Mobilní Metro.cz

Poslanci vydali Ratha k dalšímu trestnímu stíhání

  • 1
Poslanci dnes podle očekávání vydali bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha k dalšímu trestnímu stíhání. Policisté Ratha stíhají už několik měsíců pro podezření z úplatkářství v souvislosti s opravou buštěhradského zámku. Somotný Rath poslance o vydání požádal. Provinění ale odmítl.

Pro Rathovo vydání hlasovalo 174 ze 185 přítomných poslanců, čtyři byli proti. Proti hlasovali sociální demokraté Jiří Koskuba, Jiří Krátký a Miroslav Svoboda a občanský demokrat Tomáš Úlehla. Zdrželi se poslanci ČSSD Pavel Ploc a Robin Böhnisch, občanský demokrat Jiří Šulc, nezařazení poslanci Jaroslav Škárka (dříve VV), Jiří Paroubek (NS-LEV 21), Jiří Šlégr (NS-LEV 21) a komunista Josef Šenfeld.

"Já o to žádám," uvedl Rath, který své stíhání označil za zmanipulované, účelové a za "monstrproces". Celý proces je podle Ratha od začátku podivný, provázený nestandardnostmi a nezákonnostmi. Rath také prohlásil, že už čtyři měsíce je vězněm současné vlády, a to v situaci, kdy nikomu neublížil, nikoho neohrožuje a nikomu nevznikla žádná škoda. Vláda se podle něj chová jako vlády v polodemokratických a totalitních zemích. Podle něj jde o likvidaci nepohodlného opozičního politika.

Tendr byl podle Ratha otevřeným řízením

Rath je už čtyři měsíce ve vazbě pro podezření z korupce v kauze buštěhradského zámku. Poukázal na to, že policie opřela novou žádost o vydání o odposlechy, které má od února. Podivil se nad tím, proč kauzy Buštěhrad a nemocnic nespojila. "Toto je jasná manipulace, jasný záměr," řekl Rath a dodal, že jde o standardní postup ministra vnitra Jana Kubiceho. Vše, z čeho Ratha viní policisté v kauze Buštěhrad, podle poslance není pravda, proto "začali usilovně hledat něco dalšího".

"Kraj do toho, co se koupí a jak se koupí, vůbec nezasahoval," uvedl Rath s tím, že kraj rozhodoval na základě doporučení managementu nemocnic. Tendr byl podle Ratha otevřeným řízením, jediným hodnotícím kritériem byla nejnižší cena a do tendru se vždy přihlásilo více firem. "Co na takovém řízení lze manipulovat," podivil se exhejtman.

Rath si postěžoval na to, že ho soud nepropustil z vazby

Celý proces Rath označil za podivný. Zmínil například to, že oznamovatele prý dosud policie nevyslechla, a nazval ho "policejním nastrčencem". Mluvil také o údajných vazbách státní zástupkyně Lenky Bradáčové a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Rath si postěžoval rovněž na to, že ho soud nepropustil z vazby. "Já neuteču. Jednou se ta pravda a skutečnost ukázat musí," uvedl Rath.

Svůj případ opětovně přirovnal ke kauze bývalé ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové, která byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za údajné překročení úředních pravomocí. Nově pak ke kauze ruské dívčí skupiny Pussy Riot, jejíž tři členky byly odsouzeny na dva roky kvůli výtržnosti v pravoslavném chrámu namířené proti prezidentovi Vladimiru Putinovi.


Témata: David Rath, Jan Kubice, Jaroslav Škárka, Jiří Paroubek, Jiří Šlégr, krimi, Lenka Bradáčová, Pavel Ploc, policista, politika, SOCDEM - Sociální demokracie, Tomáš Úlehla, trestní stíhání, Vladimir Putin