Záhada českých dvojčat: Seat Toledo pomáhá luštit cenu Škody Rapid

  • 218
Nejdelší a nejširší toledo v historii přijíždí. Před listopadovým startem prodejů si ještě odbude příští týden společně se svým dvojčetem Škodou Rapid premiéru na autosalonu v Paříži. Tam se také oba modely dozví českou cenu, což je po metanolovém průšvihu druhá největší záhada sklonku léta v Česku.

Aby si toledo s rapidem nekonkurovaly, už je podle informací iDNES.cz dohodnuto, že budou obě auta stát stejně. Jen malé odlišnosti mohou být u některých kombinací výbav.

První nástřel cen podle informovaného zdroje z automobilky zněl tak, že jediná verze s cenovkou pod 300 tisíc, měla být ta s tříválcovým motorem 1,2. Nakonec ale budou prý mladoboleslavská dvojčata lacinější. Dnes už totiž leží na stolech šéfů značek asi čtvrtá verze českých cen a zdá se, že startovací cena kolem 280 tisíc, kterou odhadujeme pro Škodu Rapid, by se mohla potvrdit.

Seat Toledo
Seat Toledo

Jako největšího konkurenta pro čtvrtou generaci toleda vidí Seat Chevrolet Cruze, dalším bude třeba Renault Fluence, Fiat Linea nebo Hyundai Elantra. Ale hlavně právě rapid, se kterým už se také od minulého týdne na jedné lince v Mladé Boleslavi vyrábí.

Předprodej odstartuje v listopadu, kdy dorazí do českých showroomů první předváděcí auta. Za nejrychlejšími zákazníky dorazí auta v březnu příštího roku. České zastoupení věří v obrození značky na českém trhu, vždyť první toledo bylo svého času nejprodávanějším zahraničním autem v Česku začátku 90. let, v plánu má příští rok prodat 450 aut.

Seat Toledo

První generace Seatu Toledo byla v česku neskutečně populární. Oblíbená byla také mezi texikáři, někteří jezdí s toledem dodnes. Stojí za zmínku, že jeho povedený design mělo na svědomí italské studio Italdesign veleslavného Giorgetta Giugiara. Dnes patří Italdesign Volkswagenu,

Pokud budou mít auta takový úspěch, v jaký značky doufají, bude jich asi nedostatek. Plán výroby na příští rok je podle zdroje z automobilky kolem 100 tisíc rapidů a toled, z nichž bude modelů se značkou Seatu asi 40 procent.

"Pro mnohé to bude jediné auto v rodině," popisuje zaměření na méně movité zákazníky Thomas Dicke, jeden z vývojářů Seatu. Typický průměrný zákazník bude podle průzkumů, které si automobilka nechala udělat, 47letý ženatý muž, který má děti. Už proto asi nepůjde zrovna na dračku méně praktický béžový interiér, vypadá sice mnohem líp než černý, ale stále je stejně tvrdě plastový jako v rapidu.

Seat Toledo

Kombík nebude

Zdroj z českého zastoupení slibuje dobré ceny různých balíčků doplňkové výbavy. V té základní bude 6 airbagů, ABS, ESP, dálkově ovládané centrální zamykání a elektricky ovládaná přední okna. K mání má být ale třeba i jakýsi sportovní paket s přitvrzeným podvozkem a aerodynamickými doplňky. Na verzi FR si ale máme nechat zajít chuť. V případě Seatu se také nepočítá s dalšími karosářskými verzemi.

Podle nejnovějších šumů ze zákulisí teď dokonce za kombíkového rapida musí ještě bojovat Škodovka, i přestože už ho vedení značky oficiálně slíbilo. Vedení koncernu Volkswagen prý tomuto projektu moc nakloněné není. Navíc se začínají rozcházet informace, jak by měl vypadat a to i u obvykle dobře informovaných zdrojů. Jeden mluví o klasickém kombíku ovšem s hodně skloněným zadním sklem ve stylu konceptu Vision D. Jiný o jakémsi zkráceném kombi typu Audi A3 sportback, který bude na pomezí kombi a hatcbacku.

Škoda Rapid pod drobnohledem

Prozkoumali jsme českou novinku - ČTĚTE ZDE

Obě auta se liší hlavně opticky při pohledu zepředu a zezadu. V interiéru je rozdílů minimum, i tu škrabku na okna uchycenou u víčka nádrže toledo dostalo. Seat má dynamičtější linky, čistě subjektivně zas působí rafinovaněji rapid.

Kufr je stejně velký jako u toleda první generace, které se ve své době stalo pojmem. Pět set padesát litrů je schovaných pod velkým výklopným víkem zádi.

Byl to tehdy první model vyvinutý kompletně pod taktovkou tehdy pět let nového majitele, koncernu Volkswagen. Jen pro zajímavost: první toledo bylo o 16 centimetrů kratší, měřilo 4,32 m, to nové má bez dvou centimetrů čtyři a půl metru (pro srovnání: nový golf bude dlouhý 426 cm). To jen ilustruje o kolik dnešní auta oproti předchůdcům narostla.

Co se týká praktické stránky, platí o toledu to samé jako o rapidu. Kufr je dobře přístupný, jen práh by mohl být nižší. Kabina je velmi prostorná v podélném směru. Na šířku už to tak velkorysé není, ale cestování ve čtyřech bude stále velmi komfortní. Řidič odchovaný na autech koncernu VW bude za volantem jako doma.

Každá verze se chová jinak

Jednou z drahých položek je pro každou automobilku vývoj. Když se na něm dá ušetřit, je to pro automobilku velká úleva. Seat se u posledních dvou představených modelů "svezl" s dalšími značkami koncernu. Malinký mii vznikal hlavně v režii Volkswagenu, toledo je zase dvojčetem škodovky.

Seat Toledo
Seat Toledo

Ušetřit se dá i na ladění, správný postup má být ten, že se ladí každá varianta modelu. S každým motorem se auto chová trošku jinak, a je třeba tomu uzpůsobit podvozek. Proto, když si koupíte octavii na základních plechových patnáctipalcových kolech, bude mít auto z výroby jiné tlumiče a pružiny, než jiné na hliníkových sedmnáctkách. Když se pak rozhodnete auto dodatečně došlechtit a koupíte "litá" kola většího rozměru, bude se auto na dodatečně domontovaných sedmnáctkách chovat trochu jinak (pravděpodobně hůř), než to, které je má z výroby.

Někteří výrobci ale toto nedělají, odladí podle očekávání nejžádanější verzi, kterou vezmou za standard a ostatní provedení už neladí. A tak působí v přímém srovnání různých provedení i toledo. Asi nejvyváženěji působí s benzinovou 1,4 TSI. Která má ale tužší odpružení zadní nápravy. Když dostane toledo naftovou jedna-šestku TDI s těžkým litinovým blokem, je jistější v přímém směru na dálnici. Zatížená přední kola mají lepší kontakt s vozovkou, i řízení se zdá jistější. Jakoby se celé auto předklonilo a stejně jako u rapidu je zadní náprava ve vyšších dálničních rychlostech trochu neklidná. Naftové toledo pak možná méně radostně zatáčí. Naopak, s benzinovou jedna-dvojkou je řízení až nepříjemně lehké, a chvílemi se zdá, jako by byl neklidný předek. Každá verze se prostě chová jinak, jsou to ale malinké rozdíly, které odhalíte jen v přímém srovnání.

Obecně má toledo o trošku tvrdší odpružení než škodovka. Vývojáři Seatu tak ladí většinu modelů značky. Škodovka se tak víc nakloní a je houpavější. Toledo tvrdší a stabilnější.

Sluší se ještě dodat, že to toledo s rapidem stojí na mixu dílů různých modelů koncernu VW. Přední náprava je upravená z fabie (McPherson), zadní s torzní příčkou je zase z octavie první generace (doplněná o stabilizátor).

Třívalec nikdo neviděl

Základní tříválec 1,2 MPI (55 kW), což je upravený ve fabiích nechvalně proslulý rachtavý motor HTP, zatím žádná automobilka na veřejnosti neukázala. Ostatní motory už jsou všechny přeplňované. Nejslabší 1,2 TSI 85 k na běžné ježdění bohatě stačí, po dálnici jede ve dvoumístném obsazení stotřicítkou za šest a půl litru. K mání bude i silnější, 105koňové provedení stejného motoru, které jako jediné z toled dostane manuální převodovku se šesti stupni.

Seat Toledo

Dlouhodobá zkušenost s rapidem říká, že s turbodieselem 1,6 TDI půjde bez potíží jezdit pod pět litrů. Na ní bude řidiče štvát nesmyslně těžké zpřevodování pětistipňové manuální převodovky.

Nejsilnější benzinová jedna čtyřka bude k mání jen v kombinaci s dvouspojkovým sedmistupňovým automatem DSG, ta jezdila při prvním seznámení na cestách v okolí španělského Toleda, kam automobilka redakci na první seznámení s novinkou pozvala, se spotřebou kolem sedmi litrů.