Romové se budou zřejmě muset na | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé z Přednádraží zůstali bez vody, na cisterny nejsou peníze

  • 1154
Romové z Přednádraží v Ostravě se ocitli v kritické situaci. Vodárny kvůli dluhu před více než dvěma týdny zastavily přívod vody, proto jednou denně přijížděla cisterna s pitnou vodou. Jenže v pondělí na ni Romové čekali marně, nikdo ji nezaplatil. Ani další dny nevypadají o mnoho lépe a lidé žádají o pomoc.

Po odstavení vody platil cisterny majitel domů Oldřich Roztočil. Jenže brzy přestal s odůvodněním, že by mohl být popotahován za maření úředního rozhodnutí, protože stavební úřad nakázal vystěhování lokality. Plateb se ujalo sdružení Vzájemné soužití v čele s romským aktivistou Kumarem Vishwanathanem, přidávaly se i další organizace zabývající se národnostními menšinami.

"Ale už nemáme peníze a ostatní jsou na tom podobně. Cisternu proto na pondělí nikdo neobjednal. Je to velmi zlé," přiznal Vishwanathan. Žádá proto všechny humanitární organizace o pomoc v řádu tisíců korun.

Lidé z romské oblasti jsou zděšeni

Lidé v Přednádraží dlouho nevěděli, že se vody nedočkají. "To si děláte legraci, cisterna určitě přijede," reagoval Jan Bandy, který nedaleko ostravského hlavního nádraží žije už 35 let a nyní na Přednádraží dělá správce. Když byl ujištěn, že to není fáma, zhrozil se: "To přeci nejde. Nemůžeme zůstat bez vody, to je na nás další útok," prohlásil a slíbil, že to tak nenechá.

Romové z Přednádraží už přišli i o pitnou vodu z cisteren.

Romové mají ještě zbytky vody z předchozích dnů, ale zásoby se rychle tenčí. "Mám pět dětí, bez vody nemůžeme zůstat," lamentovala jedna z žen z Přednádraží.

Vishwanthanovi se odpoledne podařilo získat peníze na jednu cisternu, která by měla dorazit v úterý ráno, ale je mu jasné, že po pondělní přestávce osm kubíků vody z jedné cisterny nemusí stačit. A další dny zůstávají nejisté. 

Majitel Roztočil a aktivista Vishwanathan jednali v pondělí s pracovníky Ostravských vodovodů a kanalizací o obnovení dodávek vody. "Jednání na mě působilo spíše kladně, snad tento týden už by na Přednádraží mohla zase téct voda," řekl Vishwanathan.

Majitel domů doufá v dohodu s vodárnou

Majitel Roztočil už tak optimistický nebyl. "Neshodujeme se ve výši dluhu. Jelikož ale dům číslo osm je veden jako zvláštní odběrné místo, tak jsem slíbil zaplacení části dluhu a zda by neobnovili dodávku vody aspoň pro tento dům," vysvětlil Roztočil.

Domy bez odpadu a pitné vody. Tak žijí v Přednádraží.

8. srpna 2012

A hned dodal: "V úterý ale mají poradu vedení. I když se zdálo, že by mohli s mým návrhem souhlasit, myslím si, že to nakonec zamítnou. V představenstvu je totiž i ostravský primátor a ten podle mého soudu nedopustí, aby měla část Přednádraží vodu. Lokalita je určena ke zbourání a hotovo," uvedl.

Stavební úřad vydal v posledních necelých dvou týdnech rozhodnutí o vystěhování Romů z Přednádraží a když odchod asi 140 lidí odmítlo, předal věc k rozhodnutí Okresnímu soudu v Ostravě-Porubě. Místopředseda soudu Jaroslav Rakošan ale řekl, že soud poslal žádost zpět a úřad musí dokumentaci do čtvrtka doplnit.

Stavební úřad také minulý pátek nakázal, aby jeden z neobývaných domů majitel nechal srovnat se zemí. Ten však chystá odborný posudek pro případné odvolání. V pondělí pak přišel příkaz druhý z neobývaných objektů zazdít a stavebně zajistit proti zřícení (více zde).

Stavební úřad nařídil jeden dům zazdít (modrá značka) a další zbourat (žlutá značka). Majitel se naopak snaží obnovit dodávku vody do domu č. 8 (červená značka).

Stavební úřad nařídil jeden dům zazdít (modrá značka) a další zbourat (žlutá značka). Majitel se naopak snaží obnovit dodávku vody do domu č. 8 (červená značka).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video