VIDEO: Pište Mattonce a zachraňte Kyselku, vyzývají Koller i Čáslavská

  • 35
Studenti natočili videoklip vyzývající Karlovarské minerální vody k opravě chátrajících Lázní Kyselka. Na neutěšený stav památky v něm poukazují například Věra Čáslavská, David Koller, David Vávra či David Černý. Před pražským sídlem firmy se navíc odpoledne konal protestní happening.

Neformální skupina studentů pražských vysokých škol a výtvarníků se rozhodla navázat na informační aktivity vedené Asociací sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.

"Domníváme se, že vzácné komplexy památkově chráněných budov, které už dvě desetiletí chátrají v těsné blízkosti Karlových Varů, si zaslouží lepší zacházení. A je na veřejnosti, aby přiměla jejich vlastníka, společnost KMV, aby dostál své nejen zákonné povinnosti a památky opravil," uvedli zástupci studentů ve své výzvě.

Happening se odehrál před pražským sídlem společnosti na Mariánském náměstí. Polonahá dívka představující podle organizátorů krásnou, nevinnou a bezbrannou Kyselku prosila muže s puškou v černém hávu v roli slavné ikony orla z "mattonky", aby ji zachránil před jistým zánikem.

Podle organizátorů budou následovat další happeningy, a to nejen ve veřejném prostoru, ale i na sociálních sítích a v elektronických médiích. Připraven je i fotoset - jakási fashionstory focená v prostorách zdevastovaných lázeňských objektů. Objevit by se prý mohla i zcela nová 'reklama' na mattonku.

"Naším cílem není společnost KMV poškodit, znemožnit nebo porazit. Chceme jen vytvořit veřejný tlak, který ji přiměje dostát svým právním i morálním závazkům, jež má ke kulturním památkám v Kyselce. Doufáme, že společná jednání budou dál pokračovat," shrnují studenti ve své výzvě.

Soud zakázal kampaň na záchranu Kyselky na tramvajích

Na zchátralé památky v západočeské Kyselce před časem upozorňovaly v Praze také fotografie umístěné na třech tramvajích. Městský soud v Praze po stížnosti společnosti KMV rozhodl, že na tramvajích nesmějí být (více čtěte zde). Rozhodnutí soudu se ale týká pouze kampaně na dopravních prostředcích.

Karlovarské minerální vody totiž požadovaly, aby Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR zastavila šíření kampaně i na webu či elektronickou poštou. To ale soud zamítl.

Od karlovarského magistrátu dostala společnost na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun za nedostatečnou péči o některé památkové objekty v Kyselce. Krajský úřad ji potvrdil, firma se chce ale bránit u soudu.

Společnost uvádí, že vlastní pouze menší část budov, a za ostatní nenese žádnou odpovědnost. "Lázně jako takové, jejich převážná většina není naším majetkem a ty objekty, které jsou naše, tak jsou buď v dobrém stavu, nebo právě v současné době připravujeme jejich rekonstrukci," uvedla mluvčí společnosti Karlovarské minerální vody Bibiana Beňová.