Každá čtvrtá lahev kořalky je padělek, výrobci na ně chtějí dát ventily

  • 736
Nelegální alkohol tvoří na českém trhu čtvrtinu, tvrdí Sdružení výrobců lihovin. Výrazně omezit ho podle nich lze, pokud stát zruší výjimku na denaturaci lihu a umožní používání metanolu pouze na zvláštní povolení. Likérky se chystají dát na šestilitrová balení zpětné ventily.

Sdružení varuje před nelegálním alkoholem již delší dobu. "Doposud byly naše připomínky zlehčovány a problémem se nikdo nezabýval. Nyní jsme ale v takové situaci, že před pančováním alkoholu nikdo oči zavírat nemůže," soudí předseda sdružení Pavel Kučera.

Zástupci likérek chápou současnou prohibici jako dočasné a krátkodobé řešení. I tak se ale zákaz prodeje na výrobcích lihovin podepsal. "Řádově jde o miliony korun," dodal Kučera.

Do budoucna je však podle sdružení zapotřebí hledat spíše systémová řešení. "Dlouhodobý zákaz prodeje by totiž mohl mít opačný efekt. Prostor pro černý trh by se ještě zvýšil," řekl Pavel Čaniga z Likérky Drak.

Likérky dají na lahve zpětné ventily

Smrtící metanol

Malé likérky jsou nejčastějším terčem nelegálních výrobců. Nemají dostatek finančních prostředků pro vlastní originální lahve a uzávěry, takže padělatelé mají lehčí práci.

Právě Likérka Drak plánuje zavedení zpětných ventilů, které by bránily opětovnému plnění nádob s alkoholem. Firma reaguje na to, že se etikety s její značkou objevily na některých obalech se závadným alkoholem, po kterém už v Česku zemřely na dvě desítky lidí. Na dopadení padělatele etiket vypsala milionovou odměnu (více o odměně čtěte zde).

Ventily mají být na všech baleních alkoholu větších než 1,5 litru ve chvíli, kdy stát opět povolí prodej. "Vyteče, zpátky nenateče. Jestli někdo uvidí poškozený ventil, není to originální balení," popsal Čaniga funkci ventilu. Současná situace si podle něj ale žádá okamžité zavedení podobných ventilů u všech výrobců.

Sdružení výrobců lihovin volá po změnách v legislativě a přístupu státu ke kontrolám. Výrobu nelegálního alkoholu podle nich podporuje vysoká spotřební daň, snadná dostupnost nelegálního lihu a především liknavost státní správy.

Stát by měl podle výrobců zrušit výjimku na denaturaci lihu a umožnit používání metanolu pouze na zvláštní povolení s přísnou kontrolou, jak tomu bylo před rokem 1999.

Drobní výrobci lihovin kritizují práci celníků

Výrobcům se také nelíbí práce celní správy, která se podle nich u problémových nálezů zaměřuje pouze na výběr daní. "Přestože opakovaně nalezne neoznačený alkohol, pouze vyměří provinilci spotřební daň z aktuálně nalezeného množství alkoholu a dále se o provozovnu hlouběji nezajímá," uvedl Kučera. To je podle něho i případ trafiky v Havířově, která má na svědomí nejvíce obětí metanolu.

Sdružení dále kritizuje, že problémové výrobky se značkou malých výrobců celníci obvykle považují za nezdaněné výrobky pocházející přímo od výrobce, zatímco problémové výrobky renomovaných značek automaticky označují za padělky

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video