Sparťanský záložník Ladislav Krejčí (uprostřed) přijímá gratulace od Pavla

Sparťanský záložník Ladislav Krejčí (uprostřed) přijímá gratulace od Pavla Kadeřábka (vlevo) a Václava Kadlece ke gólu v utkání Evropské ligy v Lyonu. | foto: Robert PrattaReuters

Slíbil gól a dal hezký. Ale pak Krejčí uznal: Proti Lyonu je to těžké

• 122
V základní sestavě chyběl. Ale jen co přišel na trávník, předvedl se. Sparťanský záložník Ladislav Krejčí po šesti minutách na hřišti zdramatizoval zápas, který už se zdál rozhodnutý. Gólovou akci pochválil i kouč Vítězslav Lavička: "I jako střídající umí dávat hezké branky."

Fotbalová Sparta nakonec v Lyonu podlehla v prvním zápase Evropské ligy 1:2. "Výsledek sice nevypadá špatně, ale jinak je to prohra jako každá jiná," hodnotil dvacetiletý záložník.

Skóre by jistě bylo výraznější, kdyby Sparta neměla v brance výborného Vaclíka a kdyby si domácí útočník Gomis nepočínal v koncovce tak tragicky. Těch šancí, co zahodil! "Proměnil až asi šestou," prohodil Krejčí.

Sparťan Léo Kweuke spěchá s míčem na polovinu hřiště, aby soupeř z Lyonu rychle rozehrál. Sparta v utkání Evropské ligy v Lyonu právě díky Krejčímu (druhý zleva) snížila na 1:2.

Hosté téměř hodinu drželi bezgólový stav, pak během dvou minut dvakrát inkasovali a bylo zle. Když Lyon polevil, utnul sparťanskou beznaděj právě šťastný náhradník.

Kadlec při brejku potáhl míč po pravé straně, jeho přízemní přihrávka prošla celým pokutovým územím až doleva k nabíhajícímu Krejčímu, jenž pohotově zakončil pod břevno. "Díky za výbornou přihrávku," vzkazoval Krejčí.

Sparta tak snížila na rozdíl gólu, v tu chvíli byli slyšet i letenští fandové, kterých do Lyonu dorazily tři stovky. Krejčí jim po pár minutách mohl udělat ještě větší radost. Kousek před pokutovým územím si připravil míč na střelu a technicky vypálil. Míč proletěl těsně nad břevnem a sklouzl se po horní síti.

"Je těžké hrát s Lyonem celých devadesát minut v plné koncentraci, člověk se musí pořád posouvat. My jsme se snažili plnit pokyny trenéra, ale Lyon na nás ve druhém poločase vletěl a s tím se těžko něco dělá," říkal Krejčí. "Byl to náročný zápas, ale jsem rád, že jsme ho hráli. Byla tady výborná atmosféra."

Lyon je jeho oblíbeným klubem, náklonnost si vybudoval při hraní na playstationu. "Chtěl jsem proti němu něco dokázat."

Na svůj start však čekal až do 71. minuty, ač o víkendu v ligovém zápase v Plzni hrál v základní sestavě. "Naskakuje do hry po zranění ramena a v Plzni jsme my i on čekali, že jeho výkon bude výraznější. Proto tentokrát dostal přednost Přikryl," vysvětloval Lavička.

"Nebyl jsem z toho zklamaný," reagoval Krejčí. "Klukům jsem říkal, že jestli se na trávník dostanu, tak dám gól. Moc jsem se těšil, až mě tam trenér pustí."

Co slíbil, splnil, byť prohru neodvrátil.