Šéf Ropidu Pavel Procházka. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Změny v MHD vyhodnotíme a kdyžtak změníme, vzkázal Pražanům šéf Ropidu

  • 127
Změny v pražské MHD jsou k lepšímu a pomohou téměř polovině cestujících, řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz šéf Ropidu Pavel Procházka. Obhajuje i grafické odlišení takzvaných metrobusů nebo třeba posílení tramvají v Karlíně, ačkoli jezdí souběžně s metrem.

"Od začátku upřímně říkáme, že nový systém přinese zlepšení pro necelou polovinu cestujících a také, že asi 5 procent se dotkne negativně. Tento systém se vyvíjel několik let a po celou dobu jsme ho trpělivě vysvětlovali," odpověděl Procházka na dotaz čtenáře, proč neustále obhajuje změny, které lidé nechtějí.

Čtenáře iDNES.cz zajímala celá řada konkrétních problémů, ke kterým v rámci změn došlo. Čtenáře s přezdívkou le301 například zajímalo, proč už nejede žádná tramvaj z Barrandova na Karlovo náměstí a I. P. Pavlova.

Otázky a odpovědi šéfa Ropidu najdete ZDE

"Před třemi lety jsme vyhověli obyvatelům Barrandova a v ranní špičce jsme tam zavedli linku číslo 4, která jela přímo na I. P. Pavlova. Bohužel si nenašla dostatek cestujících. Naopak komplikovala život těm, kteří chtěli cestovat z Anděla na I. P. Pavlova, protože odjížděla z jiné zastávky než linky 10 a 16," uvedl Procházka.

Procházka musel v rozhovoru čelit rovněž dotazům týkajících se nedostatečné kapacity některých autobusů a zároveň posilujícímu souběhu tramvají s metrem. Konkrétně, proč je autobus 118 z Dvorců na Smíchov přeplněný a zároveň v Karlíně tramvaj číslo 3 kopíruje podle čtenářů zbytečně metro.

"Karlín se proměnil v místo, kam dojíždějí za prací tisíce lidí. Tramvaje byly často přeplněné, protože cestující tu využívají hojně zastávky mezi stanicemi metra. Proto jezdí nově trojka ve špičce každé čtyři minuty, a vhodně tak posiluje dopravu v centru Prahy," vysvětlil ředitel Ropidu.

Autobus 118 je podle Procházky přeplněný proto, že se nikdy lidé nedostali z Budějovické na Smíchov tak rychle. Navíc prý v terénu jsou zaměstnanci Ropidu, kteří situaci monitorují. Pokud to bude nutné, dojde kdekoliv v Praze k úpravám. "Na přelomu listopadu a prosince chystáme velký anketní průzkum mezi cestujícími," dodal Procházka.

Cestujícím v terénu pomáhali informátoři

3. září 2012

Dotazy čtenářů mířily také na nově orámovaná čísla autobusových linek, takzvaných metrobusů. Čísla v rámečku totiž musí být napsaná menším a tenčím písmem a jsou tak z dálky hůře čitelná. Podle Procházky je to ale odlišení metrobusů správné.

"Všude ve světě mají metrobusy grafické označení, díky kterému je na první pohled poznáte od ostatních linek. Metrobusy zajišťují pravidelné spojení napříč Prahou," odpověděl šéf Ropidu čtenáři s přezdívkou looki25.

Nejčastější připomínky ke změnám v MHD

  • některé linky nově nejedou až k metru, přibylo přestupů
  • rušení a změny tras linek (např. tramvaje 19, 11)
  • delší intervaly v místech, kde přitom autobusy jezdily velmi plné (např. Kamýk, Libuš, Modřany)
  • nepřehlednější jízdní řády (mnoho drobných poznámek, některé linky mají až čtyři konečné)
  • "převlékání" jedné linky tramvaje na jinou uprostřed trasy
  • ubylo prvních ranních a posledních večerních spojů
  • špatně proložené intervaly, autobusy na jedné trati jedou hned po sobě (například Malešice, Záběhlice)
  • někde se zhoršila návaznost přestupů z autobusu na metro, to tak nyní ujíždí "před nosem"
  • zarámovaná čísla na metrolinkách jsou z dálky hůře čitelná
  • Ropid ignoroval veškeré připomínky městských částí i občanů
  • kampaň, která na změny upozorňuje, místo užitečných informací nabídla na zastávkách jen marketingová hesla; ne každý používá internet
  • pochybnosti, zda se opravdu ušetří - někde budou "metrobusy" nejspíš jezdit poloprázdné