KVÍZ: Zkuste na videu rozpoznat, co znamenají znaky neslyšících

  • 11
Do jazyka neslyšících se neproniká snadno. Vyzkoušejte si videokvíz iDNES.cz, připravený k mezinárodnímu dni neslyšících. Ze zpomalených záběrů znakového jazyka uhádněte, co jednotlivé pohyby rukou a dalších částí těla znamenají. Na výběr jsou vždy tři možnosti.

Mezinárodní den neslyšících se každoročně připomíná čtvrtou zářijovou neděli. V roce 1958 jej vyhlásila Světová federace neslyšících.

Čeští neslyšící používají v komunikaci dva systémy - český znakový jazyk a znakovanou češtinu. Znakový jazyk vznikl přirozeně a na mluvené češtině nezávisle, znakovanou češtinu vytvořili slyšící a gramaticky vychází z jejich jazyka.

Kolik je v Česku neslyšících

Přesné statistiky neexistují. Odhaduje se ale, že v Česku žije přibližně patnáct tisíc neslyšících. Celkem má problémy se sluchem několik set tisíc lidí, většinu tvoří nedoslýchaví starší lidé.

Oba systémy se vyjadřují zejména pohyby rukou a mimikou a na první pohled vypadají velmi podobně. U českého znakového jazyka se ale více používá prostor, výrazně častěji se zapojuje i hlava a svaly v obličeji. Ve znakované češtině mluvčí zároveň vyslovuje větu i v češtině. Jedno slovo přitom odpovídá jednomu znaku.

V minulosti byla znakovaná čeština považovaná za prestižnější a český znakový jazyk se používal spíše jen v neformálních situacích. Mladší generace neslyšících se ale k němu stále více hlásí (více čtěte zde).

Neslyšící mezi sebou téměř výhradně používají právě český znakový jazyk. Jeho rodilých mluvčích je šest až sedm tisíc lidí. Jazyk se většinou učí ve škole od vrstevníků. Právo na jeho používání zaručuje zákon o znakové řeči.

Kvíz vznikl ve spolupráci se ZŠ pro sluchově postižené Výmolova.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Kvíz, zákon

Video