V květnu 1990 byl Robert Kosilek (vpravo) odsouzen k doživotí za vraždu

V květnu 1990 byl Robert Kosilek (vpravo) odsouzen k doživotí za vraždu manželky Cheryl. O tři roky později si změnil jméno na Michelle (vlevo) a dál žije ve výhradně mužské věznici v americkém státě Massachusetts. | foto: AP

I vrah má právo na změnu pohlaví, uznal soud v USA. Operaci zaplatí stát

  • 61
Americký soud rozhodl, že má stát umožnit a zaplatit transsexuálnímu vězni operativní změnu pohlaví. Zdůvodnil to tím, že je to jediná adekvátní léčba jeho poruchy. Vězeň se narodil jako Robert Kosilek a ve věznici stráví za vraždu manželky zbytek života. Už dvakrát se pokusil vzít si život a vykastrovat sám sebe.

Robert Kosilek trpí dle soudních záznamů takzvanou poruchou pohlavní identity už od dětství. Ve vězení si odpykává doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění za vraždu své manželky. Zabil ji v roce 1990, když ho načapala v jejích šatech, přiblížila agentura Reuters.

Muž si později změnil jméno na ženské Michelle a užívá hormony, díky nimž mu například narostla prsa. Prakticky ihned po svém uvěznění začal po vězeňské správě žádat pomoc, léta ale bezúspěšně. Od roku 1999 se proto se systémem soudí a v roce 2002 soud uznal, že se mu nedostalo potřebné lékařské péče.

A to navzdory faktu, že ji několikrát doporučili lékaři. Nicméně soudce ještě tehdy operativní změnu pohlaví nenařídil. Kosilek však od té doby může alespoň pobírat zmíněné hormony a má také právo na speciální psychologickou pomoc. Nicméně nadále trpí a soudní boj o svou kompletní proměnu v ženu nevzdal.

Tento týden dal federální soudce ze státu Massachusetts Mark Wolf za pravdu jemu i osloveným odborníkům. "V tomto případě Kosilek prokázal, že stále trpí vážnou poruchou pohlavní identity. I když ženské hormony trochu pomohly, dále intenzivně trpí kvůli svému vážnému a nezdolnému přesvědčení, že je ženou uvězněnou v mužském těle," prohlásil.

Odkázal se přitom na osmý dodatek americké ústavy, který má občany Spojených států chránit před krutými a nadměrnými tresty. Během vynášení rozsudku také poznamenal, že Kosilek se pokusil vykastrovat sám sebe a dvakrát si zkusil vzít i život.

"Jenom tato muka znamenají vážnou lékařskou potřebu. Vystavují ho také vysokému riziku sebevraždy, pokud jeho mentální choroba nebude adekvátně léčena," zdůvodnil soudce a nařídil úřadům, aby vězni na státní náklady poskytly žádanou operativní změnu pohlaví.

Hrozí, že ho vězni sexuálně napadnou, oponuje věznice

Ta je podle něj jedinou adekvátní léčbou poruchy pohlavní identity u Kosileka. Na rozdíl od některých amerických médií ale během procesu o vězni stále hovořil jako o muži. Robert Kosilek také nadále zůstává v mužské věznici.

6. září 2012

Vězeňská správa soudu oponovala tvrzením, že operace bude pro Kosileka znamenat i bezpečnostní riziko, protože mu po ní bude hrozit, že se stane sexuální obětí jiných vězňů, podotkla agentura AP. Soudce to nicméně zamítl s tím, že se vše dá vyřešit a bude na vězeňské správě, kam Kosileka po operaci umístí.

Rozhodnutí soudu ihned vyvolalo rozporuplné reakce. Například Ben Klein z právní kanceláře Gay & Lesbian Advocates & Defenders rozsudek ocenil s tím, že soud uznal to, co někteří lékaři tvrdí už léta: že operativní změna pohlaví může být "legitimní léčba, která může zachránit život transsexuálům".

"Je to první rozhodnutí, ve kterém soud nařídil věznici, aby poskytla operativní změnu pohlaví coby nezbytnou lékařskou léčbu pro transsexuálního vězně," pochválil Klein soudce Wolfa.

Co řekl Kosilek

"Každý má právo na léčbu, ať už je ve vězení, nebo na ulici. Lidem ve věznicích, kteří mají špatná srdce, kyčle nebo kolena, může pomoci operace. Mé zdravotní potřeby nejsou o nic méně ani více důležité než u vězně ve vedlejší cele," vysvětloval loni svou soudní při Kosilek agentuře AP v telefonickém rozhovoru.

Na druhou stranu konzervativní politici nemohli uvěřit, k jakému závěru soud došel. Například republikán Bradley Jones nevěří, že operace je nezbytná. "Jedna věc je říct: Mám rakovinu a potřebuji léčbu," prohlásil s varováním, že úterní rozhodnutí by mohlo otevřít Pandořinu skříňku s dalšími žádostmi jiných vězňů.

Republikánský senátor Scott Brown označil rozhodnutí soudu za zneužití peněz daňových poplatníků. "Náš národ čelí mnoha velkým výzvám, ale nezahrnul bych mezi tyto problémy operativní změnu pohlaví pro usvědčené vrahy," uvedl v prohlášení.

Podle televize CNN, která se odkazuje na Americkou společnost plastických chirurgů, celková proměna pohlaví včetně chirurgických zákroků, terapie, hormonální léčby a dalších nezbytných kroků přijde odhadem na 30 tisíc až 80 tisíc dolarů. Agentura AP nicméně cenu zákroků odhaduje na zhruba dvacet tisíc dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue