Kam s obřími květináči? Vzkazy mohou lidé psát přímo na ně

  • 56
Radnice Prahy 5 chce od svých obyvatel slyšet, kam má přemístit obří truhlíky, aby nepřekážely. Rozvěsí proto na ně tabule, na které mohou lidé psát vzkazy, kam by se měly konkrétní truhlíky přesunout. Tipy lze posílat i e-mailem.

Lidé mohou dát tipy úředníkům několika způsoby. Nejjednodušší je poslat návrh e-mailem na adresu snizeniimisi@praha5.cz. Další možností je napsat to na květináče. Na většině z nich bude od 3. října viset informační tabule, na kterou mohou lidé uvést, proč jim truhlík vadí a kam by ho měla radnice přesunout.

Až radnice shromáždí dostatečný počet tipů, vyrazí do ulic informátoři. Ti budou oslovovat obyvatele Prahy 5 a ověřovat, zda souhlasí s přemístěním truhlíků tak, jak to navrhli jejich sousedé v e-mailech a na tabulích.

Truhlíky se začaly v ulicích páté městské části objevovat počátkem července. Jedny z prvních například zabraly polovinu chodníků na Hořejším nábřeží. Lidé proti tomu začali okamžitě protestovat. Vadí jim, že na chodnících zbývá málo místa pro chodce.

Dalším argumentem proti truhlíkům bylo to, že se na chodník nevejdou auta záchranky a hasičů, která budou muset stát na silnici a budou blokovat provoz na už tak vytížených dopravních tepnách. To potvrdil i ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Lidé se pozastavují také nad umístěním truhlíků poblíž vzrostlých keřů a stromů nebo u trávníků, kam by šlo sázet dřeviny snáz než do květníků. Někde zas betonová monstra brání v rozhledu řidičům. 

Radnice hned po prvních protestech přesunula osm betonových květináčů. Jeden před radnicí také nechala osadit stromy, aby si lidé uměli představit, jak bude výsledek vypadat.

Improvizovaná plovárna nadchla Facebook

Protesty to však nezastavilo. V srpnu během tropických veder napustila skupinka studentů architektury dva truhlíky vodou z Vltavy a udělala v nich improvizovanou plovárnu (čtěte zde). Protestní happening sklidil velký ohlas na sociálních sítích.

Radnice proto požádala Státní fond životního prostředí o souhlas s přemístěním truhlíků. Pořízení květináčů i rostlin totiž platí Evropská unie a té se předkládal projekt, jehož součástí byl i plánek jejich rozmístění.

"Pokud by došlo k přemístění problematických květníků dříve, musela by radnice dotaci vrátit a náklady ve výši téměř 16 milionů korun uhradit z vlastního rozpočtu," zmínil mluvčí radnice Luděk Sefzig.

Smyslem květináčů je zlepšit kvalitu vzduchu. Rostliny v nich zasazené by měly ročně pohltit zhruba 14 tun škodlivých látek.