MÁM. Brankář Sparty Tomáš Vaclík má míč pod kontrolou, Lukáš Zoubele z Jablonce

MÁM. Brankář Sparty Tomáš Vaclík má míč pod kontrolou, Lukáš Zoubele z Jablonce je jiného názoru. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Plzeň a Liberec dorážely na Spartu, ta však duel o první místo zvládla

• 169
Po pátém kole má fotbalová liga zřetelného lídra. Už žádné dělení o čelo tabulky, Sparta v souboji o první příčku porazila Jablonec na jeho hřišti a má na něj tříbodový náskok. Jablonečtí se propadli z druhého na čtvrté místo, o skóre ho přeskočily Plzeň a Liberec. Změna je také na chvostu tabulky - poslední je nově Příbram.

Souboj doposud dvou nejlepších - Jablonce a Sparty - dokázal téměř zaplnit jablonecký stadion. A alespoň v závěru utkání se diváci rozhodně nenudili.

Nejlepší střelci

Tabulka střelců

5 gólů
Karol Kisel (Slavia)
Josef Šural (Liberec)

Vedení se ujali po půlhodině hosté díky hlavičce Jarošíka a až do 86. minuty náskok drželi, jenže v tu chvíli vygradoval tlak Jablonce a Beneš srovnal. Severočeši byli v závěru lepší, jenže z ojedinělého protiútoku Sparty podruhé inkasovali - v poslední minutě se trefil Přikryl.

"Jsme rádi, že jsme to i s kusem štěstí zvládli. Pokud dáte gól při tomhle průběhu v poslední minutě, svědčí to i o dobrém charakteru hráčů, že to nezabalili," chválil sparťany trenér Vítězslav Lavička.

Než se ale Sparta v pondělní dohrávce znovu vyhoupla na první místo, byla v čele Plzeň. I to je důkaz, jak vyrovnaný je souboj čtyř nejlepších týmů soutěže.

Plzeň porazila 2:0 Mladou Boleslav. Přestože měla celý zápas převahu, dlouho se nemohla prosadit. Gólů se západočeské mužstvo dočkalo až ve chvíli, kdy se na hřiště dostal kapitán Pavel Horváth. Zkušený záložník odpočíval a na trávník přišel až v průběhu druhého poločasu.

Videosestřihy všech zápasů

Podívejte se na sestřihy ze všech zápasů 5. kola fotbalové ligy

Právě po jeho centru se hlavou prosadil Marek Hanousek. Vítězství chvíli před koncem stvrdil Václav Procházka.

Stejným poměrem vyhrál Liberec v Českých Budějovicích. Tři body si připsal bez větších problémů. V prvním poločase dostal favorita do vedení Josef Šural a po přestávce stvrdil vítězství brazilský záložník Maicon.

V lize jsou tři týmy, které ještě nevyhrály. Nejhůř je na tom Příbram, která potřetí za sebou jen remizovala a uzavírá ligovou tabulku. Kromě ní jsou bez výhry ještě Jihlava a Hradec Králové.

Příbram remizovala 1:1 s Duklou. Sice prohrávala, ale ve druhém poločase dokázala vyrovnat.

"Výkony z posledních zápasů naznačují, že se je čeho chytit. Ale nemůžeme se pořád utěšovat tím, že hrajeme hezký fotbal a za týden to už určitě přijde. Musíme vítězit hned!" burcoval příbramský trenér David Vavruška. "Když budeme mít málo bodů, budeme hrát pod dekou."

Stejný průběh měl také zápas Jihlavy s Olomoucí. Nováček z Vysočiny je ostatně ligovým unikátem. Kromě toho, že ještě nevyhrál, drží také neporazitelnost. V pěti zápasech pětkrát remizoval.

Poslední už není Slovácko, na jehož lavičce dobře začal nový trenér Svatopluk Habanec. Jeho svěřenci sice s Teplicemi prohrávali, ale ve druhém poločase vydřeli výhru 2:1.

Slaví také Slavia. A když první vítězství, tak pořádné! Svěřenci trenéra Petra Rady smetli 5:0 Brno.

Dvěma góly se na tom podílel záložník Karol Kisel. Pětatřicetiletý navrátilec z FC Sydney dal v úvodních pěti kolech pět gólů a je překvapivým lídrem tabulky střelců.

"Jak se cítím jako nejlepší střelec ligy? Je to krásné, co dodat," uvedl Kisel. "Už před tím jsme měli zápasy, ve kterých jsme mohli vyhrát. Ale odneslo to až Brno."