ZA MNOU. Pavel Horváth z Plzně slaví svou trefu do sítě Sparty, jejíž gólman...

ZA MNOU. Pavel Horváth z Plzně slaví svou trefu do sítě Sparty, jejíž gólman Tomáš Vaclík smutní se sklopenou hlavou. | foto: Jaromír Pech, MAFRA

Plzeň - Sparta 1:0, souboj o čelo rozhodla nafilmovaná penalta

• 1174
Fotbalová liga má nového lídra, po více než pěti týdnech první místo opustila Sparta. Po vzájemném zápase ji sesadila Plzeň, který v 7. kole vyhrála 1:0. Utkání rozhodl kapitán Horváth ve 40. minutě z penalty, kterou sudí Matějek odpískal za střet Limberského s Hušbauerem. Televizní záznam odhalil, že plzeňský hráč pád nafilmoval.

Utkání Plzeň versus Sparta ve videoreportáži

Zápas se málem nedohrál, v poločase vedení Sparty uvažovalo, že do druhé půle na protest proti výkonu rozhodčího Matějka nenastoupí.

Důvodem byl právě pokutový kop. Limberský po narážečce s Horváthem vběhl do pokutového území Sparty. Když před sebou viděl Hušbauera, posunul si míč, levou nohu nechal za sebou a poroučel se k zemi. Odhalil to zpomalený záznam, na který se můžete podívat zde.

"Gratuluju Plzni, že byla o ten gól šťastnější," řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička. "Viděli jsme kvalitní a velmi zajímavé utkání. " K penaltě se odmítl vyjádřit.

Než došlo k penaltě, hrál se celkem vyrovnaný zápas, během kterého si šance vytvořila především Plzeň. Ale trápila se v zakončení. Dvě příležitosti Daridy a jedna  Rajtorala vzešly z rychlých akcí na jeden dotek.

"Jsem spokojený, že jsme vyhráli," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba. "A penalta? Limberský šel do souboje a byl chytřejší než Hušbauer. Kdyby ten zůstal stát, tak ke kontaktu nedošlo."

Plzeňští nechávali soupeře hrát, počkali si na nepřesnou přihrávku a bleskově vyrazili do protiútoky. To mají nacvičené, což bylo vidět. Sparťanští obránci často marně stíhali rychlého Rajtorala, nebo nedokázali zareagovat na přesné narážečky.

Za to, že sparťané neinkasovali, vděčili Vaclíkovi, který skvěle chytil střelu Rajtorala, jenž na něj běžel sám. Darida pokaždé mířil mimo.

Hosté útočili postupně, tudíž pomalu. Ale i jim se dařilo dostávat se do střeleckých pozic. Gólmana Kozáčika, bývalého sparťana, však příliš neprověřili, protože jim chyběla lepší finální přihrávka nebo přesnější koncovka. Krejčí z přímého kopu z výhodné pozice trefil zeď, Jarošík střílel těsně nad a Kweuke sice na střílený centr dosáhl, ale umístit do odkryté branky ho nedokázal.

V závěru půle domácí dostali soupeře pod tlak, z něhož přišla penaltová akce. Začala u Limberského, který si narazil s Horváthem, pak si míč posunul ve vápně a škobrtnul o nohu Hušbauera. Ten se na sudího Matějka zlobil v podobné situaci na druhé straně, kdy se dostal za obranu a po kontaktu se soupeřem šel k zemi. Ale příliš ochotně, stejně jako Limberský.... Sparťané se zlobili ještě po dalším souboji v pokutovém území, chtěli penaltu po zákroku na Krejčího...

Sparta nastoupila bez zraněného kapitána Matějovského. Mladík Pavelka, jenž ho v sestavě nahradil, se sice snažil, měl světlé momenty, ale chybělo mu, aby přidržel míč, když je to zapotřebí, nebo dal kolmici mezi stopery.

Gól do šatny sparťany zmrazil. Po přestávce se nemohli dostat do tempa a jen se bránili. Cítili křivdu po nepřesných verdiktech sudího Matějka.

Postupně se z deprese vymanili, Plzeň se stáhla na vlastní polovinu a nechala sparťany tvořit. Ale ti se přes její pevnou obranu k ničemu nedostali.

Sudí Matějek naštval sparťany ještě jednou, když nastavil jen dvě minuty. Hra byla přibližně minuta přerušená kvůli několika světlicím a dýmovnicím, které přiletěly ze sektoru sparťanských diváků, bylo šest střídání a pár ošetřování.