Odpočítává se. Baumgartner se ze stratosféry vrhne v úterý

  • 33
"Cítím se jako tygr v kleci," říká. Má k tomu dobrý důvod. Už za pár hodin se totiž pokusí překonat volným pádem z kraje vesmíru rychlost zvuku. Podle vyjádření z Red Bullu se Felix Baumgartner vrhne z 36 576 metrů ráno v úterý 9. října.

Jeho týmu se totiž podařilo opravit gondolu, která se poničila v srpnu při Baumgartnerově druhém testovacím seskoku z výšky 29 tisíc metrů. Tehdy se třiačtyřicetiletý dobrodruh řítil k zemi rychlostí 864 kilometrů v hodině při volném pádu, který trval tři minuty a 48 sekund.

Seskok sledujte na Xman.cz

Jediný přímý přenos na českém internetu

Přímý přenos Baumgartnerova pokusu vám exkluzivně nabídneme na Xman.cz.

Skok se uskuteční v úterý 9.10. brzy ráno našeho času. Původně byl plánován na pondělí, počasí však nebylo příznivé. 

Sledujte Xman.cz pro další novinky.

Kapsule, v níž na své cestě vzhůru seděl, se po jeho seskoku odpoutala od balonu, oproti plánům však přistála na skalnatém povrchu, převrátila se na bok a poškodila se. Koncem září však po opravě podstoupila testy, při nichž odolávala extrémním podmínkám, jimž bude čelit ve stratosféře. Dopadly úspěšně.

Blíží se tak tolik vymodlený konec vyčkávací agonie. Baumgartner připravoval pokus o prolomení rychlosti zvuku spolu se společností Red Bull, která ho financuje, už od roku 2005, v roce 2010 však projekt zastavila žaloba podnikatele Daniela Hogana. Ten tvrdil, že mu firma nápad odcizila. Poté, co dal projektu Red Bull Stratos soud zelenou, zabraly další dlouhé měsíce pečlivé přípravy.

Ty se teď chýlí ke konci.

Osmého října vynese v Roswellu v Novém Mexiku odvážlivce na hranici vesmíru v neprodyšné gondole gigantický balon naplněný heliem. V naprosté tmě, která nahoře vládne, se Baumgartner vrhne dolů vstříc šestiminutovému volnému pádu, při němž dosáhne nadzvukové rychlosti 1 100 kilometrů v hodině.

Na přípravě jeho troufalé akce se podílel i plukovník amerického letectva ve výslužbě Joe Kittinger. Právě on totiž drží od srpna 1960 dosavadní rekord, tehdy seskočil ve skafandru z výšky 31 300 metrů.

Pokud Baumgartnerův pokus vyjde, překoná nejen rekord ohledně seskoku z nejvyšší výšky, ale též nejvyšší rychlosti dosažené při volném pádu, nejvyššího letu balonu s lidskou posádkou a nejdelšího volného pádu.

Kromě posunutí mety o notný kus dál je cílem projektu shromáždění dat pro vědecké výzkumy týkající se zvýšení bezpečnosti při vesmírných cestách a možnosti opustit kosmickou loď ve velkých výškách.

Záležet však bude ještě na počasí. Heliový balon o objemu 850 tisíc kubických metrů totiž vyžaduje perfektní meteorologické podmínky. Začátek podzimu je však podle odborníků v Novém Mexiku pro podniknutí letů ve stratosférickém balonu ideální.

,