt, svou profesi zvládá bezchybně a žije si v příjemném luxusu. Až do chvíle, kdy dostane překvapivou objednávku: před looperovou vlastní zbraní se zjeví on sám, pouze o něco starší a v podání Bruce Willise. Zákazníci totiž posílají "klienty" z budoucnosti zpět v čase a přímo před hlaveň určeného vraha. Takže Willisův hrdina má v roce 2042 jen zlomek vteřiny na rozhodnutí, zda zastřelí sám sebe ve verzi z roku 2072.

Potřetí v časové smyčce

Looper znamená pro akční hvězdu už třetí příležitost, kdy své "druhé já" potkává v časové smyčce. Poprvé putoval do minulosti v dnes už kultovní sci-fi Dvanáct opic, podruhé se jeho postava poměřovala s vlastní dětskou podobou ve filmu Kid.

Shodou náhod se do třetice sešli i herec Joseph Gordon-Levitt s režisérem Rianem Johnsonem. Po filmařově celovečerní prvotině, středoškolské detektivce Zmizení, následovala drobná "barová" rolička v Bratrech Bloomových, natáčených také v Česku. Mezitím se Johnson proslavil seriály Perníkový táta a Čmuchalové, na akční film o cestování časem však pomýšlel už před deseti lety, kdy dokončoval Zmizení.

Joseph Gordon-Levitt ve filmu Looper

"Původně to měl být krátký film, napsal jsem stránku a půl, kde jsem postihl základní prvky: zabijáka, jeho budoucnost a posílání zpět časem, jejich honičku městem. Ale pak jsem pocítil potřebu dovysvětlit některé zmínky ve scénáři, až se z látky vyklubal větší rozměr," vzpomíná režisér. Pro nápad se nadchl producent Ram Bergman, tvrdící: "Nikdy jsem nečetl nic podobného, jeho myšlenky jsou vždycky jedinečné."

Takže loni se točilo kromě v americké Louisianě i v Číně a nyní Looper vstoupil do amerických kin. Úspěšně, po prvním víkendu byl "stříbrný" hned za animovaným rodinným hitem Hotel Transylvánie, a v druhé distribuční vlně se blíží do Česka.