Dům Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy policie při vyšetřování prohledala. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Rath a spol. hrají kromě let vězení i o majetek za desítky milionů

  • 685
V případě, v němž je stíhán David Rath, hraje stále významnější roli majetek. Zatímco ještě začátkem léta bylo pro Ratha a spol. jedinou prioritou dostat se z vazby, nyní už počáteční šok z vězení opadl. A tak si začínají uvědomovat, že hrají i o své domy, pozemky, úspory či budoucnost firem.

Jak se totiž rozrůstá počet vyšetřovaných zakázek a tím i obvinění, stoupá také výše škody. Tudíž i množství majetku, o který mohou v případě odsouzení přijít.

"Situace kolem majetku je pro klienta důležitá. Dochází mu, že se nemusí z vězení jen tak dostat. A že je důležité, aby se jednou měl kam vrátit," říká obhájce jednoho z obviněných.

Policie tvrdí, že má proti Rathovi a spol. neprůstřelné důkazy stojící na hodinách odposlechů či zatčení přímo při činu. Přiznáním (pokud jsou vinni) by obvinění mohli obměkčit soud. Přesto dosud až na jednu výjimku nikdo nevypovídal. A majetek může být spolu s nadějí na osvobození jedním z důvodů.

Přiznáním by si sice snížili případný trest, ovšem zároveň by se téměř jistě připravili o peníze či zničili své společnosti. Exhejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, její přítel Petr Kott a spříznění podnikatelé jsou obviněni z předražování a manipulování zakázek ve Středočeském kraji, za což byly podle policie vypláceny milionové úplatky. Za to jim hrozí kromě vězení i finanční trest – náhrada případné škody (pokud by ji stát či EU vymáhaly), pokuta či propadnutí majetku.

Kriminalisté navíc zkoumají, zda obvinění nepoužili na nákup domů či pozemků peníze z trestné činnosti. V takovém případě může soud opět majetek zabavit. Státní zastupitelství proto obviněným obstavilo nemovitosti. MF DNES zjistila, že jde o vily, byty či pozemky za desítky milionů korun.

Bohatý David Rath

David Rath je na tom zatím paradoxně nejlépe. Přestože podle katastrálního úřadu má podíl v devíti nemovitostech, žalobci mu obstavili jen vilu v Hostivici. Tu vlastní od roku 2002 společně s přítelkyní Renatou Horkou.
 
Důvodem je, že policie dosud mohla poslance Ratha obvinit jen kvůli jedné zakázce – rekonstrukci buštěhradského zámku. Ve Sněmovně leží žádost o Rathovo vydání kvůli další údajné korupci. Bývalý hejtman si prý vzal úplatek za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro nemocnice.

Policie bude moci Ratha z těchto skutků obvinit až poté, co ho poslanci zbaví imunity. Je pravděpodobné, že poté žalobce Rathovi obstaví i další majetek. Exhejtmanův obhájce Roman Jelínek proti tomu protestuje. "Považuji to za zcela absurdní. K tomuto kroku se obvykle přistupuje proto, aby se zajistila případná finanční náhrada škody způsobené trestnou činností. V případě údajné trestné činnosti Davida Ratha se ale policii výši škody dosud nepodařilo stanovit," tvrdí Jelínek.

Jediné, o co Rath zatím přišel, je sedm milionů korun, které u něj policie našla při zatčení. To bývalé ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové a jejímu příteli Petru Kottovi policie zabavila třicet milionů korun, které našla pod podlahou jejich vily v Rudné u Prahy. Protože Pancová s Kottem čelí obvinění ze zmanipulování více zakázek než Rath, státní zástupce jim obstavil celý majetek. V případě Pancové jde o čtyři rodinné domy, byt v Praze a pozemek v Loučné pod Klínovcem. Kott nemůže nakládat s domkem v Doksech, chalupou v Bakově nad Jizerou a polem a lesy v Bezdězu. Policie prověřuje i to, zda si některé nemovitosti nepořídili za úplatky.

Firmám hrozí zrušení

Nejhůře v tom však jsou "namočení" podnikatelé. Ti totiž mohou přijít i o dobře fungující společnosti. Státní zástupce Petr Jirát, který na případ dohlíží, zvažuje využití nedávno přijatého zákona o trestní odpovědnosti firem. Ten říká, že firma je za určitých okolností odpovědná za chování svého manažera. A pokud je usvědčen z trestného činu, může dostat trest i firma. Třeba pozastavení činnosti nebo zrušení. To by znamenalo stopku pro výnosný byznys.
 
V kauze jsou obviněni manažeři stavebních firem jako Konstruktiva Branko, ale také třeba zdravotnických společností Hospimed a B. Braun, což je dceřiná společnost nadnárodního koncernu B. Braun Melsungen AG.

Cestovní kancelář vozí klienty do Rathovy Hostivice na prohlídky

23. května 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video