Praha, peklo cyklistů. Jak se probojovat Michlí a nezemřít

  • 345
Při jízdě na kole z jihovýchodního okraje metropole do centra, třeba z Hostivaře či Jižního Města, nestojí v cestě žádné větší terénní překážky, cyklistům by se tady mohlo žít docela dobře. Když se však přiblížíte na rozhraní Záběhlic a Michle, narazíte na nepříjemný problém. Přitom by stačilo málo a křižovatkou ulic Chodovská/Záběhlická by se dalo projet docela dobře.

Praha, peklo cyklistů

Cyklotrasa A23, respektive A41, od betonové hradby Jižního Města mírně klesá do údolí Botiče a ve starých Záběhlicích se přimyká k ulici Záběhlické. Cyklopruh je tu sice vyznačený, ale opět vede nevhodně při pravém kraji vozovky, tedy mezi auty a chodníkem. A v prostoru, kde ulice podchází Jižní spojku, se pruh vyhrazený pro cyklisty "slévá" s preferenčním pruhem pro autobusy.

Řešení by přitom bylo nasnadě: vést cyklopruh po téměř nevyužívaném chodníku (provoz pěších je tu v podstatě nulový, protože kolem nestojí skoro žádné domy) a kus problému by byl pryč.

Skutečná lahůdka ale přichází pod Bohdalcem, před křižovatkou ulic Záběhlické a Chodovské. U autobusové zastávky vede cyklopruh mezi výklenkem pro autobus a jízdní dráhou pro auta a ihned poté bez avíza končí. Pokud se budete držet cykloznačení, ocitnete se tedy bez varování přímo mezi automobily. Běžte si to v hustém provozu, který je tu přes den skoro pořád, na kole zkusit. Napřed vás navigace nasměruje mezi čadící autobus a auta, a pak se ocitnete rovnou mezi automobily, můžete leda tak zkusit "vyskočit" na dosti vysoký chodník. Pokud se o vás tady nějaký řidič takříkajíc otře, těžko mu to mít za zlé. Nejspíš to udělal nechtě, prostě jen "respektoval značení".

Cyklopruhy na chodník, ne na okraj vozovky

Záběhlické úzké hrdlo je klasickým případem špatně vedeného cyklistického pruhu. Tam, kde není možné vést cyklotrasu úplně mimo komunikace, měl by cyklopruh být pokud možno na chodníku (v jeho levé části, směrem k vozovce). Musí být barevně vyznačený, aby bylo jasné, kde je koridor pro pěší a kde se pohybují cyklisté. Toto řešení sice předpokládá určité úpravy hlavně při nájezdech na chodník, nejde však o velké investice a jako celek je to funkční. A taky vyzkoušené např. v Amsterdamu, Berlíně, Kodani a desítkách dalších západoevropských měst.

Varianta, kdy cyklopruh, byť barevně odlišený, vede při pravém kraji frekventované vozovky u chodníku, je z principu špatná: mnoho řidičů aut cyklopruh stejně nerespektuje, zvlášť pokud ho vymezují pouze špatně viditelné piktogramy. Okraj vozovky u chodníku je navíc téměř vždy zaneřáděný špínou, kamínky odhozenými od aut a často i dalším neřádem, čímž se riziko defektu či uklouznutí dramaticky zvyšuje. Bohužel právě toto špatné řešení se v poslední době v Praze objevilo na mnoha místech. Škoda!

, pro iDNES.cz