Tomáš Pitr čeká na začátek jednání pražského městského soudu. (4. června 2012) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Soud potvrdil Pitrovi tříletý trest za kšefty s akciemi Setuzy

  • 48
Tomáš Pitr musí zůstat ve vězení. Vrchní soud v Praze mu totiž v pátek potvrdil tříletý trest za machinace s akciemi a daňové delikty. Ten podnikateli vyměřil už v červnu městský soud v obnoveném řízení, o které si Pitr po návratu ze Švýcarska zažádal. Ve vazbě, která se podle zákona započítává do trestu, si odseděl už dva roky.

Senát vrchního soudu v pátek zamítl odvolání, které si proti předchozímu verdiktu pražského městského soudu podala státní zástupkyně. Pro Pitra požadovala vyšší trest. Podle předsedy senátu Viktora Macha ale odvolání nebylo důvodné.

"Městský soud učinil maximum pro to, aby dostál svým povinnostem. Řádně vyslechl obžalovaného a věnoval se především listinným důkazům. Své závěry vtělil do odůvodnění, se kterým se tento soud zcela ztotožňuje," vysvětlil soudce Mach. Rozsudek, do kterého je započítán i jeden daňový delikt z roku 1994, je tak pravomocný. Sám Pitr si odvolání nepodal. Jeho obhájce Jan Křivánek to v závěrečné řeči zdůvodnil tím, že odůvodnění červnového verdiktu bylo precizní a plastické.

Druhý Pitrův advokát Daniel Tetzeli páteční usnesení vrchního soudu označil za moudré. Jestli si ale kontroverzní podnikatel požádá o předčasné propuštění neřekl. "To jsou věci, které teprve budeme projednávat s klientem," prohlásil po skončení jednání. Státní zástupkyně rozhodnutí soudu komentovat nechtěla.

Sám Pitr si potvrzený verdikt nevyslechl, k vrchnímu soudu totiž nedorazil.   Ozbrojená eskorta a publicita věnovaná jeho případu se totiž negativně podepisuje na jeho blízkých, vzkázal Pitr z vazby. Před pár měsíci ho do soudní síně vedli těžkooděnci s kuklou na hlavě (více o něm čtěte zde).

Vydání zablokovala žádost o azyl

Pitr a Provod

Spolu s Miroslavem Provodem se měl Tomáš Pitr dopustit 50milionového daňového úniku. Podle obžaloby totiž v roce 1994 oklamali finanční úřad několika falešnými fakturami, na jejichž základě pak požadovali vrácení DPH.

Pitr za únik v roce 2006 vyfasoval 5 let za mřížemi, trestu se útěkem vyhnul. Provod dostal 9 let, z nichž si odseděl dva a tři čtvrtě roku.

V půlce června ale soud konstatoval, že se nedá prokázat, že by se Pitr s Provodem dopustili trestného činu, a oba obvinění zprostil. Státní zástupkyně se ale odvolala, a případem se tak bude v následujících týdnech zabývat vrchní soud.

Pitra obžaloba vinila z vyvedení akcií firem Setuza a Milo Surovárny. Spolu s Michalem Zouharem měli v roce 2000 společnosti Agrocredit způsobit více než 700milionovou škodu. Zouhar si tehdy odnesl dvouletou podmínku. Pitr byl souzen nejen za podvody s akciemi, ale i za daňové podvody, kterých se měl dopustit s Miroslavem Provodem. Za oba zločiny pak dostal souhrnný šestiletý trest.

Ten si však podnikatel, který byl označován za nástupce zavražděného Františka Mrázka, neodseděl. Poté, co ho v roce 2006 soud poslal za mříže, se po Pitrovi slehla zem.

Nakonec se ho podařilo vypátrat a zadržet v roce 2010 ve švýcarském Svatém Mořici. Od té doby byl ve vazbě. Česká policie sice tehdy ihned požádala o jeho vydání, Pitr ale kontroval žádostí o azyl.

Tím jednání až do letoška prakticky zablokoval. Nakonec to byl ale sám Pitr, kdo situaci vyřešil, když na jaře žádost ve Švýcarsku stáhl. Český soud totiž umožnil obnovu jednoho z jeho procesů týkajícího se daní (proč soud umožnil nový proces čtěte zde). Později připustil nové řízení i v pátek projednávané kauze Setuzy. Obnova se netýkala jen jedné faktury za 6 milionů korun, ta je započítána do současného trestu.

"Pan Pitr od léta loňského roku průběžně hodnotil stav projednávaní jeho věci a jeho úroveň a nabyl přesvědčení, že v jeho procesu začala být plně respektována jeho práva na spravedlivý proces," řekl na jaře iDNES.cz Pitrův obhájce Jan Křivánek.

Do Česka Pitra dopravila policie za přísných bezpečnostních opatření v dubnu. Podnikatel okamžitě putoval do vazby.

Tomáš Pitr přichází na jednání soudu v kukle

4. června 2012


Video