Sparta - Feyenoord 2:0, poháry zařídili Kadlec s Jarošíkem

• 280
Sparťanští fotbalisté jsou v Evropské lize. V domácí odvetě play-off od slavného Feyenoordu Rotterdam nedostali gól, což byl základ úspěchu. Ve strhujícím druhém poločase dvakrát skórovali, třetí gól v souboji s nizozemským klubem dal Kadlec z penalty. Po rohu se hlavou trefil Jarošík.

Sparťané se tak mohou v pátek od 13 hodin těšit na los základních skupin, v osudí budou ve třetím výkonnostním koši ze čtyř.

První zápas před týdnem v Rotterdamu skončil 2:2, Spartě tak stačila remíza 0:0, či 1:1. A zdálo se, že na nerozhodný výsledek bude i spoléhat. Ale nemusela.

Patnáct minut druhého poločasu se sparťané nedostali za polovinu hřiště, úporně se bránili a sledovali, jak soupeř kombinuje. Po hodině hry však zápas zlomila první akce, kterou domácí předvedli.

Bylo to i se štěstím, když Hušbauerův centr od zadní čáry trefil do ruky bránícího Mathijsena.  Penalta, ukázal rezolutně chorvatský sudí Bebek. Když ji Kadlec proměnil, ovládla zaplněnou Letnou euforie.

Za deset minut bylo ještě líp. Matějovský zakroutil roh, na centr vyskočil Jarošík a hlavičkou dal druhý gól. Proti Feyenoordu se trefil po jedenácti letech, tenkrát to bylo ještě v Lize mistrů.

Chybělo dvacet minut do konce a Sparta byla hodně blízko. Nejen vítězství nad slavným a silným soupeřem, ale i Evropské lize, kde loni po zpackaném play-off s Vasluí chyběla. Tentokrát ji to vyšlo.

Její postup se mohlo otřást v 81. minutě, kdy po pěkné kombinaci obránce Janmaat střílel do tyče. O chvíli dřív však potkala smůla i sparťana Švejdíka.

Hrálo se v bouřlivém prostřední, patnáct stovek fanoušků Feyenoordu zpívalo chorály.

Ani tisíce domácích příznivců se nenechaly zahanbit, hráče vyburcovaly k enormnímu nasazení. A ti jim přinesli radost z postupu.

První půle, to bylo čekání na chybu, čekání na gól, hodně opatrnosti. Přesto nabídl i několik vzrušujících situací. Oba týmy se snažily dát gól, ale vyložené šance si nevytvořily, ale pár nadějných příležitostí už ano.

Domácí zahrozili Švejdíkovou hlavičkou po rohu a pak pohrdli přímým kopem z výhodné pozice. Hušbauer z 18 metrů míč dobře netrefil, rána mu nesedla a skončila hodně mimo.

Sparťanský gólman Vaclík si zachytal především po střele Cissého z levé strany pokutového území. Přišla po nejhezčí akci zápasu ve 36. minutě, kdy se hosté probili středem pole, vyšachovali soupeřovu defenzívu a Vormer přiťukl nabíhajícímu Cissému.

Tři rychlé narážečky a kolmice na jednoho ze tří útočníků, hosté si útoky připravovali po osvědčené šabloně. Ty sparťanské byly spíš živelné. Po zisku míče rychle zaútočit a překvapit.

Ale obránci Feyenoordu byli hodně pozorní, neopakovali chyby z první zápasu, kdy Spartu pustili do šancí a dostali dva góly. Navíc domácím při útočení nepomohla spousta nepřesností a zkažených centrů, byť právě z nich při výškové převaze by mohli udeřit. To se nakonec povedlo Jarošíkovi, který před brankou zůstal volný. Hostující hráči se po sobě jen vyčítavě podívali.

Kadlecův gól je nahlodal, Jarošíkův je dorazil. Přitom do té doby hráli celkem solidní zápas. Ale až na výjimky se nemohli dostat přes sparťanskou obranu. Tak byla pevná, i když v předchozích zápasech jistotou zrovna neoplývala.