Ruzyně je už minulostí. Vítejte na Letišti Václava Havla

  • 2867
Pražské letiště v Ruzyni nese jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla. Slavnostního ceremoniálu se účastnily stovky hostů. Nechyběl mezi nimi autor nápadu na přejmenování letiště režisér Fero Fenič, ministr Karel Schwarzenberg, architekt Bořek Šípek či boromejky, které o Havla pečovaly v době jeho nemoci.

Hosté se k Terminálu 2 začali sjíždět už během dopoledne. Vzhledem k jejich vysokému počtu - pozvání přijalo na 600 lidí - bylo nutné provést na letišti určitá opatření, pro veřejnost byla například uzavřena některá parkoviště.

Mezi prvními dorazil herec Jan Hrušínský s manželkou Miluší Šplechtovou, který podle svých slov jako jeden z prvních podepsal petici za přejmenování letiště. "Mám z toho opravdu velkou radost, že k tomu skutečně došlo," řekl Hrušínský.

Havlovo letiště mě nezajímá, parodoval Černý Klause

Výtvarník si během ceremoniálu utahoval z nepřítomného prezidenta

Mezi dalšími hosty se pak objevila například zpěvačka Eva Pilarová, skladatel Michal Horáček či ministr zahraničních věcí a zároveň velký Havlův přítel Karel Schwarzenberg.

"Je to skvělé. Jen škoda, že se tato akce koná v den jeho nedožitých sedmdesátých šestých narozenin. Ale alespoň to můžeme tímto způsobem oslavit," řekl ministr.

Novinářka Lída Rakušanová poukázala na fakt, že ve světě je naprosto běžné pojmenovávat letiště po významných lidech té které země, kteří mají světový přesah. Při té příležitosti jmenovala například Kennedyho letiště ve Spojených státech amerických či Straussovo letiště v Německu, kde žije.

Režisér Fero Fenič, který s nápadem na přejmenování letiště přišel krátce po Havlově smrti, byl viditelně dojatý. "Je zázrak, že to všechno šlo tak rychle. Jsem za to moc šťastný, mám co dělat, abych se nerozplakal," prohlásil Fenič.

Dorazil kardinál Dominik Duka, architekt Bořek Šípek i bratr Václava Havla Ivan. Manželka exprezidenta Dagmar Havlová přijela na letiště těsně před zahájením ceremoniálu v doprovodu dcery Niny.

Děkuji Feničovi za smělý nápad, řekla Havlová

Slavnostní křest letiště začal v pravé poledne, průvodcem byl moderátor Marek Eben. Jako první promluvil ředitel letiště Miroslav Dvořák. Dalšími řečníky pak byli ministři Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek či pražský primátor Bohuslav Svoboda.

"Myslím, že není lepší místo či instituce než právě největší české letiště, které by mohlo nést jméno Václava Havla, jehož znal celý svět," uvedl ve své řeči Schwarzenberg. Podle jeho slov otevřel Havel Česko světu a svobodě.

Stejný názor má i Dagmar Havlová, která nazvala pražské letiště bránou do české země. Poděkovala Fero Feničovi za smělý nápad a mnoha dalším za jeho následnou realizaci.

Zároveň řekla, že je ráda, že se letiště zbavilo spojení s nechvalně proslulou ruzyňskou věznicí, se kterou měl její muž za svého života hodně co do činění. "Dámy a pánové, vítejte na letišti Václava Havla Praha," zakončila svůj projev Dagmar Havlová.

Těsně před slavnostním přestřižením pásky zhlédli hosté několikaminutový spot, který ukázal počátky letiště a jeho další vývoj a rozvoj až k dnešnímu dni.

Přesně ve 12:30 pak všichni řečníci přestřihli pásku a letiště v Ruzyni se stalo Letištěm Václava Havla Praha.

Podle zástupců letiště bylo na akci oficiálně pozváno zhruba tisíc lidí, všechny pozvánky údajně směřovaly výhradně do České republiky. Prezident Václav Klaus ani premiér Petr Nečas se slavnostního aktu nezúčastnili.

Pražské letiště od svého vzniku do současnosti

,