Desítky Romů prošly Prahou. Kromě zpěvu také studujeme, hlásali

Desítky Romů se v neděli odpoledne vydaly na pochod centrem Prahy. Průvod Romské hrdosti neboli Roma Pride měl upozornit na situaci menšiny v Česku. Podle pořadatelů ze sdružení Konexe integrační politika často selhává, podmínky mnoha Romů se zhoršují a sílí protiromské nálady. První ročník akce ukončí večerní bohoslužba.

Na pražské náplavce promluvil předseda Strany rovných příležitostí Štefan Tišer. Upozorňoval například na to, že lidé posílají pomoc do zahraničí, ale o domácí problémy se tolik nestarají. S projevem vystoupil také Michal Čepela ze sdružení SOS Přednádraží, které usiluje o záchranu ostravského romského ghetta. 

Organizátoři nahlásili pražskému magistrátu 200 účastníků, podle reportérky iDNES.cz však dorazila zhruba polovina. Nízkou účast si pořadatelé vysvětlují tím, že celý projekt vznikl teprve před týdnem. Přestože na přípravu nebylo moc času a organizace byla místy chaotická, chtějí z průvodu vytvořit tradici. Pochody Roma Pride se konají ještě v dalších 14 evropských městech.

"Situace v Česku je velmi vážná. Pokračuje vystěhovávání Romů do lichvářských ubytoven či segregace romských dětí ve speciálních školách. V místech bývalého romského koncentračního tábora stále stojí velkovýkrmna vepřů. Sílí takzvaný anticikanismus," uvedl Miroslav Brož z pořádajícího sdružení Konexe.

Nechyběly ani romské tance

Vystoupení romských tanečnic na Roma Pride 2012 (7. října 2012)

Účastníci, z nichž Romové tvořili zhruba polovinu, zhlédli přímo na náplavce vystoupení romských tanečnic a krátce po půl čtvrté odpoledne vyrazili po Rašínově nábřeží dále do centra. V průvodu se objevily transparenty s nápisy "Nejen zpíváme, ale i studujeme" nebo "Neodsuzujte ale spolupracujte".

Pochod pokračoval po Masarykově a Smetanově nábřeží do Křižovnické ulice. Z ní pak zahnul do Platnéřské a přes náměstí Franze Kafky a Staroměstské náměstí zamířil Pařížskou a Kostečnou ulicí ke kostelu svatého Salvátora.

Tam v pět hodin odpoledne začala debata. Na přetřes měla přijít témata jako vystěhovávání Romů na okraje měst, vzdělávání, pietní místo romského holokaustu a negativní postoje k Romům.

Pochodující hlídala městská policie. Podle mluvčího Jana Daňka policisté během akce nemuseli řešit žádný přestupek. Omezení v dopravě byla jen minimální.

Nedělní akci ukončila ekumenická bohoslužba v kostele svatého Martina ve zdi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video