VIDEO: Hasiči zjišťují nebezpečný metanol v pojízdné laboratoři

  • 16
Jedovatý alkohol už v Česku usmrtil šestnáct lidí. S nebezpečím se snaží bojovat kromě policistů a lékařů i hasiči. Přímo ma místě nálezu ověřují podezřelé lihoviny v mobilních laboratořích, kterých operuje po republice celkem pět. Podívejte se na video, jak takové měření v jedné z nich probíhá.

Hasiči kvůli otravám metanolem půjčili policistům své pojízdné laboratoře. Na jejich využití se v úterý domluvil ministr vnitra Jan Kubice a policejní prezident Martin Červíček s ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou.

"Tyto laboratoře mohou provést rychlou orientační analýzu vzorků," řekla iDNES.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková. "Přímo v terénu tak lze zjistit obsah metylalkoholu v alkoholu," doplnil mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Pojízdné chemické laboratoře jsou určené především k měření nebezpečných látek v ovzduší, vodě a půdě nebo monitorování radiace. V posledních dnech je však zaměstnává především zjišťování metanolu v alkoholických nápojích.

Po republice jich je rozmístěno celkem pět - ve Frenštátě pod Radhoštěm (Moravskoslezský kraj), Třemošné u Plzně, Lázních Bohdaneč, Tišnově v Jihomoravském kraji a středočeské Kamenici.

"V rámci kampaně analýzy metanolu v potravinových alkoholech používáme přístroj, který se jmenuje Ahura. Je to vlastně Ramanův spektrometr. Usoudili jsme, že to bude nejrychlejší orientační metoda. Řádově do pěti minut víme, jestli v alkoholu metanol je, nebo není," říká Karel Musil, vedoucí mobilní chemické laboratoře hasičů Středočeského kraje v Kamenici.

Přístroj hasičů dokáže odhalit lihovinu z etanolu a nebezpečného metanolu.

Přístroj nebezpečný alkohol najde ve svojí databázi a ukáže třeba jako směs do ostřikovačů nebo rozpouštědlo. To je pro laboranta signál, že je s alkoholem něco v nepořádku a pošle ho na detailní analýzu do stacionární laboratoře.

"Tady pomocí plynového chromatografu s hmotnostním detektorem provedeme separaci jednotlivých složek ve vzorku alkoholu a vyloučíme nebo potvrdíme přítomnost metanolu ve vzorku alkoholického nápoje," říká Martin Dušek, přírodovědní analytik hasičů Středočeského kraje v Kamenici

Na měření v "pozemní" laboratoří stačí relativně malé množství, řádově desítky mililitrů. Příprava vzorku trvá asi dvacet minut a samotná analýza pak asi 45 minut. Nákladní auto je schopné se na místo dostat během několika desítek minut a samotné měření pak trvá jen několik dalších minut, ale není tak přesné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video