O přibývajících úmrtích po otravě metylalkoholem z alkoholu neznámého původu jednala i vláda. | foto: ČTK

Stánkaři nesmí prodávat rozlévaný tvrdý alkohol, rozhodla vláda

  • 1002
Vláda rozhodla, že stánkaři a provozovatelé jiných přechodných a mobilních provozů nesmí až do odvolání prodávat tvrdý alkohol, destiláty či tuzemák s obsahem alkoholu nad 30 procent. Přibývá totiž úmrtí na otravu metanolem v alkoholu neznámého původu. V průběhu jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Vyzývám občany, aby jakýkoli podezřelý alkohol nekonzumovali a zlikvidovali ho," řekl ve středu odpoledne ministr zdravotnictví. Zákaz začal platit ve chvíli, kdy ho Heger vyhlásil v televizi.

A co by se stalo tomu, kdo by tvrdý alkohol přesto rozlévá? "Byl by to trestný čin. Maření úředního úkonu," řekl premiér Petr Nečas. Heger dodal, že kromě toho by za porušení mimořádného opatření stánkaři hrozila vysoká pokuta.

"Policejní prezident rozhodl, že policie s okamžitou platností začne provádět kontrolní akce v provozovnách, ve stáncích s občerstvením a mobilních stáncích a upozorňovat na zákaz prodeje rozlévaného alkoholu a prodeje lihovin s obsahem alkoholu nad 30 procent," oznámila mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová.

Policie kontroluje stánkový prodej alkoholu

Smrtící metanol

S tím, že by vláda mohla vyhlásit stav ohrožení, který by dovolil dokonce plošný zákaz prodeje rozlévaného alkoholu, šel Heger ráno na jednání vlády (rozhovor s ním najdete zde). A měl v tom i podporu opoziční ČSSD.

Vláda zřídila krizový štáb

Kvůli otravám metylalkoholem vláda sestavila krizový štáb, který se už ve středu sešel a bude i dál radit vládě, co má dělat proti vlně úmrtí na metanol.

Ve středu před polednem mluvčí vlády řekl, že na otravu metylalkoholem z alkoholu neznámého původu zemřelo 11 lidí a dalších 21 bylo podle vlády hospitalizováno.

Jenže čísla v průběhu dne dál rostla. Podle informací policie a nemocnic do středy odpoledne metanol v alkoholu v Česku zabil 16 lidí, z toho nejvíc, devět, v Moravskoslezském kraji (více zde).

Odkud pochází jedovatý alkohol, řeší speciální policejní tým Metyl

Členové vlády dostali ve středu informaci od ministrů zdravotnictví, vnitra, financí, zemědělství, průmyslu a obchodu a také policejního prezidenta a zástupkyně hlavního hygienika. Podle vlády probíhají plošné kontroly potravinářské inspekce, České obchodní inspekce a Celní správy ve všech krajích, které mají nalézt zdroj metylalkoholu.

Mluvčí vlády Michal Schuster iDNES.cz sdělil, že dosud bylo provedeno 410 kontrol v devíti regionech a v 70 případech byly nalezeny závady kolem nedoložení dokladů k původu alkoholu. Od minulého týdne probíhaly kontroly v Moravskoslezském kraji, kde byly nalezeny čtyři závadné barely. "Zapojeno je všech 215 inspektorů, kteří provedli už více než tisíc kontrol," oznámil o několik hodin později ministr zemědělství Petr Bendl.

Situaci řeší speciální policejní tým Metyl. "Jsou na nohou tisíce policistů i celníků, kteří se snaží zastavit šíření jedovatého alkoholu," řekl premiér Nečas. Vyjádřil soustrast rodinám obětí. "Je to velká tragédie," prohlásil předseda vlády.

Náměstci ministra vnitra, zdravotnictví, průmyslu a obchodu, zemědělství, generální ředitel Celní správy a policejní prezident, kteří jsou členy krizového štábu vlády, budou i v dalších dnech řešit, co navrhnou ministrům, aby se minimalizovalo riziko dalších obětí metylalkoholu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video