Ruiny Petrovy boudy v Krkonoších (červen 2012)

Ruiny Petrovy boudy v Krkonoších (červen 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Majitel vyhořelé Petrovky nemusí platit pokutu, Vrchlabí se to nelíbí

  • 65
Krajský úřad zrušil milionovou pokutu, kterou měla platit firma Snowy Chalet za to, že se nedostatečně starala o památkově chráněnou Petrovu boudu. Radnice ve Vrchlabí ale na pokutě trvá a žádá o pomoc ministerstvo kultury. Ruiny vyhořelé Petrovy boudy zatím čekají na obnovu.

Firma Snowy Chalet uspěla s odvoláním proti milionové pokutě, kterou v květnu dostala od vrchlabské radnice. Krajský úřad na konci července pokutu zrušil, ale Vrchlabí se nechce vzdát a podalo ve čtvrtek na ministerstvo kultury návrh na přezkum.

Historie Petrovy boudy

První zprávy o boudě pocházejí z roku 1790, ale tehdy šlo spíše jen o letní boudu pro přechodné ubytování pastevců. První skutečnou boudu, vhodnou pro celoroční obývání, na dnešním místě postavil až v roce 1811 Johann Pittermann. V podobě, jak ji znali návštěvníci Krkonoš, pak existovala přes sto let.

Po roce 1948 sloužila jako odborářská zotavovna a časem se na ní projevila nedostatečná údržba. V roce 1992 byla prohlášena za kulturní památku. V roce 2006 byl její provoz z hygienických důvodů zastaven.

Současný majitel firma Snowy Chalet s.r.o. se sídlem v Praze získal Petrovu boudu v roce 2009. V té době již byla značně zanedbaná. Požár, který ji naprosto zničil, vypukl 1. srpna 2011 kolem 9. hodiny ráno. Tři dny před požárem majitel zrušil domluvené opravné práce na chatě. I přes požár zůstává torzo Petrovy boudy nadále kulturní památkou.

Historie Petrovy boudy sahá 200 let zpátky, takto vypadala v roce 1929.
Současný pohled na Petrovu boudu v Krkonoších

"Proti rozhodnutí krajského úřadu není odvolání přípustné, navíc jediným možným odvolatelem jsme my," namítá společnost Snowy Chalet.

Tajemník vrchlabské radnice Pavel Řehák vysvětluje, proč se jim nelíbí zdůvodnění kraje: "Podle něj bychom měli protokolárně dokázat, že vlastník objekt zanedbával. Bez úřednického protokolu jako by se ničeho nedopustil. Vždyť to bylo veřejně známé, že stavba byla naprosto zdevastovaná."

Milion korun měl majitel zaplatit kvůli tomu, že se o chátrající Petrovu boudu řádně nestaral, a přispěl tak ke zhoršení jejího stavu. Podle Vrchlabí ji také nezajistil před vandaly, což vedlo k úmyslně založenému požáru. 

Vrchlabská radnice proto nařídila, aby firma Snowy Chalet do konce září 2011 zjednala nápravu. Podle krajských úředníků to ale jednoduše nestihla.

"Objekt 1. srpna, tedy před uplynutím této lhůty, vyhořel, a vlastník už nemohl uložená opatření provést. Nebylo tak možné mu dokázat nečinnost," odůvodnil Pavel Mertlík z oddělení kultury krajského úřadu, proč kraj správní řízení zastavil. Srpnový požár vyšetřovala policie, ale viníka se chytit nepodařilo a policie případ odložila (více o tom čtěte zde).

Podle Mertlíka nelze vinit Snowy Chalet ani z toho, že do Petrovy boudy násilně vnikali cizí lidé.

Petrova bouda v Krkonoších

"Svědecké výpovědi dokládají, že od dubna 2011 byly dveře a okna v přízemí zatlučeny dřevěnými deskami. Objekt byl také pod občasným dozorem správce sousední chaty," dodal Mertlík. 

Tajemník vrchlabské radnice však namítá, že zatlučená byla jen některá okna a že pokutu majitel Petrovky dostal také za to, že nic neudělal například s chátrající střechou, kterou do krkonošské boudy zatékalo.

"Dlouhodobě bylo poškozené oplechování střechy a zatékající srážková voda způsobovala plíseň, hnilobu a poškozovala nosné prvky," popsal stav chaty Řehák.

Projekt nové Petrovky narazil na památkáře

Co bude s ruinami Petrovy boudy dál, je zatím ve hvězdách. Majitel na nich chtěl postavit novou horskou chatu, ale ani s jedním ze dvou návrhů neuspěl u památkářů.

"Záměrem investora je vybudování horské chaty, která bude sloužit veřejnosti v oblasti stravování a ubytování. V návrhu je zakomponována suterénní část původního objektu A Petrovy boudy a jako doplňková funkce je navržena malá stanice horské služby," uvádí architekt Richard Homolka v ideovém záměru.

"Studie jsme nedoporučili rozvíjet, protože byly až moc volnou kopií Petrovy boudy," vysvětlil Jiří Balský, náměstek pro památkovou péči z Národního památkového ústavu v Josefově.

Od června, kdy se majitelé sešli s památkáři přímo na místě vyhořelé boudy (více čtěte zde), zatím žádný další návrh nevzešel. Památkáři navíc upozorňují, že je nejvyšší čas připravit torzo chaty na blížící se zimu. Loni se to podle jejich názoru nepodařilo.

"Loni vlastník zajistil jen jeden z objektů, který přikryl plachtou a zatížil kameny. Ale ještě podstatnější je podle nás zakrýt torzo spodního objektu A, na které se vázaly verandy," řekl památkář.

Společnost Snowy Chalet už ale návrh na zajištění ruin před sněhem a mrazem zpracovala a poslala ho Městskému úřadu ve Vrchlabí.

1. srpna 2011