Státní kasu čeká výpadek, alkohol jí denně vynášel desítky milionů

  • 265
Prohibice, která byla v Česku vyhlášena kvůli otravám metylalkoholem, přijde státní kasu pěkně draho. Na výběru spotřební daně přijde ministerstvo financí o desítky milionů, další vysoké částky budou chybět ve výběru DPH a daně z příjmů.

Loni se na spotřební dani z lihu v Česku vybralo 6,8 miliardy korun. Denně je to 18,5 milionu. K tomu je potřeba přičíst ještě ztrátu na výběru sazby DPH ve výši 20 procent.

Podle výpočtu MF DNES se v Česku ročně prodá tvrdý alkohol za více než 20 miliard korun, tedy za více než 55 milionů korun denně. Daň z přidané hodnoty tedy představuje 11 milionů korun denně. Dá se ovšem předpokládat, že lidé nahradí tvrdý alkohol pivem či vínem a propad DPH nebude tak velký.

Prohibice v Česku

Za předpokladu, že Češi nebudou po obnovení prodeje alkoholové manko dohánět zvýšeným pitím, přijde při týdenním zákazu státní pokladna o 130 milionů korun na spotřební dani. Není však vyloučeno, že česká prohibice bude trvat mnohem déle.

Další dopad bude mít prohibice na tržby obchodníků a restaurací. Sníží jim pravděpodobně zisk, což se podepíše na nižším výběru na dani z příjmů. Podle průzkumu společnosti Mag Consulting z tohoto týdne bude úplný zákaz nalévání lihovin znamenat pro restaurace pokles tržeb o šest až osm procent.

"Dopad na obchodníky bude obrovský, alkohol se v Česku prodával hodně," řekl iDNES.cz předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a ředitel sítě obchodů Coop Zdeněk Juračka.

"V tuto chvíli je brzo na vyčíslení ekonomických ztrát, prioritou je pro nás splnit nařízení vlády," sdělil v pátek večer iDNES.cz mluvčí jednoho z největších obchodních řetězců Tesco Jan W. Dvořák.

Rozbují se černý trh?

Nejvíce však prohibice poškodí samotné výrobce lihovin. Unie výrobců a dovozců lihovin se obává hlavně toho, že se v reakci na prohibiční zákaz ještě více rozbují černý trh a že obětí nekvalitního a nebezpečného alkoholu bude naopak přibývat. "Zákaz přinese značné ekonomické škody nejen členům unie, ale projeví se rovněž v závislosti na délce jeho trvání i značným výpadkem příjmů do státního rozpočtu," uvedla unie v prohlášení.

"Ani sebepřísnější zákaz však nic nevyřeší. Šedá ekonomika si vždy najde cestu, jak jej obejít. Stát by měl soustředit své veškeré úsilí na potírání bující černé výroby a prodeje alkoholických nápojů. Jen tak lze šetřit zdraví a životy jeho obyvatel," prohlásil prezident ÚVDL Petr Pavlík.

,